Warszawa

Place zabaw w przedszkolu - niezapomniane dzieciństwo i przyjaźnie

Place zabaw w przedszkolu - niezapomniane dzieciństwo i przyjaźnie

Dla osób projektujących plac zabaw przedszkole jest zawsze wdzięcznym tematem. Dlaczego? Bo to właśnie w takich projektach mogą się najbardziej wykazać! Urządzenia zabawowe dla maluchów muszą nie tylko przyciągać ich uwagę i zapewniać szerokie możliwości rozrywki, ale też pozytywnie oddziaływać na rozwój dzieci w wielu różnych aspektach. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, dobierając wyposażenie na plac zabaw dla przedszkola i jakie rozwiązania pomogą wyczarować iście bajkową, a zarazem funkcjonalną przestrzeń.

 

Wyposażenie placów zabaw

 

Co zrobić, aby plac zabaw w przedszkolu był miejscem, które dzieci zapamiętają na długo po opuszczeniu murów danej placówki? Przede wszystkim powinien zawierać jak najwięcej zróżnicowanych urządzeń, zachęcających najmłodszych do podjęcia zabawy - takie beztroskie chwile będą wspominać przez długi czas. Jeśli szukasz inspiracji, może spodoba Ci się wyposażenie na plac zabaw do przedszkola od producenta Active Line.

 

Równie istotny, choć przez same dzieci raczej niedostrzegalny, jest wpływ, jaki korzystanie z obiektu może wywierać na najmłodszych. Wszystko, co człowiek przeżywa w okresie kilku pierwszych lat życia, w ogromnym stopniu oddziałuje na to, jak ukształtuje się jego charakter, postawy i późniejsze relacje z innymi.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że plac zabaw w przedszkolu jest jak społeczeństwo w miniaturze. Z pozoru nieznaczące zdarzenia i przeżycia podczas wspólnej zabawy mogą okazać się dla maluchów cenną lekcją podejmowania wyzwań, tworzenia satysfakcjonujących więzi społecznych, pracy w grupie, ale też współzawodnictwa.

 

Atmosfera współpracy i zabawy

 

Organizując plac zabaw, przedszkole musi mieć świadomość, że tworzy jedno z najważniejszych dla przyszłego rozwoju dziecka miejsc. To właśnie tam maluch uczy się dzielenia zabawkami z rówieśnikami, pokonywania własnych ograniczeń, cierpliwego czekania na swoją kolej czy rozwiązywania konfliktów, ale też przeżywa chwile beztroskiej zabawy, które powinien zapamiętać na całe życie.

 

Przyjaźnie na lata

 

Wielu dorosłych nadal pamięta swój plac zabaw w przedszkolu. Kontakty nawiązane w piaskownicy nierzadko trwają przez całe życie, a nawet jeśli nie, to często są wspominane w późniejszych latach z nostalgią. Dlatego warto zadbać, by obiekt rekreacyjny był na tyle ciekawy i angażujący dla dzieci, żeby mogły tam przeżywać niezapomniane przygody jako piraci, rycerze czy kapitanowie okrętów.

 

Rywalizacja

 

Maluchy powinny wiedzieć, że współpraca popłaca, ale jednocześnie nie wolno zniszczyć w nich ducha rywalizacji. Właściwie zaprojektowany plac zabaw do przedszkola musi być wyposażony w urządzenia, które zachęcają do podejmowania współzawodnictwa, a są nimi np. ścieżki zdrowia, tory przeszkód czy różnego rodzaju sprzęty sprawnościowe.

 

Plac zabaw w przedszkolu - jak urządzić?

 

Pomysłów na to, jak urządzić plac zabaw dla przedszkola, są tysiące. Istotne jest, jakim dysponujemy budżetem i jak dużo mamy wolnej przestrzeni - poza tym ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. Obecnie na rynku dostępny jest wyjątkowo szeroki katalog urządzeń, od najprostszych form po naprawdę unikalne, designerskie sprzęty, które równie dobrze nadają się do ozdoby, jak do zabawy.

 

Z punktu widzenia dzieci liczy się żywa kolorystyka, ciekawy kształt i możliwość wyboru rodzaju aktywności. Niezwykłą popularność zyskały różne sprzęty w formie zwierzątek czy pojazdów oraz funkcjonalne zestawy zabawowe, które łączą w sobie zalety wielu urządzeń, ale zajmują niewiele miejsca. Więcej informacji na temat elementów, w które powinien być wyposażony plac zabaw dla przedszkola, znajdziesz w tym artykule.

 

Konkursy, gry i zabawy - odpowiedni sprzęt

 

Plac zabaw dla przedszkola musi być przede wszystkim atrakcyjny dla maluchów. Wiadomo, że dzieci szybko się nudzą, dlatego trzeba im zapewnić możliwie największą różnorodność dostępnych rozrywek. Przestrzeń warto zaaranżować w taki sposób, by umożliwiała zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie (a więc, przykładowo, pojedyncze bujaki, ale też wieloosobowe karuzele).

 

Przyda się wytyczenie linii i pól do różnych gier (np. w klasy) - najłatwiej będzie to zrobić przy użyciu nawierzchni wylewanej lub różnobarwnych, gumowych płytek. Rozważnie dobierając wyposażenie na plac zabaw, przedszkole zyskuje również przestrzeń, w której można organizować konkursy, np. kto pierwszy przejdzie przez całą ścieżkę zdrowia lub kto najszybciej wejdzie na sam szczyt ścianki wspinaczkowej.

 

Wdrapywanie na linarium

 

Jeśli dzieci w jak najmłodszym wieku pokochają aktywność fizyczną, nie trzeba będzie ich do niej zachęcać, nawet gdy zostaną nastolatkami czy dorosłymi. Plac zabaw do przedszkola powinien to ułatwiać, a nie utrudniać, stąd stale rosnąca popularność elementów służących do wspinaczki.

 

Aby zabawa odbyła się w bezpiecznych warunkach, należy wybrać linaria wykonane z wytrzymałych materiałów, o wysokości dostosowanej do wieku dzieci. Przestrzeń poniżej warto zabezpieczyć nawierzchnią bezpieczną - na plac zabaw do przedszkola świetnie nadają się barwne podłoża wylewane z gumowego granulatu albo wzorzyste płytki amortyzujące ewentualne upadki.

 

Najlepszy zamek piaskowy

 

Nawet najmłodsze dzieci uwielbiają rywalizację z rówieśnikami, dlatego plac zabaw dla przedszkola powinien dawać im jak najwięcej okazji do popisywania się swoimi umiejętnościami. Dotyczy to nie tylko sprawności fizycznej, ale także manualnej, w czym mogą pomóc różnego rodzaju panele z elementami do przesuwania czy układania, a także... zwykła piaskownica.

 

To prosty, tradycyjny element wyposażenia, bez którego trudno sobie w ogóle wyobrazić plac zabaw w przedszkolu. Wspólne stawianie babek z piasku to znakomity trening umiejętności społecznych - lekcja dzielenia się zabawkami czy rozwiązywania konfliktów (kto z nas nie pamięta z dzieciństwa kłótni o łopatkę do piasku?), wymagająca poza tym precyzji i pewnej wyobraźni przestrzennej.

 

Przy odrobinie cierpliwości i staranności z mokrego piachu może powstać wspaniały zamek z mnóstwem wież i fosą. Jego budowa może być efektem pracy grupowej lub wprost przeciwnie - dziełem jednostki, która dąży do tego, by jej projekt był lepszy, okazalszy i mający więcej detali niż zamki kolegów i koleżanek. Czy nie kojarzy nam się to trochę z realiami czekającymi na dziecko w ,,dorosłym" świecie? Okazuje się, że miejscem, w którym rozpoczyna się kształtowanie odpowiednich postaw, może być już plac zabaw w przedszkolu.

 

Młody kompozytor

 

Dobrze, gdy projektując plac zabaw, przedszkole weźmie pod uwagę zdolności muzyczne swoich wychowanków. Młode talenty z pewnością docenią obecność zabawkowych instrumentów muzycznych, takich jak marimba, ksylofon, dzwony czy bębenki. Korzystanie z nich jest znakomitą okazją do wprowadzenia malucha w świat dźwięków - nauki komponowania oraz kształtowania słuchu muzycznego.

 

Plac zabaw w przedszkolu to nie tylko miejsce zabaw

 

Niby wszyscy wiedzą, że zabawa odgrywa ważną rolę w życiu dzieci, ale z drugiej strony często myślimy, że ,,to tylko zabawa". Tymczasem jest to AŻ zabawa, bo właśnie poprzez nią każdy maluch uczy się najwięcej na temat funkcjonowania otaczającego go świata. Planując plac zabaw dla przedszkola, musimy mieć świadomość, że tworzymy miejsce, które ukształtuje dzieci pod różnymi względami. Oznacza to, że w pewnym sensie planujemy także przyszłość tych malców.

Za pomoc w tworzeniu artykułu dziękujemy firmie Active Line i zachęcamy do przeczytania bardziej szczegółowych porad na temat tego, jak zaprojektować plac zabaw w przedszkolu.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć