Strefa rodzica » Artykuły » Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?powiększ

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne?

Rok szkolny się zaczął. Trzeba ustalić nowy plan tygodnia, zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas. Szkoły, domy kultury, ośrodki sportu zasypują nas ofertami zajęć dodatkowych. Jak zadbać o jak najlepszą przyszłość naszego dziecka, nie zabierając mu przy okazji dzieciństwa?


Od września na dzieci spadnie sporo obowiązków: szkoła, kursy, korepetycje, zajęcia pozalekcyjne. Nadchodzi trudny okres, kiedy rodzice muszą podjąć decyzję, w jaki sposób ułożyć grafik swoich pociech tak, aby zapewnić im jak najlepszy start, pokazać możliwości, stworzyć warunki do poznania samych siebie.


Jak więc wybrać zajęcia dodatkowe, na co zwracać uwagę, kiedy odpuścić?
Zajęcia pozalekcyjne można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć kursy ogólnorozwojowe, kładące nacisk na zainteresowania, dodatkowe umiejętności, pomagające dzieciom odnaleźć hobby, umożliwiające poznanie siebie i swoich możliwości

 

Do drugiej grupy zaliczamy zajęcia edukacyjne, korepetycje, zajęcia zwiększające kompetencje naszych pociech w danej dziedzinie, przygotowujące je do konkursów czy olimpiad oraz lekcje językowe.

 

Gdy wybieramy zajęcia pozalekcyjne, przede wszystkim konieczna jest obserwacja dziecka i jego zainteresowań.  Bardzo ważne jest, abyśmy podczas wyboru zajęć nie kierowali się swoimi niespełnionymi ambicjami, a zdolnościami i upodobaniami dziecka. Nie można zmuszać malucha do robienia rzeczy do których nie ma predyspozycji. Nasila to frustrację i zamiast edukować, obniża poczucie własnej wartości. Nie należy jednak rezygnować od razu. Dajmy maluchowi trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją, musi mieć czas na poznanie tego z czym ma do czynienia. Porozmawiajmy z prowadzącym. Często ośrodki kultury oferują pierwsze zajęcia za darmo lub po obniżonych cenach. Jest to szansa na wypróbowanie czy nasza pociecha znajduje się w nowej sytuacji.

 

Pomóżmy dziecku odnaleźć coś co lubi. Jeżeli nasza pociecha będzie się sprawdzać w grze w siatkówkę czy w śpiewaniu, będzie to robiła z przyjemnością, a przez to mimochodem będzie łapała podsuwaną mu przez prowadzących wiedzę.

 

Biorąc pod uwagę zajęcia edukacyjne, powinniśmy się wykazać mniejszą pobłażliwością. Jeżeli nasze dziecko ma problem z matematyką, oczywiście nie można rezygnować z korepetycji tylko dlatego, ze mu się nie podobają. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć zajęcia, prowadzone przez nauczyciela, który ma pomysł na ciekawe zajęcia uczące poprzez zabawę. Jak najbardziej warto rozwijać umiejętności językowe naszych dzieci. Są to zdolności, które bez wątpienia się przydadzą. Zajęcia językowe są najczęściej wybieranymi zajęciami dodatkowymi. Według badań CBOSu w zeszłym  roku co czwarty rodzic wysłał swoje dziecko na naukę języka obcego.


Niemal połowa rodziców (42%) w zeszłym roku wysłała swoje dzieci na dodatkowe płatne zajęcia pozalekcyjne. Dane dotyczące wydatków na zajęcia dodatkowe robią wrażenie.
Według badań CBOSu w roku 2012 przeciętny miesięczny wydatek na zajęcia pozalekcyjne sięgał 281 zł na jedno dziecko. Kwota ta może robić wrażenie. Zauważmy, że publiczne placówki takie jak domy i ośrodki kultury oferują często zajęcia na bardzo wysokim poziomie, prowadzone przez profesjonalistów, za symboliczne kwoty. Jak się okazuje, co czwarty rodzic opłacający zajęcia, wydaje na nie mniej niż 50 zł miesięcznie.
Warto więc zwrócić uwagę również na ofertę takich placówek.


Świat zmierza do przodu, nauka w szkole przestaje wystarczać. W trosce o przyszłość naszych dzieci, staramy się im zapewnić jak najlepsze zaplecze edukacyjne, dlatego też wysyłamy je na dużą ilość zajęć dodatkowych. Pamiętajmy jednak, że dziecko ma również prawo do zabawy, czasu wolnego, a nawet do nudy. Bacznie obserwujmy, czy nie nałożyliśmy na nie zbyt wielu obowiązków i czy nasza pociecha potrafi udźwignąć wszystkie zadania.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Dzieci uwielbiają zabawę. Mimo olbrzymiej wyobraźni, która pozwala nieraz zrobić "coś z niczego" i spędzić miło czas z lalką z gałganków lub piramidą z puszek, większość z nich wciąż marzy o gotowych pluszakach czy klockach dla dzieci. więcej »
Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Położony w Danii park rozrywki Legoland to wyjątkowe miejsce, w którym wszystko zbudowane jest z kultowych klocków Lego. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także dorośli, dlatego wycieczka do tej krainy może być ciekawym przeżyciem zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Jak ją zorganizować, by wszyscy świetnie się bawili? Najlepiej wybrać pełen atrakcji prom! więcej »
Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Narodziny dziecka to jedno z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych rodziców. Aby w pełni cieszyć się cudem narodzin własnego maluszka, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie listę rzeczy, o które należy zadbać jeszcze zanim pojawi się na świecie więcej »
Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Ze względu na zbliżający się koniec wakacji sporządziliśmy dla Was zestawienie dni wolnych od zajęć w przyszłym roku szkolnym 2019/2020. więcej »
Powrót do Przyjaciół

Powrót do Przyjaciół

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze, a liście na drzewach zmieniają swój odcień z intensywnie zielonego na żółtawo-pomarańczowy - to znak, że nadciąga czas, który najchętniej odłożylibyśmy na nieco później... więcej »
Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Nasz pierwszak jest jeszcze małym dzieckiem. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak ? wszystko to sporo waży... więcej »
Zostań głosem Cartoon Network!

Zostań głosem Cartoon Network!

Cartoon Network ogłasza konkurs promujący nowe odcinki popularnych kreskówek "Atomówki" oraz "Między nami, Misiami!", skierowany do wszystkich dzieci, które mają ochotę spróbować swoich sił w dubbingu. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. więcej »
Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Pojęcie emocji jest bardzo obszerne i zawiera wiele niejasności. Najczęstsze jest jednak rozróżnienie emocji podstawowych, do których zalicza się gniew, smutek, radość, strach, zdziwienie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Szkoła na Czasie

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?  
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

Temat na Czasie!

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

W Empiku znajdziesz wszystko, co uczeń mieć powinien...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019