Warszawa

Uniwersalnie nie znaczy nudno, czyli jak urządzić funkcjonalny i ciekawy pokój dziecięcy

Uniwersalnie nie znaczy nudno, czyli jak urządzić funkcjonalny i ciekawy pokój dziecięcy

Wybór mebli do pokoju dziecięcego  często jest dla rodziców trudnym zadaniem. Zastanawiamy się nad idealnym modelem szafy, łóżka, biurka oraz krzesła. Do tego dochodzi odpowiedni dobór kolorystyczny mebli, dodatków oraz kwestia ceny. 

 

Meble w pokoju dziecka powinny przede wszystkim być bezpieczne, a przy tym powinny pobudzać wyobraźnię malucha. Zainwestujmy w meble, które „rosną wraz z dzieckiem”, co umożliwi ich wieloletnie wykorzystanie.


Ergonomiczne biurko - dziecko zarówno w okresie przedszkolnym, jak i szkolnym dużo czasu spędza przy biurku. Upewnijmy się, że jest ono odpowiednio dopasowane. Przemyślanym zakupem jest biurko z możliwością regulacji wysokości oraz nachylenia blatu. W przypadku młodszych dzieci biurko powinno mieć szerokość około 70-90 cm i głębokość 50 cm, a dla starszych pociech odpowiednio 100 i 80 cm. Nachylenie blatu pod kątem 16 stopni umożliwia przyjęcie i zachowanie przez dziecko odpowiedniej postawy podczas odrabiania lekcji przy biurku. Najprostsze i najbardziej popularne są drewniane biurka dziecięce. Pięknie się prezentują, a dzięki swojej prostocie będą pasować do każdego wnętrza. Ponadto nigdy się nie znudzą!

 


Krzesło, tak jak biuro, powinno posiadać regulowaną wysokość. Dodatkowo krzesło, na którym dziecko będzie siedzieć przy odrabianiu lekcji, powinno mieć podłokietniki. Odpowiednio dobrane krzesło pomoże dziecku zachować prawidłową postawę ciała.  Pozwólmy maluchowi wybrać kolor siedziska, dzięki czemu nawet pomimo rutyny przy odrabianiu lekcji będzie chętniej na nim zasiadał.


Wygodne łóżko to podstawa dobrego snu oraz prawidłowego rozwoju malucha. W pokojach gdzie jest więcej miejsca warto zaopatrzyć się w większe łóżko. Dobrym wyborem są meble drewniane ze względu na swoją wytrzymałość i naturalny surowiec. Praktycznym rozwiązaniem w pokoju dziecka są łóżka z szufladami. Można schować tam pościel i zabawki. Duża szuflada może posłużyć jako kryjówka dziecka. Innym rozwiązaniem, które polubią brzdące, jest umieszczenie nad prostym łóżkiem kolorowego baldachimu. Dzięki niemu takie łóżko nabierze bajkowego charakteru.

 

 

Zwróćmy uwagę na możliwość wyposażenia pokoju w dodatkowe meble, które mogą zostać na dłużej:

 

  • Regał na książki nie tylko uporządkuje zbiory  dziecka, ale również jego półki mogą zostać wykorzystane jako miejsce na ozdobne figurki, szkatułki czy segregatory.
  • Stolik nocny to mebel, na którym można umieścić lampkę nocną oraz przydatne akcesoria, takie jak okulary, chusteczki higieniczne czy gazety.
  • Pufy mogą przydać się, gdy w pokoju dziecka zaczną pojawiać się pierwsi goście malucha. Pufy kibica są również ciekawymi i wesołymi dekoracjami pokoju.
  • Skrzynia może na początku służyć jako schowek na zabawki. W późniejszym okresie nastolatek może trzymać tam książki lub inne akcesoria.

 

Magia dodatków


Tak jak w sypialni, biurze czy salonie liczą się ciekawe akcesoria, tak i w pokoju dziecka świetnie sprawdzą się milutkie poduchy dekoracyjne, puszysty dywan i ciekawa lampa. Wybierając ozdoby pomyślmy o zainteresowaniach dziecka i o jego ulubionych bajkowych bohaterach. W łatwy sposób możemy nadać wnętrzu magiczny i wyczekiwany przez dziecko klimat. Motyw zwierzątek, księżniczek czy piratów może pojawić się na poduszkach, narzucie lub lampce.

 


Do pokoju dziecięcego proponujemy kombinacje mebli w żywych, wesołych kolorach łączonych z meblami o stonowanych barwach. Postawmy również na kolorowe dodatki, które łatwiej jest zamienić, gdy dziecku zmienią się upodobania.


Dziecko ma niespożyte pokłady energii, dlatego też jego pokój powinien być miejscem, gdzie znajdzie spokój, ale również inspiracje do wielu zabaw i przygód.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć