Strefa rodzica » Artykuły » 8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni

8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni powiększ

8 kreatywnych zabaw dla miłośników koni

Kiedy pada deszcz, dzieci wcale nie muszą się nudzić, nawet jeśli ulubioną aktywnością naszej pociechy jest jazda konna. Z łatwością możemy zaaranżować zabawę sprawiającą mnóstwo radości małemu miłośnikowi koni, który zamiast pojechać do stajni musi zostać w domu. A jeśli twój maluszek kocha inne zwierzęta? Dinozaury, pieski? Wystarczy podmienić akcesoria i zabawki w naszych propozycjach i spędzić miłe chwile z dzieckiem!

 

Poniżej przedstawiamy 8 propozycji kreatywnych zabaw z wykorzystaniem 3 zabawek tematycznych.

 

Zabawy z wykorzystaniem figurek

Figurki z tworzywa mają kilka niewątpliwych zalet. Są odporne na wiele działań, typowych dla małych dzieci (np.: rzucanie), dzięki czemu przetrwają wiele zabawogodzin. Ich niewielkie rozmiary pozwalają zabrać je ze sobą do przychodni czy na wizytę do rodziny. Dzięki realistycznemu odwzorowaniu dziecko poznaje prawdziwy wygląd zwierząt. A przede wszystkim pozwalają na zaaranżowanie wielu ciekawych zabaw.

 

Co nam będzie potrzebne? Zestaw figurek np.: Bullyland lub Collecta.

 

 

Zabawa w scenki
To propozycji dla maluchów w wieku 2-3 lata. Pamiętajmy, że dziecko w tym wieku powinno bawić się figurkami pod nadzorem dorosłego. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy pokazać dziecku scenki z karmienia koni, jazdy konnej, wizyty weterynarza. Jest to świetna okazja do przekazania ciekawych informacji np. co jedzą konie, jak pracują, jak się o nie dba itp. Poprośmy dziecko o wymyślanie własnych opowieści – nawet jeśli jest mu jeszcze trudno się wysłowić bez problemu może np.: przesuwać zwierzątka.

 

Zbuduj stajnię
Dzieci powyżej 4 roku życia mogą budować stajnie dla koników i grodzić dla nich pastwiska. Do tego celu  wykorzystajmy pudełka po butach, patyczki po lodach, kawałek pluszowej zielonej tkaniny (na trawę pastwiska) i rożne inne przedmioty, które możemy znaleźć w domu. Zachęćmy dziecko do wymyślania co może się przydać na naszej budowie. Taka zabawa nie tylko świetnie rozwija manualnie (pozwólmy maluszkowi np.: pomalować ściany pudełka, które będzie stajnią, a sami wytnijmy otwory na okienka) ale i rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne.

 

Stwórz encyklopedię
Starsze dzieci, które sprawnie rysują i potrafią czytać, także mogą świetnie bawić się figurkami. Zaproponujmy im stworzenie własnej encyklopedii ras koni. Wybierzmy z naszego zestawu zwierzęta reprezentujące różne rasy (każda figurka ma na brzuszku podpis po angielsku). Przygotujmy kartki oraz przybory do rysowania i pisania. Dziecko w górnej części kartki rysuje konika korzystając z figurki jako modela. Druga część pracy to znalezienie w internecie informacji o rasie: jak powstała, w jakim kraju wyhodowano pierwsze egzemplarze, do czego służą konie tej rasy. Krótką, skompilowaną informację dziecko może napisać na stworzonej przez siebie karcie encyklopedii. Taka zabawa nie tylko rozwija zdolności manualne, pozwala trenować pisanie ale także daje świetną okazję do poćwiczenia z naszą pociechą umiejętności wyszukiwania wartościowych informacji w gąszczu internetu, wyciągania wniosków, zestawiania informacji itp. A ładnie przygotowana encyklopedia, zszyta i oprawiona we własnoręcznie zrobioną okładkę może być świetnym prezentem np.: dla dziadków.

 

 

 

Zabawy z wykorzystaniem figurek do malowania

Statuetki koników przygotowane do własnoręcznego malowania to kolejna propozycja zabawki, którą można wykorzystać na kilka sposobów.

Co będzie potrzebne: zestaw kreatywny np.: firmy Breyer, zawierający figurkę konia ze specjalnej żywicy, farbki, pędzelki i kolorową instrukcję z zestawem zdjęć. Przyda się także fartuszek ochronny np.: Bugzz Pony

 

 

Stwórz konia swoich marzeń

 

Twoje dziecko ma ulubionego kucyka, na którym lubi jeździć w szkółce? A może marzy o własnym koniu i już wie, ze chciałoby mieć kasztana albo siwka? Dzięki zestawowi kreatywnemu może stworzyć figurkę pomalowaną na kolor swojego ulubieńca albo wymarzonego konia. To zabawa dla dzieci co najmniej 4 letnich, którym wybierzmy zestaw z największą statuetką. Malutkie, kilkucentymetrowe figurki koników łatwiej będzie pomalować 8 czy 10 latkowi. Taka zabawa świetnie rozwija zdolności manualnie, pozwala także zdobyć wiedzę na temat umaszczenia koni i ich ras.

 

Uszyj derkę

Kiedy konik jest pomalowany możemy zachęcić dziecko do wytworzenia dla niego całej gamy akcesoriów. Derkę możemy uszyć z kawałka starej koszulki, ogłowie z rzemyków popsutej bransoletki. 10-cio latek z naszą pomocą bez problemu poradzi sobie z takimi zadaniami.  Pozwólmy dziecku znajdować nietypowe rozwiązania problemów, wymyślać niezwykłe zastosowania różnych przedmiotów i materiałów. Kto powiedział, że kantara dla konia nie można zrobić z koralików?

 

 

Zabawy stempelkami

Stempelki są bardzo wdzięcznym obiektem do wymyślania ciekawych zabaw. Są łatwe do manipulowania - nadają się nawet dla 2-latków (oczywiście pod nadzorem dorosłego). Zwróćmy uwagę na  tusz dołączany do zabawki – powinien być bezpieczny do użycia dla dzieci i łatwo zmywalny.

 

Co będzie potrzebne: zestaw stempelków z końmi SES.

 

Kolorowanka

Dwulatek z dużą radością ostempluje cały arkusz papieru wzorkami. Starsze dziecko, które potrafi trzymać kredkę możemy poprosić o pokolorowanie obrazków. Zachęcajmy je do trzymania się konturów, oczywiście maluszkom będzie to wychodziło gorzej, czterolatkom lepiej. Taka zabawa to świetne ćwiczenie koordynacji oko-ręka. Zwykłą zabawę w odciskanie stempelków możemy także utrudnić. Wystarczy dużą kartkę podzielić liniami na cztery pola i poprosić dziecko żeby np.: dany wzór odciskało tylko na jednym konkretnym polu. 6-cio latek może także spróbować wykonać obrazek nietypowy np.: z ziarenek kaszy. Pomalujmy klejem kontur konika i wysypmy go np.: drobną kaszą jęczmienną. To świetna zabawa z fakturami i kolorami, wymyślajmy razem z dzieckiem z czego jeszcze można zrobić obrazki.


Historyjka obrazkowa

Dziecko powyżej 4 roku życia może stworzyć własną historyjkę obrazkową. Niech stempluje obrazki obok siebie w określonej (wymyślonej przez siebie) kolejności a później opisze co się wydarzyło. Takie zadanie pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe  i rozwija wyobraźnię. Starszy przedszkolak i młodszy uczeń poradzą sobie ze stworzeniem komiksu wykorzystując stemple. Pomóżmy maluszkom narysować i opisać dymki, a dzieciom potrafiącym pisać pozwólmy poćwiczyć kreślenie literek.

 

 „A jaka jest twoja odpowiedź?”

Całą rodziną możemy zagrać w zabawę „A jaka jest twoja odpowiedź?”. Przygotowujemy tyle kartek ilu jest uczestników zabawy. 1 osoba tworzy takie same scenki na każdej kartce używając stempelków. Dorysowuje 2- 3 dymki i wpisuje w nie wymyślone przez siebie kwestie, ale - uwaga! - jeden dymek pozostaje pusty. Obrazki na każdej kartce powinny być identyczne. Zadaniem uczestników gry jest dopisanie (w tajemnicy przed pozostałymi) własnej kwestii do pustego dymka. Porównujemy później odpowiedzi. Jeśli chcemy możemy przyznawać punkty za najśmieszniejsze „dymki” albo po prostu bawić się bez konkurowania. Zabawa świetnie rozwija wyobraźnię i zdolności językowe.

 

Mam nadzieję, że opisane zabawy zainspirują was do twórczego spędzania czasu z dzieckiem i do wymyślania nowych zastosowań „starych” zabawek.

 

Wszystkie opisane zabawki można kupić w Pony Shop

 

Anna Piskorska

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?

Wybór idealnej spacerówki to spore wyzwanie dla rodzica ? maluch spędza w niej naprawdę sporo czasu. Wózek musi sprostać więc jego wymaganiom, ale także wymaganiom rodzica. więcej »
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Twój pomysł na wystrój wnętrza

Twój pomysł na wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza to wizytówka domu. Urządzając mieszkanie lub remontując pomieszczenie, zależy nam na estetyce wykonania i solidnych materiałach. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019