Strefa rodzica » Artykuły » Nauka języków obcych w przedszkolu

Nauka języków obcych w przedszkolupowiększ

Nauka języków obcych w przedszkolu

Języki obce na dobre zagościły w przedszkolach i wielu rodziców oczekuje, że placówka do której uczęszcza ich dziecko będzie mieć taką ofertę zajęć.

 

Okiem naukowca

W świecie nauki istnieje wiele prac neurologów, laryngologów, językoznawców przedstawiających argumenty za wczesną edukacją języków obcych. Naukowcy przypominają, że ucho dziecka reaguje na początku swego rozwoju na wszystkie długości fal, natomiast po dwunastym roku życia przestawia się na takie długości, które są charakterystyczne dla języka ojczystego. Badacze zajmujący się psychologią rozwojową również opowiadają się za wczesną nauką języków obcych, i wskazują na otwartość dziecka w stosunku do nowego języka, na jego ciekawość świata, radość eksperymentowania i potrzebę komunikowania się z otoczeniem.

Istnieją też badania, z których wynika, że w okresie przedszkolnym najłatwiej opanować prawidłową wymowę w języku obcym. W późniejszym czasie wpływ języka ojczystego i nawyki językowe są znacznie silniejsze, zanika również tzw. okres bezakcentowy.

 

Nauka języka a rozwój dziecka

Należy pamiętać, że nauczanie dzieci może być skuteczne tylko wtedy, gdy uwzględnimy ich cechy rozwojowe. Prof. dr hab. Hanna Komorowska, wybitny specjalista od metodyki nauczania języków obcych, twierdzi iż "Dziecko charakteryzuje przede wszystkim myślenie konkretne i pamięć mechaniczna, nie jest u nich wykształcone myślenie abstrakcyjne i pamięć logiczna, które pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania".

Ponadto należy pamiętać, że dzieci szybko zapamiętują nowe rzeczy, ale nie potrafią na dłużej koncentrować uwagi. Charakteryzuje je też stała potrzeba zabawy i aktywności fizycznej oraz podejmowanie działań dopiero wtedy, gdy czują się do tego gotowe.

Dzieci które mają zdolność przyswajania języka bez analizowania jego systemu gramatycznego czy korzystania ze słowników z natury odrzucają formalne podejście do przyswajania języka. One uczą się go poprzez zabawę z innymi dziećmi oraz poprzez nadanie kontekstu uczeniu.

Nauczyciel zatem musi tak organizować zajęcia, aby dziecko przyswajało język w sposób maksymalnie bezstresowy. Przedszkolak zainteresowany tematyką zajęć poznaje nowy język w sposób jak najbardziej naturalny.

 

Nauka na luzie

Dzieci imigrujące do nowego otoczenia są w stanie przyswoić nieznany wcześniej język w niecałe pół roku, chyba że napotykają problemy emocjonalne albo społeczne, które blokują ten proces. Dlatego nauczyciel musi pamiętać, iż reakcje dzieci na lekcji są bardzo silne i spontaniczne. Sprzymierzeńcami w nauce są: życzliwa atmosfera, entuzjazm, zabawa i humor. Wszystko po to, aby bez zbędnego wgłębiania się w skomplikowane zagadnienia lingwistyczne osłuchać się z językiem i zachęcić do dalszej nauki.

Hanna Komorowska badając cechy uczniów, w kontekście skutecznej nauki języka, wskazuje na wiek, jako cechę, która daje przewagę dzieciom nad dorosłymi. Przedszkolaki posiadają nieograniczony czas wolny, plastyczność organów wymowy, spontaniczność, brak lęku przed mówieniem, zdolność szybkiego przystosowywania się do nowych sytuacji, chęć podejmowania ryzyka, ufność i aktywność.

 

Niewątpliwie ważną kwestią wydaje się wybór szkoły, która będzie wprowadzać dziecko w świat nowych dźwięków, słów i znaczeń. Ucząc maluchy języka obcego, należy wystrzegać się przede wszystkim „podejścia szkolnego”. Dzieci poznając język obcy, powinny się dobrze bawić, gdyż zabawa w tym wieku to jedna z najważniejszych potrzeb, a sam proces nauczania powinien być ciekawym odkryciem i ekscytującą przygodą.

 

Marta Donica
Punkt Przedszkolny Nanulak

www.nunurs.pl

www.nanulak.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019