Strefa rodzica » Artykuły » Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy
Dzień Dziecka (16) | Czas Mamy - Mój Czas (48) |
Nowinki (741) | Artykuły (1817) |

Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy
Sztuka dobrego życia: Podróż w nieznane
Nieustannie poszukujemy drogi do lepszego życia. Zawodzą nas jednak GPS-y nastawione na konkretne cele, mapy z kolejnymi szczytami do zdobycia czy drogowskazy wskazujące kierunek „szczęście”. A gdyby tak wybrać podróż mniej uczęszczaną ścieżką? Którędy biegną drogi do dobrego życia?
Współczesność jest naznaczona nakazem pogoni za wciąż oddalającym się ideałem szczęścia. Sukces, a najlepiej całe pasmo sukcesów: rodzinnych, towarzyskich, zawodowych i finansowych – tak właśnie wyobrażamy sobie nasze nowe, wspaniałe życie. Zapominamy, że zdobycie wyznaczonego szczytu nie zapewnia trwałej satysfakcji – tuż za nim piętrzy się zwykle szczyt następny. Na ogół jeszcze wyższy, jeszcze trudniejszy do zdobycia. Zadowolenie z życia utożsamiamy też z koncentracją na doskonaleniu siebie i realizacji celów. Problem w tym, że zbyt szybko przyzwyczajamy się do tego, co jeszcze niedawno wydawało się nam pełnią szczęścia – do związku z ukochaną osobą, satysfakcjonującej pracy czy pogodnych dzieci.
Zdaniem psychologa prof. Michaela Eysencka, życie kręci się w „hedonicznym młynie”: nieważne, czy zmagamy się z trudnościami, czy los się do nas uśmiecha – wystarczy kilka obrotów, by żarna przemieliły rzeczywistość i poziom szczęścia wrócił do stanu typowego. A tym dla większości z nas jest umiarkowane zadowolenie – stan pozytywny, lecz letni, który nigdy nie dorówna intensywnością i uskrzydleniem szczęściu. Może dlatego psychologia pozytywna czy badająca emocje neuronauka afektywna coraz częściej o szczęściu... milczą. Co wcale nie oznacza, że nie poszukują ścieżek wiodących do dobrego życia poprzez wdzięczność, uważne słuchanie, otworzenie się na emocje i pielęgnowanie więzi.
Więcej o sztuce dobrego życia przeczytasz w październikowym wydaniu magazynu psychologicznego „Charaktery” – w nowej odsłonie, autorstwa Dominique Roynette, dyrektor artystycznej największych europejskich gazet, a wśród nich „Libération”, „Le Monde” oraz „Gazety Wyborczej”.
Odwiedź stronę magazynu psychologicznego „Charaktery” i dowiedz się więcej o sztuce dobrego życia.

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Pierwsze podróże małego dziecka
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki
Książki na Czasie - Styczeń
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »