Warszawa

Jak po wypadku może pomóc Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Jak po wypadku może pomóc Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał tylko w jednym celu. Jest nim ochrona osób, które ucierpiały w wyniku szkód spowodowanych przez niewypłacalne firmy ubezpieczeniowe. Na czym polega działanie UFG? Jak sprawdzić swoje OC w UFG?

 

Na jakich zasadach działa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny UFG ma za zadanie wypłatę odszkodowań osobom, które poniosły szkodę na skutek niewypłacalności swoich ubezpieczycieli. UFG jest finansowane przede wszystkim przez składki ubezpieczycieli, które stanowią zwykle pewien procent kosztu ubezpieczenia. Właśnie tak UFG gromadzi środki, które można wykorzystać w sytuacji, gdy nasz ubezpieczyciel okaże się niewypłacalny. Obowiązki wobec poszkodowanego przechodzą wtedy na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zawsze można zwrócić się do UFG, gdy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu ubezpieczeń lub braku aktualnego OC u sprawcy wypadku nasze roszczenia nie zostają zaspokojone.

 

Czy składka do UFG wchodzi w skład mojego ubezpieczenia OC?

 

Sprawdzenie, czy dana firma ubezpieczeniowa jest objęta ochroną UFG, to podstawa przy wyborze ubezpieczenia OC. Porównywarki internetowe często skupiają się jedynie na jak najmniejszych kosztach OC, nie na jego bezpieczeństwie. Dlatego warto jest zrobić własny wywiad - na oficjalnej stronie internetowej UFG znajduje się lista ubezpieczycieli objętych zabezpieczeniem. Jeśli kupujesz polisę stacjonarnie, zawsze pytaj przedstawiciela o ochronę UFG w danej firmie ubezpieczeniowej. W sytuacji, gdy dowód ubezpieczenia pojazdu się zgubi lub zniszczy, wystarczy wejść na domenę UFG, by sprawdzić i wydrukować niezbędne informacje. Po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu w odpowiednie pole wyskoczy informacja o ważnym ubezpieczeniu. W przypadku braku ważnego ubezpieczenia OC samochodu lub gdy wystąpiły jakiekolwiek problemy, również sprawdzisz to zdalnie.

 

Proces zgłaszania roszczeń w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym

 

Po pierwsze, zaistniałą szkodę zawsze zgłaszaj swojej firmie ubezpieczeniowej. To oni powinni w pierwszej kolejności zająć się wypłatą odszkodowania. Jeśli bezpośrednio od firmy lub z innych źródeł otrzymasz informacje o niewypłacalności, skieruj się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Upewnij się, że druga strona umowy ubezpieczenia znajduje się na liście objętej ochroną UFG. Jeśli tak jest, zgłoś swoje roszczenie bezpośrednio do UFG, za pomocą formularzy dostępnych na oficjalnej stronie funduszu. Pamiętaj o załączeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Pełna dokumentacja znacznie przyspieszy pozytywne rozpatrzenie sprawy. Jeśli chodzi o czas rozpatrzenia wniosku, UFG pomaga właścicielom pojazdów w miarę swoich możliwości, obowiązkowo przyglądając się wszystkim złożonym wnioskom.

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w praktyce 

 

Pan Radek, mieszkaniec małego miasteczka, miał nieprzyjemność uczestniczyć w wypadku samochodowym. Jego auto zostało poważnie uszkodzone, a on sam doznał obrażeń. Postanowił skorzystać z ubezpieczenia, ale ku jego zdziwieniu firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania. Pan Radek, nie zrażając się, podjął walkę o swoje prawa. Niestety, czas mijał, a firma ubezpieczeniowa nie była w stanie wypłacić mu należnego odszkodowania. Pan Radek odwlekał rozpoczęcie kosztownej rehabilitacji, a koszt naprawy samochodu musiał rozłożyć na raty.

 

Taka historia może przydarzyć się każdemu z nas. Kluczowym krokiem, który należy podjąć po wyczerpaniu prób porozumienia się z ubezpieczycielem, jest zgłoszenie się do UFG. Badając ubezpieczenie OC pana Radka, UFG może szybko dojść do wniosku,  że firma ubezpieczeniowa postępowała niezgodnie z prawem, odmawiając wypłaty odszkodowania. Dzięki interwencji UFG, pan Radek w końcu otrzyma należne mu środki, o które nie będzie się musiał procesować.

 

Poszkodowani przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów 

 

UFG to instytucja powołana do życia w celu ochrony obywateli przed nieodpowiedzialnością kierowców, którzy nie wykupują polisy OC. Jej podstawą działania jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. UFG ochroni także interesy poszkodowanego, jeśli sprawca wypadku drogowego nie został zidentyfikowany. Dla wszystkich uczestników ruchu drogowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zapewnia bezpieczeństwo w razie uszczerbku na zdrowiu lub mieniu. UFG sprawia, że w przypadku braku OC sprawcy lub jego niewypłacalności, wszyscy poszkodowani w wypadkach drogowych mogą liczyć na odszkodowanie. Dlatego w interesie wszystkich kierowców jest, by pamiętać o ubezpieczeniu OC. Im więcej z nas wpłaca do UFG, tym większa jest możliwość uzyskania pomocy i rekompensaty za szkody osobowe i szkody majątkowe.

 

Bezpieczeństwo ubezpieczeń komunikacyjnych OC

 

Skutki wypadków komunikacyjnych to zwykle poważne uszkodzenia samochodu i uszczerbek na zdrowiu. Jeśli poszkodowany podróżował z pasażerem, dochodzi do tego wypłacanie odszkodowań dla wielu osób i ich rodzin. Dlatego właśnie warto z wyprzedzeniem zadbać o plan B, w postaci ochrony w UFG.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć