Strefa rodzica » Artykuły » Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOO

Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOOpowiększ

Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOO

W niedzielę, 13 lipca z zoo w Colchester przyjechały do wrocławskiego ogrodu warany z Komodo. Trzy siedmiomiesięczne samice mierzą obecnie około 60 cm. Oglądać je można w pawilonie Terrarium, ale trwają już prace przy budowie nowej ekspozycji, zapewniającej dobre warunki także dla dorosłych osobników.

 

 

Niewiele jest zwierząt rozpalających wyobraźnię ludzi w takim stopniu jak olbrzymie jaszczurki z Indonezji – warany z Komodo, zwane także nie bez racji smokami z Komodo. Nie dość, iż wielkością dorównują niektórym krokodylom, osiągając nawet 3 metry długości i wagę 70 kg, to wyposażone są w zabójczą, toksyczną ślinę, powodującą śmierć ugryzionego zwierzęcia w czasie od kilku godzin do kilku dni. Do dziś trwają dyskusje czy zawarte w ślinie białkowe związki są jadem, czy, co bardziej prawdopodobne, to specyficzny koktajl chorobotwórczych bakterii powoduje takie skutki.

 

 

Dodatkowo wykazują się inteligencją niespotykaną u innych gadów. Potrafią rozpoznawać i nawiązywać kontakt ze swoimi opiekunami, a słynny był waran z berlińskiego zoo, który towarzyszył pielęgniarzowi w obchodzie terrarium. Jako jedyne gady wykazują zachowania zabawowe, korzystając na przykład z pozostawionych mioteł, czy szufelek.

 

Tak, czy owak, warany z Komodo są największym drapieżnikiem na zamieszkiwanych wyspach Komodo, Flores, Rintja (Rinca), Padar i czasami przepływają cieśniny morskie by polować na mniejszych wysepkach jak Gili Motang i Gili Dasami. Potrafią dogonić i zabić nawet zwierzę wielkości bawoła, nie mówiąc o jeleniach i dzikach. Żywią się także padliną, a mniejsze osobniki owadami, ptakami, skorupiakami, mięczakami i gadami, nie gardząc swoimi słabszymi i mniejszymi krewniakami.  Potrafią biegać z prędkością 20 km/h, nurkować na głębokość 4,5 m i wspinać się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości kilku kilometrów, a sprawne oczy zapewniają widzenie w kolorze i na około 300 m. W czasie jednego posiłku potrafią pomieścić pokarm stanowiący nawet 70% wagi własnego ciała. 

 

 

Pierwsze informacje o „naziemnym krokodylu” dotarły do holenderskich zarządców „Indii Wschodnich” dopiero w 1910 roku. W 1912 roku pilot niewielkiej awionetki był zmuszony do awaryjnego lądowania na Komodo i pozyskał skórę oraz czaszkę warana, które posłużyły do naukowego opisu.

 

Samice, po bardzo burzliwym okresie godów, gdy samce zaciekle walczą o dostęp do nich, składają raz w roku do 20 jaj, z których po 7-8 miesiącach wylęgają się młode, mierzące zaledwie 30-40 cm długości i ważące mizerne 100 gramów. Pierwsze dwa-trzy lata spędzają głównie w koronach drzew, co zabezpiecza je przed żarłocznością starszych osobników.

 

Rosną z początku bardzo szybko, potem coraz wolniej, ale przez całe życie, a mogą osiągnąć wiek nawet 50 lat. Dojrzewają płciowo w okresie od 3 do 5 roku życia. Co ciekawe, niedawno odkryto zdolność do rozrodu partenogenetycznego, czyli bez udziału samca. Jest to przystosowanie do opanowywania nowych wysp. Czasami bowiem tylko samotna samica jest protoplastą całego rodu.

 


Pierwszy waran z Komodo pojawił się w zoo w Londynie w 1927 roku. Od tego czasu warany z Komodo stanowią wielką atrakcję każdego ogrodu, w którym mieszkają. Pierwszy rozród poza Indonezją udał się w zoo Washington dopiero w 1992 roku. Od tego czasu nastąpił jednak duży postęp i dziś mamy już warany wyklute w Europie w drugim pokoleniu.

 

Gatunek ten niestety należy do gatunków zagrożonych. Jego całkowita liczebność nie przekracza 5000 osobników. Na jednej z wysp (Padar) wyginął całkowicie, ze względu na brak pokarmu wywołany kłusownictwem. Sytuacja na wielkiej wyspie Flores nie jest dokładnie znana, lecz zachował się na pewno tylko na dwóch niewielkich jej skrawkach.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru!... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. więcej »
Bajkowe przeboje MiniMini+

Bajkowe przeboje MiniMini+

"Bajkowe przeboje MiniMini+" to najnowszy album zawierający melodyjne i skoczne piosenki z uwielbianych przez dzieci bajek: "Myszka w pask", "Dzielny Lew Eryk" oraz "Księżniczka Hania i Grymasek". więcej »
"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!
Patronat CzasDzieci.pl

"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!

?Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!? ?Władcy przygód? ? film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje! więcej »
Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

Wyjątkowe, weekendowe „Poranki w Multikinie"

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy maja okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych atrakcji. więcej »
7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

7 sposobów na wypracowanie dobrych nawyków odrabiania pracy domowej

Zadania domowe pozwalają dziecku nie tylko rozwijać przedmioty szkolne, ale także uczą odpowiedzialności. W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak skutecznie wesprzeć swoje dziecko.
więcej »
Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".
Patronat CzasDzieci.pl

Polski film inspirowany "Super 8" i "Stranger Things".

Już 21 marca na ekrany kin wejdzie polski film familijny "Władcy przygód. Stąd do Oblivio", który młodego widza zabierze do innego wymiaru, a rodzice przeżyją powrót do przeszłości spod znaku amerykańskiego kina przygodowego. więcej »
Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko
Patronat CzasDzieci.pl

Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola. Słuchowisko

Dzieci 3 - 4 lata
Projekt stworzony specjalnie z myślą o trzylatkach adaptujących się do rzeczywistości przedszkolnej. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Wideoprezentacja na Czasie

Pola mówi - nowa seria dla najmłodszych

Pola to bohaterka nowej serii dla najmłodszych czytelników. Dziewczynka mierzy się z wszystkimi wyzwaniami codzienności, z jakimi spotykają się małe dzieci. Zobaczcie jak wyglądają przygody Poli!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019