Warszawa

Czy stać nas na złe żywienie dzieci?

Czy stać nas na złe żywienie dzieci?

Choroby cywilizacyjne – epidemia naszych czasów

 

Cukrzyca i choroby serca to najważniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Stanowią ogromne zagrożenie ze względu na powszechne i stale rozprzestrzeniające się czynniki ryzyka. Są one związane głównie z trybem życia i często nasilają się wraz ze wzrostem PKB.

 

Już DZIŚ cukrzyca i choroby serca stanowią ogromne obciążenie dla budżetu. Koszty chorób cywilizacyjnych to nie tylko koszty związane z leczeniem, to także te związane z utratą produktywności. Stanowią one połowę wszystkich kosztów (2 mld zł w przypadku cukrzycy i 26,6 mld zł w przypadku chorób sercowo naczyniowych)
 

Replikacja złych nawyków życiowych – tu możemy coś zrobić!


Nieprawidłowe zachowania zdrowotne w dzieciństwie są kontynuowane w dorosłym życiu – przekazywane z pokolenia na pokolenie.


Jednym z ważniejszych problemów są nieprawidłowości w sposobie odżywiania.
Wiele negatywnych zjawisk przekładających się na zachorowalność na cukrzycę i choroby serca, jak np. nadwaga i otyłość pojawia się już u dzieci i młodzieży, obserwujemy ponadto wzrost liczby chorób przewlekłych w tej grupie wiekowej.

 

Jak pokazują badania, polskie dzieci są bardzo źle żywione, także te najmłodsze:

 

  • Ponad 50% dzieci w wieku 13-36 miesięcy ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI)
  • Ponad 80% dzieci do lat 3 ma w diecie niedobory wapnia i witamy D
  • Jedynie 7% mam niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy stosuje się do zaleceń
  • żywieniowych

 

Jednocześnie liczne badania potwierdzają wpływ wczesnego żywienia określanego jako programowanie żywieniowe na stan zdrowia w wieku dorosłym. Trudno zmienić utrwalane przez lata postawy rodziców, ale możemy zmienić zwyczaje dzieci.


Kosztownym chorobom cywilizacyjnym można zapobiegać i trzeba zacząć od najmłodszych Polaków, tych, którzy za 18 lat będą siłą napędową polskiej gospodarki.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć