Strefa rodzica » Artykuły » Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOO

Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOOpowiększ

Smoki z Komodo już we wrocławskim ZOO

W niedzielę, 13 lipca z zoo w Colchester przyjechały do wrocławskiego ogrodu warany z Komodo. Trzy siedmiomiesięczne samice mierzą obecnie około 60 cm. Oglądać je można w pawilonie Terrarium, ale trwają już prace przy budowie nowej ekspozycji, zapewniającej dobre warunki także dla dorosłych osobników.

 

 

Niewiele jest zwierząt rozpalających wyobraźnię ludzi w takim stopniu jak olbrzymie jaszczurki z Indonezji – warany z Komodo, zwane także nie bez racji smokami z Komodo. Nie dość, iż wielkością dorównują niektórym krokodylom, osiągając nawet 3 metry długości i wagę 70 kg, to wyposażone są w zabójczą, toksyczną ślinę, powodującą śmierć ugryzionego zwierzęcia w czasie od kilku godzin do kilku dni. Do dziś trwają dyskusje czy zawarte w ślinie białkowe związki są jadem, czy, co bardziej prawdopodobne, to specyficzny koktajl chorobotwórczych bakterii powoduje takie skutki.

 

 

Dodatkowo wykazują się inteligencją niespotykaną u innych gadów. Potrafią rozpoznawać i nawiązywać kontakt ze swoimi opiekunami, a słynny był waran z berlińskiego zoo, który towarzyszył pielęgniarzowi w obchodzie terrarium. Jako jedyne gady wykazują zachowania zabawowe, korzystając na przykład z pozostawionych mioteł, czy szufelek.

 

Tak, czy owak, warany z Komodo są największym drapieżnikiem na zamieszkiwanych wyspach Komodo, Flores, Rintja (Rinca), Padar i czasami przepływają cieśniny morskie by polować na mniejszych wysepkach jak Gili Motang i Gili Dasami. Potrafią dogonić i zabić nawet zwierzę wielkości bawoła, nie mówiąc o jeleniach i dzikach. Żywią się także padliną, a mniejsze osobniki owadami, ptakami, skorupiakami, mięczakami i gadami, nie gardząc swoimi słabszymi i mniejszymi krewniakami.  Potrafią biegać z prędkością 20 km/h, nurkować na głębokość 4,5 m i wspinać się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości kilku kilometrów, a sprawne oczy zapewniają widzenie w kolorze i na około 300 m. W czasie jednego posiłku potrafią pomieścić pokarm stanowiący nawet 70% wagi własnego ciała. 

 

 

Pierwsze informacje o „naziemnym krokodylu” dotarły do holenderskich zarządców „Indii Wschodnich” dopiero w 1910 roku. W 1912 roku pilot niewielkiej awionetki był zmuszony do awaryjnego lądowania na Komodo i pozyskał skórę oraz czaszkę warana, które posłużyły do naukowego opisu.

 

Samice, po bardzo burzliwym okresie godów, gdy samce zaciekle walczą o dostęp do nich, składają raz w roku do 20 jaj, z których po 7-8 miesiącach wylęgają się młode, mierzące zaledwie 30-40 cm długości i ważące mizerne 100 gramów. Pierwsze dwa-trzy lata spędzają głównie w koronach drzew, co zabezpiecza je przed żarłocznością starszych osobników.

 

Rosną z początku bardzo szybko, potem coraz wolniej, ale przez całe życie, a mogą osiągnąć wiek nawet 50 lat. Dojrzewają płciowo w okresie od 3 do 5 roku życia. Co ciekawe, niedawno odkryto zdolność do rozrodu partenogenetycznego, czyli bez udziału samca. Jest to przystosowanie do opanowywania nowych wysp. Czasami bowiem tylko samotna samica jest protoplastą całego rodu.

 


Pierwszy waran z Komodo pojawił się w zoo w Londynie w 1927 roku. Od tego czasu warany z Komodo stanowią wielką atrakcję każdego ogrodu, w którym mieszkają. Pierwszy rozród poza Indonezją udał się w zoo Washington dopiero w 1992 roku. Od tego czasu nastąpił jednak duży postęp i dziś mamy już warany wyklute w Europie w drugim pokoleniu.

 

Gatunek ten niestety należy do gatunków zagrożonych. Jego całkowita liczebność nie przekracza 5000 osobników. Na jednej z wysp (Padar) wyginął całkowicie, ze względu na brak pokarmu wywołany kłusownictwem. Sytuacja na wielkiej wyspie Flores nie jest dokładnie znana, lecz zachował się na pewno tylko na dwóch niewielkich jej skrawkach.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Strach przed szkołą

Strach przed szkołą

Kiedy niechęć do szkoły przeradza się w lęk, warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co kryje się za nadmiernym strachem naszej pociechy, i jakie kroki możemy podjąć, by się z nim rozprawić. więcej »
Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Dlaczego zdecydowałam się zapisać moje dziecko na zajęcia językowe w wieku 2 lat? Czy naprawdę "zabrałam mu dzieciństwo"? Czego można się spodziewać po kursach językowych dla najmłodszych? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019