Warszawa

Metoda Holta - obliczanie dni płodnych

Metoda Holta - obliczanie dni płodnych

Starania o dziecko warto rozpocząć od sprawdzenia, kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Obliczanie dni płodnych można wykonywać różnymi metodami. Jedną z najbardziej znanych jest metoda Holta. Na czym polega ten sposób kalkulowania dni płodnych? Jak sprawdzić, kiedy należy zwiększyć częstotliwość współżycia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Metoda Holta – jak obliczyć dni płodne?

 

Naturalne planowanie rodziny polega na systematycznej obserwacji objawów płodności oraz dostosowanie współżycia do rytmu płodności. Jeśli para planuje powiększenie rodziny, obliczanie dni płodnych pozwala sprawdzić, kiedy szanse na ciążę są największe. Jednym ze sposobów wyznaczania daty owulacji jest metoda termiczna, znana też jako metoda Holta. Na czym polega?

 

Aby obliczyć dni płodne wspomnianą metodą, kobieta powinna codziennie mierzyć temperaturę ciała. Należy robić to każdego dnia o stałej porze – najlepiej tuż po przebudzeniu, a jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wyniki warto zapisywać w specjalnie do tego przeznaczonym notatniku i porównywać je z pomiarami z kolejnych dni. Skąd wiadomo, że nadeszły dni płodne? Temperatura ciała na kilka dni przed owulacją nieznacznie się podnosi, dlatego tak ważne jest jej codzienne monitorowanie. Gdy tylko para planująca ciążę zauważy różnicę w pomiarach metodą Holta, może zintensyfikować starania o ciążę w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Obliczanie dni płodnych - jak jeszcze można to robić?

 

Metoda Holta nie jest jedynym sposobem na obliczanie dni płodnych. Badacze wyznaczyli znacznie więcej sposobów naturalnego planowania rodziny. Warto zainteresować się również obserwacją śluzu, którego ilość i konsystencja zmieniają się w kolejnych fazach cyklu menstruacyjnego. Jeśli samodzielne obliczanie dni płodnych sprawia Wam kłopot, możecie skorzystać ze specjalnego kalkulatora: https://mamadha.pl/kalkulatory/kalkulator-dni-plodnych.

 

Oprócz tego warto znać objawy, jakie towarzyszą dniom płodnym i owulacji. Uwagę kobiet w tym czasie powinien zwrócić ból brzucha, zwiększone libido, bolesność piersi czy przypominający białko jaja śluz. Z metody Holta warto korzystać szczególnie wtedy, kiedy cykle są nieregularne i obliczanie płodności na podstawie kalendarzyka po prostu się nie sprawdza.

 

Bibliografia:

Kalkulator dni płodnych, [https://mamadha.pl/kalkulatory/kalkulator-dni-plodnych]

Metody rozpoznawania płodności, [https://www.oplodnosci.pl/plodnosc/metody-rozpoznawania-plodnosci/116-metoda-termiczna-scisla-i-poszerzona]

Kalendarz owulacji – jak obliczyć dni płodne radzi ginekolog w Londynie [https://polskaprzychodnia.co.uk/czytelnia/blog-polskiej-przychodni/kalendarz-owulacji---jak-obliczyc-dni-plodne-radzi-ginekolog-w-londynie]

Stachowska A., Kicińska A., Wierzba T., Historia metod rozpoznawania płodności, [https://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/fer/2022-3-Stacho.pdf]

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć