Warszawa

Zima w mieście. Czy warto wysłać dziecko na półkolonię?

Zima w mieście. Czy warto wysłać dziecko na półkolonię?

Ferie zimowe w 2024 roku zostały zaplanowane na okres od 15 stycznia do 25 lutego. Jako pierwsi na zimowy odpoczynek wybiorą się uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a najdłużej będą musieli poczekać mieszkańcy kujawsko - pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Nieważne w jakim terminie Twój region będzie miał wolne od nauki, nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na wyjazd w czasie ferii. Według kilku badań z ostatnich lat, na wyjazd w trakcie ferii zimowych może sobie pozwolić jedynie 20 - 30% Polaków. W obliczu tych danych warto zatem przemyśleć to Twoja okolica może zaproponować dziecku aby spędziło ferie produktywnie i ciekawie.

 

Pierwszym pomysłem, jaki niemal naturalnie przychodzi do głowy są półkolonie. Są one organizowane przez miasta, placówki edukacyjne oraz instytucje miejskie (ośrodki kultury, ośrodki sportu i rekreacji), ale coraz częściej również przez instytucje komercyjne. Koszty półkolonii są zróżnicowane i uzależnione od miasta oraz programu turnusu. Przy standardowym pobycie, w skład którego wchodzi opieka nad dzieckiem w ustalonych godzinach, wyżywienie oraz zajęcia edukacyjne, kulturalne czy sportowe, koszt od jednego dziecka wyniesie raczej nie mniej niż 40 zł za jeden dzień. Przy rozszerzonym programie, w skład którego wchodzą wizyty w placówkach zewnętrznych, takich jak np. lodowisko, pływalnia, muzeum dla dzieci, ogród zoologiczny czy inna atrakcja, którą oferuje Twoje miasto, należy kalkulować koszt przynajmniej 60 - 80 zł za jeden dzień. 

 

Czy warto skorzystać z rozszerzonej oferty półkolonii? Zdecydowanie tak i w zasadzie jest to jedyna wartość dodana, która wynika z posyłania dziecka na półkolonię. Pamiętajmy, że ferie to dla dziecka okres wolny od nauki szkolnej, dlatego warto aby skorzystało w tym czasie z atrakcji, na które na co dzień nie ma czasu, okazji czy chęci. Półkolonia nie powinna być tylko opcją “przechowania” dziecka na czas kiedy rodzice są w pracy. Powinien być to czas wykorzystany produktywnie, atrakcyjnie i zabawowo. Przeciwieństwem tych określeń jest zazwyczaj szkoła, zatem zajęcia na półkoloniach powinny tym bardziej dać dziecku możliwość odkrycia miejsc, których jeszcze nie znało czy aktywności, których do tej pory nie podejmowało.

 

Atrakcje dla dzieci, które powinny znaleźć się w programie półkolonii mogą mieć charakter integracyjny, sportowy, kulturalny, artystyczny czy edukacyjny oraz (to ważne) powinny odbywać się poza terenem placówki edukacyjnej, która organizuje półkolonie. Wyjątkiem są szkoły i placówki, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą towarzyszącą. Ale nie ukrywajmy - takich szkół jest w Polsce bardzo niewiele. Jakie atrakcje dodatkowe powinny zatem znaleźć się w programie półkolonii? To oczywiście zależy od możliwości placówki edukacyjnej oraz charakteru programu. Mogą to być np. zajęcia na basenie, warsztaty teatralne, zajęcia na lodowisku, wyjście do kina, zabawy ruchowe na śniegu, wyjście do muzeum czy centrum edukacyjnego, zwiedzanie miasta, zajęcia twórcze rozwijające myślenie kreatywne… Możliwości jest całe mnóstwo i zależą one również w dużej mierze od przygotowania merytorycznego i kreatywności opiekunów.

 

Podsumowując - czy warto zatem wysłać dziecko na półkolonie zimowe? Tak, ale uzależnione jest to od proponowanego programu półkolonii oraz zaplanowanych zajęć dodatkowych. Posyłanie dziecka na półkolonie, które mogą zaproponować tylko podstawowy program (opieka + posiłek + zajęcia w placówce) jest pozbawione sensu. To powinien być dla dziecka okres niezapomnianych doświadczeń przy jednoczesnym rozwoju psychofizycznym. Jeżeli istnieje taka opcja, zdecydowanie warto zatem dopłacić wyższą kwotę za wzbogacony program półkolonii, w którym uwzględnione są również zajęcia poza placówką edukacyjną. Czasem warto poszukać trochę dłużej czy zdecydować się inne miejsce niż w poprzednich latach, aby dostarczyć dziecku nowych znajomości, doświadczeń i zabaw.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć