Warszawa

Jak spakować dziecko na wakacje?

Jak spakować dziecko na wakacje?

Wakacje to czas oczekiwany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Rodzinne wyjazdy dają chwilę wytchnienia od pracowitej codzienności. Jednak wszelkie wycieczki należy zaplanować z głową i dokładnie przemyśleć, jak spakować walizkę dla dziecka, by niczego nie zabrakło oraz jak sprostać ograniczeniom wagowym i objętościowym określonym przez konkretny środek transportu.

 

Zawsze dobrym pomysłem jest wcześniejsze spokojne opracowanie i - w efekcie - stworzenie listy wszystkich potrzebnych rzeczy, bowiem na część bagażu, która sama „wpada nam pod rękę” przypada każdorazowo inna część - ta, o której lubi się zapominać, bo przed samym wyjazdem w magiczny sposób uciekła przed naszym wzrokiem, uwagą. Listę można podzielić na różne kategorie, a wtedy jest ona jeszcze bardziej przejrzysta i łatwiej zawrzeć na niej wszystko, czego nam potrzeba.

 

 

Wakacje z niemowlakiem

 

Bagaż podręczny: konieczne będą akcesoria do przewijania i karmienia, czyli butelki, jedzenie, pieluchy jednorazowe (na szczęście one miejsce zajmować nam będą w jedną jedynie stronę!) kosmetyki i bielizna na zmianę. Można także zabrać ze sobą ulubioną maskotkę dziecka i małą poduszkę. Aby przygotować sztuczny pokarm, konieczna jest ciepła woda. Należy więc pamiętać o termosie. Mały domowy kocyk w razie ogarniającego dziecię snu jest świetnym rozwiązaniem, kojarzy mu się bowiem jednoznacznie z bezpieczeństwem i ciepłem domu, a nawet nim pachnie.

 

Bagaż właściwy: zaplanuj odpowiednią ilość ubranek dostosowanych do zmiennych warunków pogodowych. Weź pod uwagę, że dziecko może zabrudzić się pokarmem nawet kilka razy dziennie, dlatego pamiętaj, by mieć dodatkowe ubranka. Możesz również zaopatrzyć się w niewielką dawkę dobrze zapakowanego proszku – wypranie w rękach małego ubranka powinno zająć nie więcej niż kilka minut, a jest to oszczędność miejsca w bagażu. Koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy dla dziecka: cienkie czapeczki czy kapelusiki chronią przed udarem słonecznym. Na plażę przyda się nosidełko lub chusta, gdyż niełatwo będzie jeździć wózkiem po piasku... Jeśli dziecko jest karmione butelką, lepiej zabrać ze sobą zapas mleka i niezbędne akcesoria do karmienia. W wielu miejscach, do których rodziny wyruszają na wakacje, może nie być produktów takich, jakie spożywa i do których przyzwyczajone jest akurat twoje dziecko.

 

Kosmetyki: przede wszystkim kremy z filtrem o faktorze nie mniejszym niż SPF 50! Zaopatrz dziecko w osobny krem do ciała i osobny do twarzy. Przydatne będą również pieluchy jednorazowe i wilgotne chusteczki. Ogromną popularnością cieszą się także pieluszki do pływania, dzięki którym można zabrać dziecko do basenu. Oprócz specyficznych, „wakacyjnych” kosmetyków zapewnij dziecku podstawowe akcesoria do pielęgnacji, których używasz na co dzień.

 

Apteczka: powinna zawierać preparaty przeciwko ukąszeniom, środki opatrunkowe, wodę utlenioną, termometr, leki przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe oraz leki, który dziecko przyjmuje.

 

 

 

Wakacje z kilkulatkiem

 

Dziecko w tym wieku pod czujnym okiem rodzica samodzielnie jest w stanie spakować swój bagaż podręczny. Co więcej, własny bagaż to dla nich namiastka dorosłości i pewna ciekawa przygoda. W bagażu takim powinny się znaleźć następujące rzeczy: napój, jedzenie, ulubiona maskotka, książeczki, papier, kredki. Pozwól dziecku, by samo wybrało zabawki lub ulubione ubranka, które chce zabrać na wakacje.

 

Bagaż właściwy: oczywiście ubrania na każdą pogodę, najlepiej po jednej koszulce na każdy dzień, ciepła bluza/sweter (one zawsze powinny znaleźć się w dobrym bagażu), spodnie długie oraz spodenki krótkie, przeciwdeszczowa kurtka. Ilość sztuk bielizny również powinna odpowiadać liczbie dni spędzonych na wakacjach, nie zaszkodzi lekki naddatek na wszelki wypadek. Wszelki wypadek podczas wakacji u dzieci zdarza się przecież wcale nierzadko. Dzieci uwielbiają spędzać czas nad wszelką wodą – każdy zgodzi się raczej, że niezbędny będzie kostium kąpielowy (lub więcej niż jeden). Przydatne mogą okazać się także kalosze, dzięki którym deszczowa pogoda nas nie zaskoczy. Jeśli nie deszcz, to słońce – istotna przy takich warunkach pogodowych będzie ochrona głowy dziecka, czyli nakrycie, takie jak kapelusz czy czapka z daszkiem. Ważne są akcesoria na plażę: wiaderka, foremki, łopatki i tym podobne. Dzieci uwielbiają budować, tworzyć i lepić, więc tego typu zabawki (dostosowane do miejsca, w które się wybieramy – pomyślmy co bardziej przyda nam się nad morzem, a co w górach) są niezbędne. Ukochana zabawka potrafi czynić cuda, szczególnie w długiej podróży.

Kosmetyki: Pamiętajmy o środkach do dbania o higienę dziecka na czas pobytu na wakacjach. Na pewno przydadzą się drobnostki takie, jak chusteczki higieniczne żel do kąpieli, szampon, pasta do zębów, oliwka, patyczki do uszu, krem z filtrem ochronnym, środek do zbicia gorączki, środek odkażający na wypadek skaleczeń, środek przeciw natrętnym insektom. W zależności od długości pobytu, miejsca wyjazdu czy zaplanowanych form spędzania czasu może okazać się też, że dziecku przyda się więcej niż tylko jeden ręcznik.

 

Apteczka: niezbędne minimum to środki przeciwgorączkowe, plastry, gaziki do odkażania, środki przeciwbiegunkowe. Kilkuletnie dziecko jest o wiele bardziej „mobilne”, ciekawskie i chętne do odbywania kolejnych przygód w przeróżnych miejscach, więc musimy uważać na to, by być przygotowanym na przeciwdziałanie ewentualnych drobnych przykrych następstw takich eksperymentów, szaleństw i przygód.

 

 

Pamiętajmy o kanonie najpotrzebniejszych rzeczy, jednak nie zapominajmy również o indywidualnych upodobaniach, potrzebach i preferencjach naszego dziecka – w trakcie pobytu poza domem może okazać się to dla niego równie znaczące.

 

 

 

Zaplanujmy wszystko co zaplanować możemy, jednocześnie bądźmy jednak otwarci na przygody – bez nich nie obejdzie się żaden wyjazd.


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć