Strefa rodzica » Artykuły » Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?powiększ

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?

Rok szkolny się zaczął. Trzeba ustalić nowy plan tygodnia, zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas. Szkoły, domy kultury, ośrodki sportu zasypują nas ofertami zajęć dodatkowych. Jak zadbać o jak najlepszą przyszłość naszego dziecka, nie zabierając mu przy okazji dzieciństwa?


Od września na dzieci spadnie sporo obowiązków: szkoła, kursy, korepetycje, zajęcia pozalekcyjne. Nadchodzi trudny okres, kiedy rodzice muszą podjąć decyzję, w jaki sposób ułożyć grafik swoich pociech tak, aby zapewnić im jak najlepszy start, pokazać możliwości, stworzyć warunki do poznania samych siebie.


Jak więc wybrać zajęcia dodatkowe, na co zwracać uwagę, kiedy odpuścić?
Zajęcia pozalekcyjne można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć kursy ogólnorozwojowe, kładące nacisk na zainteresowania, dodatkowe umiejętności, pomagające dzieciom odnaleźć hobby, umożliwiające poznanie siebie i swoich możliwości

 

Do drugiej grupy zaliczamy zajęcia edukacyjne, korepetycje, zajęcia zwiększające kompetencje naszych pociech w danej dziedzinie, przygotowujące je do konkursów czy olimpiad oraz lekcje językowe.

 

Gdy wybieramy zajęcia pozalekcyjne, przede wszystkim konieczna jest obserwacja dziecka i jego zainteresowań.  Bardzo ważne jest, abyśmy podczas wyboru zajęć nie kierowali się swoimi niespełnionymi ambicjami, a zdolnościami i upodobaniami dziecka. Nie można zmuszać malucha do robienia rzeczy do których nie ma predyspozycji. Nasila to frustrację i zamiast edukować, obniża poczucie własnej wartości. Nie należy jednak rezygnować od razu. Dajmy maluchowi trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją, musi mieć czas na poznanie tego z czym ma do czynienia. Porozmawiajmy z prowadzącym. Często ośrodki kultury oferują pierwsze zajęcia za darmo lub po obniżonych cenach. Jest to szansa na wypróbowanie czy nasza pociecha znajduje się w nowej sytuacji.

 

Pomóżmy dziecku odnaleźć coś co lubi. Jeżeli nasza pociecha będzie się sprawdzać w grze w siatkówkę czy w śpiewaniu, będzie to robiła z przyjemnością, a przez to mimochodem będzie łapała podsuwaną mu przez prowadzących wiedzę.

 

Biorąc pod uwagę zajęcia edukacyjne, powinniśmy się wykazać mniejszą pobłażliwością. Jeżeli nasze dziecko ma problem z matematyką, oczywiście nie można rezygnować z korepetycji tylko dlatego, ze mu się nie podobają. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć zajęcia, prowadzone przez nauczyciela, który ma pomysł na ciekawe zajęcia uczące poprzez zabawę. Jak najbardziej warto rozwijać umiejętności językowe naszych dzieci. Są to zdolności, które bez wątpienia się przydadzą. Zajęcia językowe są najczęściej wybieranymi zajęciami dodatkowymi. Według badań CBOSu w zeszłym  roku co czwarty rodzic wysłał swoje dziecko na naukę języka obcego.


Niemal połowa rodziców (42%) w zeszłym roku wysłała swoje dzieci na dodatkowe płatne zajęcia pozalekcyjne. Dane dotyczące wydatków na zajęcia dodatkowe robią wrażenie.
Według badań CBOSu w roku 2012 przeciętny miesięczny wydatek na zajęcia pozalekcyjne sięgał 281 zł na jedno dziecko. Kwota ta może robić wrażenie. Zauważmy, że publiczne placówki takie jak domy i ośrodki kultury oferują często zajęcia na bardzo wysokim poziomie, prowadzone przez profesjonalistów, za symboliczne kwoty. Jak się okazuje, co czwarty rodzic opłacający zajęcia, wydaje na nie mniej niż 50 zł miesięcznie.
Warto więc zwrócić uwagę również na ofertę takich placówek.


Świat zmierza do przodu, nauka w szkole przestaje wystarczać. W trosce o przyszłość naszych dzieci, staramy się im zapewnić jak najlepsze zaplecze edukacyjne, dlatego też wysyłamy je na dużą ilość zajęć dodatkowych. Pamiętajmy jednak, że dziecko ma również prawo do zabawy, czasu wolnego, a nawet do nudy. Bacznie obserwujmy, czy nie nałożyliśmy na nie zbyt wielu obowiązków i czy nasza pociecha potrafi udźwignąć wszystkie zadania.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019