Strefa rodzica » Artykuły » Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?powiększ

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Warto zadać sobie pytanie „co uczynię, aby wychować szczęśliwe i zdrowe dziecko”? Zastanowić się, jakie wartości chcemy przekazać naszemu dziecku i jak wspomóc jego rozwój? Nie ma niestety prostych, jednoznacznych i skutecznych rad, aby osiągnąć wymarzone cele wychowawcze.

 

Są jednak warunki, jakie rodzice mogą stworzyć swojemu dziecku, aby wyrosło ono na odpowiedzialnego i szczęśliwego dorosłego, dla którego życie nie będzie pasmem trudności,  a polem do rozwijania się i czerpania radości.

 

Potrzeby jakie mają dzieci, stanowią ważną wskazówkę dla rodziców i są drogowskazem do podejmowania adekwatnych  oddziaływań wychowawczych. Działania rodziców, którzy szanują potrzeby swojego dziecka są fundamentalnym warunkiem do wychowania mądrego i szczęśliwego dziecka, które z radością będzie uczyło się nowych umiejętności.

 

Zastanówmy się teraz jakie oczekiwania względem rodzica ma dziecko.
Każde dziecko potrzebuje obecności i dostępności swojego rodzica. Potrzebują czasu spędzonego tylko z nim. Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice aktywnie doświadczają życia z nimi, a nie po prostu towarzyszą im w życiu. Dzięki temu, dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest z nim, gdy go potrzebuje, wie, że może zwrócić się z każdą trudnością. Mały człowiek potrzebuje więzi, przynależności do rodziny i tym samym poczucia bezpieczeństwa.

 

W swojej pracy spotykam się często z twierdzeniem, że nie można zbyt często chwalić dziecka, gdyż wyrośnie ono na egoistę i zadufanego w sobie samoluba. Nic bardziej mylnego. Częste chwalenie wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, które pragnie, aby doceniać jego wysiłki. Dzieci chcą mieć pewność, że ich starania nie będą skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda. Przecież nam dorosłym też czasem coś się nie udaje. Czy chcemy wtedy słyszeć krytykę? Na pewno nie. Oczekujemy wsparcia i doceniania nawet minimalnych wysiłków. Pierwsze prawo chwalenia mówi o tym, ` „Jeśli chcesz mieć dobre dziecko, to chwal je wiele razy w ciągu dnia. A jeśli myślisz, że nie masz za co – to WYMYŚL!!!” - za podanie pilota, za odłożenie brudnych naczyń do zlewu, za wrzucenie ubrań do kosza na brudną bieliznę… itp.

 

Pochwała powinna być:
• Prawdziwa, czyli sam w nią wierzę,
• Powtarzalna, czyli inni mogą powiedzieć to samo,
• Pozytywna, czyli nie ma w niej żadnych negatywów,
• Przekonywalna, czyli chwalony w nią uwierzy,
• Poważna, czyli bez żartu i ironii,
• Pokazująca, co nam się konkretnie spodobało

 

Nasze dzieci pragną mieć pewność, że rodzice zachowują się tak jak mówią i że potrafią przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów. Rodzic to przecież też człowiek i może się pomylić… nie ma monopolu na bycie idealnym.
Rodzina jest swoistym „laboratorium życia”, w którym dziecko uczy się zasad współżycia w społeczeństwie, przestrzegania norm społecznych, realizowania swoich obowiązków. Dzieci potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu. Wyznaczanie tych zasad jest trudne, ale bardzo potrzebne gdyż dziecko musi wiedzieć na co się zgadzamy a na co nie.

 

W wychowaniu dziecka i kształtowaniu u niego dobry nawyków ważne jest, aby rodzic sam był dobrym przykładem. Bycie wiarygodnym jest istotne, gdyż dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo dostrzegają rozbieżności między tym, co rodzic robi i mówi.

 

Szanując prawo dziecka do jego wyborów, opinii rodzic uczy go ponosić za nie odpowiedzialność. To dobry początek do kształtowaniu w nim ponoszenia konsekwencji swoich zachowań i decyzji. Jak sam wiesz jest to umiejętność niezbędna w życiu dorosłym.

 

Na temat wychowania dzieci powstało w literaturze wiele pozycji. Podają one sposoby wpływania na dzieci i przykłady oddziaływań. Rodzic nie wskóra jednak niczego, bez zapewnienia dziecku poczucia bycia kochanym, rozumianym. Dzieci potrzebują mieć pewność, że mogą liczyć na swoich rodziców.
Dorosły, odpowiedzialny, dojrzały, umiejący realizować wyznaczone cele człowiek, to dziecko, któremu kiedyś rodzice dali swój czas, pozwolili mu doświadczyć konsekwencji swoich działań i zbudowali z nim serdeczną, opartą na poczuciu bezpieczeństwa więź.

 

 

Artykuł powstał na podstawie:
1.  „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kevin Steede. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.
2. „Kiedy pozwolić kiedy zabronić” Robert MacKanzie. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.

 

www.think-ahead.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowe przygody Stasia Pętelki! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?

Wybór idealnej spacerówki to spore wyzwanie dla rodzica ? maluch spędza w niej naprawdę sporo czasu. Wózek musi sprostać więc jego wymaganiom, ale także wymaganiom rodzica. więcej »
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Twój pomysł na wystrój wnętrza

Twój pomysł na wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza to wizytówka domu. Urządzając mieszkanie lub remontując pomieszczenie, zależy nam na estetyce wykonania i solidnych materiałach. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019