Warszawa

Bezpieczna Wyprawka

Bezpieczna Wyprawka

Przygotowanie odpowiedniej wyprawki w momencie, gdy zalewa nas masa produktów niepewnej jakości, to bardzo trudne zadanie.

Rodzice czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest materiał, z którego wykonano ubranko , kocyk lub ręcznik i jak bardzo szkodliwe dla zdrowia dziecka są nasiąknięte substancjami chemicznymi pieluszki jednorazowe oraz kosmetyki.

 

Na szczęście istnieją rozwiązania alternatywne, pozwalające na  uniknięcie lub znaczne zminimalizowane szkodliwego oddziaływania różnych środków na organizm noworodka i dodatkowo pozwalające na ochronę środowiska w którym żyjemy.


Dla mnie osobiście najważniejszym wyborem są pieluszki, które dziecko będzie nosiło. Z żadnym innym elementem wyprawki, dziecko nie będzie miało tak bliskiej styczności jak z pieluszką, którą będzie nosić przez 24 godziny przez okres 1.5 roku-2 lat (od 13,000-18,000 godzin!).


W pieluszkach jednorazowych znajdują się substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Poczynając od dioksyn (substancja rakotwórcza, rezultat wybielanie pieluszek chlorem) po absorbujący żel, poliekrany i perfumy. Dużo zdrowszym wyborem jest stosowanie pieluszek wielorazowych.

 

 

Mamy mają tutaj bardzo duży wybór w zależności od preferencji
i możliwości finansowych. Niezależnie na które rozwiązanie się zdecydują, korzystając z pieluszek wielorazowych, będziemy nie tylko chronić dziecko przed szkodliwymi substancjami, ale dodatkowo zaoszczędzimy od 50-60% w porównaniu z kosztem pieluch jednorazowych.

 

Jeżeli z jakiegoś powodu, mama nie chce zdecydować się na pieluszki wielorazowe, na rynku dostępne są  ekologiczne pieluszki jednorazowe. Nie zawierają one szkodliwych substancji, natomiast ulegają biodegradacji w odpowiednich warunkach (kompostownik).

 

Kolejnym produktem, z którym skóra dziecka będzie miała bardzo dużo styczności są chusteczki nawilżające. Masowo produkowane chusteczki często zawierających takie substancje jak alkohol i  potrafią podrażnić skórę dziecka.

 

 

Zamiast nich mama, może zdecydować się na używanie myjek wielorazowych. Takie myjki wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie, żeby oczyścić pupę dziecka. Można je tez używać w czasie kąpieli.

 

 

Na wyprawy/wyjazdy polecamy ekologiczne chusteczki, które wyprodukowane są na bazie naturalnych składników.


Wybierając kosmetyki do pielęgnacji dziecka, trzeba pamiętać, ze im mniej ingerencji, a w szczególności styczności z kosmetykami zawierającymi parabeny, perfumy, alkohol, tym lepiej dla skory dziecka. Mydło oliwkowe (marsylskie), lub organiczny olejek stosowany parę razy w tygodniu, powinny wystarczyć, żeby skóra dziecka pozostała delikatna i natłuszczona.


Kolejną decyzją, którą mama musi podjąć jest, skompletowanie ubranek dla swojego dziecka. Niecertyfikowana bawełna hodowana przy zastosowaniu pestycydów może niekorzystnie wplynąć na organizm noworodka.

 

Badania wykazały, że w co trzecim ubraniu znajdują się szkodliwe substancje takie jak ołów czy nikiel. Aby nie narażać delikatnej skóry niemowlaka na kontakt z niebezpiecznymi substancjami najlepiej wybrać ubranka które zostały już kilkanaście razy wyprane (czyli ubranka używane, z zapięciami bez niklu), ubranka z bawełny organicznej (ekologicznej),  naturalnie kolorowej bawełny (która nie wymaga farbowania), lub z certyfikatem Oeko-Tex standard 100 (potwierdzającym, że w gotowym produkcie nie znalazły się niebezpieczne  substancje w stężeniu niebezpiecznym dla dziecka).

 

 

Więcej o ubrankach będzie można znaleźć w artykule „Bezpieczne ubranka”. 

 

Na spacery, na ukojenie, do usypiania i przemieszczania, polecamy natomiast chusty. Chusty nie tylko ułatwią poruszanie się mamie z dzieckiem, ale pozwolą dziecku na nieprzerwane poczucie bliskości, którego tak bardzo potrzebuje. Bolączką cywilizacji i pierwszych miesięcy życia dziecka są kolki, które dotykają co trzecie dziecko w Europie Zachodniej. Medycyna jednoznacznie nie jest w stanie określić źródła kolek. Czasami przypisuje się je do wzdęć żołądka, innym razem do „nieprzystosowania” dziecka do środowiska zewnętrznego. Nosząc dziecko w chuście mama ogranicza nadmiar bodźców ze środowiska, masuje w naturalny sposób jego brzuszek i pozwala na poczucie bliskości ,którego dziecko nie zaznałoby w wózku.


Ostatnim niezbędnym elementem każdej wyprawki jest  książka „W głębi kontinuum”. Jeżeli nie przeczyta się jej przed narodzinami dziecka, późnej można tylko żałować. Książka ta pomaga spojrzeć na macierzyństwo w naturalny sposób i pozwolić na wsłuchanie się w potrzeby dziecka bez konieczności studiowania masy poradników. Książkę jak i inne wyżej wymienione produkty można znaleźć w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu.

 

Zapraszamy do sklepu www.ekoMaluch.pl 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć