Strefa rodzica » Artykuły » 8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni

8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni powiększ

8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni

Kiedy pada deszcz, dzieci wcale nie muszą się nudzić, nawet jeśli ulubioną aktywnością naszej pociechy jest jazda konna. Z łatwością możemy zaaranżować zabawę sprawiającą mnóstwo radości małemu miłośnikowi koni, który zamiast pojechać do stajni musi zostać w domu. A jeśli twój maluszek kocha inne zwierzęta? Dinozaury, pieski? Wystarczy podmienić akcesoria i zabawki w naszych propozycjach i spędzić miłe chwile z dzieckiem!

 

Poniżej przedstawiamy 8 propozycji kreatywnych zabaw z wykorzystaniem 3 zabawek tematycznych.

 

Zabawy z wykorzystaniem figurek

Figurki z tworzywa mają kilka niewątpliwych zalet. Są odporne na wiele działań, typowych dla małych dzieci (np.: rzucanie), dzięki czemu przetrwają wiele zabawogodzin. Ich niewielkie rozmiary pozwalają zabrać je ze sobą do przychodni czy na wizytę do rodziny. Dzięki realistycznemu odwzorowaniu dziecko poznaje prawdziwy wygląd zwierząt. A przede wszystkim pozwalają na zaaranżowanie wielu ciekawych zabaw.

 

Co nam będzie potrzebne? Zestaw figurek np.: Bullyland lub Collecta.

 

 

Zabawa w scenki
To propozycji dla maluchów w wieku 2-3 lata. Pamiętajmy, że dziecko w tym wieku powinno bawić się figurkami pod nadzorem dorosłego. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy pokazać dziecku scenki z karmienia koni, jazdy konnej, wizyty weterynarza. Jest to świetna okazja do przekazania ciekawych informacji np. co jedzą konie, jak pracują, jak się o nie dba itp. Poprośmy dziecko o wymyślanie własnych opowieści – nawet jeśli jest mu jeszcze trudno się wysłowić bez problemu może np.: przesuwać zwierzątka.

 

Zbuduj stajnię
Dzieci powyżej 4 roku życia mogą budować stajnie dla koników i grodzić dla nich pastwiska. Do tego celu  wykorzystajmy pudełka po butach, patyczki po lodach, kawałek pluszowej zielonej tkaniny (na trawę pastwiska) i rożne inne przedmioty, które możemy znaleźć w domu. Zachęćmy dziecko do wymyślania co może się przydać na naszej budowie. Taka zabawa nie tylko świetnie rozwija manualnie (pozwólmy maluszkowi np.: pomalować ściany pudełka, które będzie stajnią, a sami wytnijmy otwory na okienka) ale i rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne.

 

Stwórz encyklopedię
Starsze dzieci, które sprawnie rysują i potrafią czytać, także mogą świetnie bawić się figurkami. Zaproponujmy im stworzenie własnej encyklopedii ras koni. Wybierzmy z naszego zestawu zwierzęta reprezentujące różne rasy (każda figurka ma na brzuszku podpis po angielsku). Przygotujmy kartki oraz przybory do rysowania i pisania. Dziecko w górnej części kartki rysuje konika korzystając z figurki jako modela. Druga część pracy to znalezienie w internecie informacji o rasie: jak powstała, w jakim kraju wyhodowano pierwsze egzemplarze, do czego służą konie tej rasy. Krótką, skompilowaną informację dziecko może napisać na stworzonej przez siebie karcie encyklopedii. Taka zabawa nie tylko rozwija zdolności manualne, pozwala trenować pisanie ale także daje świetną okazję do poćwiczenia z naszą pociechą umiejętności wyszukiwania wartościowych informacji w gąszczu internetu, wyciągania wniosków, zestawiania informacji itp. A ładnie przygotowana encyklopedia, zszyta i oprawiona we własnoręcznie zrobioną okładkę może być świetnym prezentem np.: dla dziadków.

 

 

 

Zabawy z wykorzystaniem figurek do malowania

Statuetki koników przygotowane do własnoręcznego malowania to kolejna propozycja zabawki, którą można wykorzystać na kilka sposobów.

Co będzie potrzebne: zestaw kreatywny np.: firmy Breyer, zawierający figurkę konia ze specjalnej żywicy, farbki, pędzelki i kolorową instrukcję z zestawem zdjęć. Przyda się także fartuszek ochronny np.: Bugzz Pony

 

 

Stwórz konia swoich marzeń

 

Twoje dziecko ma ulubionego kucyka, na którym lubi jeździć w szkółce? A może marzy o własnym koniu i już wie, ze chciałoby mieć kasztana albo siwka? Dzięki zestawowi kreatywnemu może stworzyć figurkę pomalowaną na kolor swojego ulubieńca albo wymarzonego konia. To zabawa dla dzieci co najmniej 4 letnich, którym wybierzmy zestaw z największą statuetką. Malutkie, kilkucentymetrowe figurki koników łatwiej będzie pomalować 8 czy 10 latkowi. Taka zabawa świetnie rozwija zdolności manualnie, pozwala także zdobyć wiedzę na temat umaszczenia koni i ich ras.

 

Uszyj derkę

Kiedy konik jest pomalowany możemy zachęcić dziecko do wytworzenia dla niego całej gamy akcesoriów. Derkę możemy uszyć z kawałka starej koszulki, ogłowie z rzemyków popsutej bransoletki. 10-cio latek z naszą pomocą bez problemu poradzi sobie z takimi zadaniami.  Pozwólmy dziecku znajdować nietypowe rozwiązania problemów, wymyślać niezwykłe zastosowania różnych przedmiotów i materiałów. Kto powiedział, że kantara dla konia nie można zrobić z koralików?

 

 

Zabawy stempelkami

Stempelki są bardzo wdzięcznym obiektem do wymyślania ciekawych zabaw. Są łatwe do manipulowania - nadają się nawet dla 2-latków (oczywiście pod nadzorem dorosłego). Zwróćmy uwagę na  tusz dołączany do zabawki – powinien być bezpieczny do użycia dla dzieci i łatwo zmywalny.

 

Co będzie potrzebne: zestaw stempelków z końmi SES.

 

Kolorowanka

Dwulatek z dużą radością ostempluje cały arkusz papieru wzorkami. Starsze dziecko, które potrafi trzymać kredkę możemy poprosić o pokolorowanie obrazków. Zachęcajmy je do trzymania się konturów, oczywiście maluszkom będzie to wychodziło gorzej, czterolatkom lepiej. Taka zabawa to świetne ćwiczenie koordynacji oko-ręka. Zwykłą zabawę w odciskanie stempelków możemy także utrudnić. Wystarczy dużą kartkę podzielić liniami na cztery pola i poprosić dziecko żeby np.: dany wzór odciskało tylko na jednym konkretnym polu. 6-cio latek może także spróbować wykonać obrazek nietypowy np.: z ziarenek kaszy. Pomalujmy klejem kontur konika i wysypmy go np.: drobną kaszą jęczmienną. To świetna zabawa z fakturami i kolorami, wymyślajmy razem z dzieckiem z czego jeszcze można zrobić obrazki.


Historyjka obrazkowa

Dziecko powyżej 4 roku życia może stworzyć własną historyjkę obrazkową. Niech stempluje obrazki obok siebie w określonej (wymyślonej przez siebie) kolejności a później opisze co się wydarzyło. Takie zadanie pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe  i rozwija wyobraźnię. Starszy przedszkolak i młodszy uczeń poradzą sobie ze stworzeniem komiksu wykorzystując stemple. Pomóżmy maluszkom narysować i opisać dymki, a dzieciom potrafiącym pisać pozwólmy poćwiczyć kreślenie literek.

 

 „A jaka jest twoja odpowiedź?”

Całą rodziną możemy zagrać w zabawę „A jaka jest twoja odpowiedź?”. Przygotowujemy tyle kartek ilu jest uczestników zabawy. 1 osoba tworzy takie same scenki na każdej kartce używając stempelków. Dorysowuje 2- 3 dymki i wpisuje w nie wymyślone przez siebie kwestie, ale - uwaga! - jeden dymek pozostaje pusty. Obrazki na każdej kartce powinny być identyczne. Zadaniem uczestników gry jest dopisanie (w tajemnicy przed pozostałymi) własnej kwestii do pustego dymka. Porównujemy później odpowiedzi. Jeśli chcemy możemy przyznawać punkty za najśmieszniejsze „dymki” albo po prostu bawić się bez konkurowania. Zabawa świetnie rozwija wyobraźnię i zdolności językowe.

 

Mam nadzieję, że opisane zabawy zainspirują was do twórczego spędzania czasu z dzieckiem i do wymyślania nowych zastosowań „starych” zabawek.

 

Wszystkie opisane zabawki można kupić w Pony Shop

 

Anna Piskorska

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019