Warszawa

Otyłość - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Otyłość - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Otyłość zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, a z najnowszych badań wynika, że cierpi na nią nawet 800 mln ludzi na świecie. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzieży. Choroba ta zwiększa m.in. ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, udaru, obturacyjnego bezdechu sennego. Należy jednak podkreślić, że otyłość wpływa też na zdrowie psychiczne. Sprawdź, jakie czynniki predysponują do występowania otyłości.

 

Jakie są przyczyny otyłości?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za chorobę przewlekłą. Schorzenie to charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej i rozwija się powoli, dlatego często szukamy pomocy dopiero wtedy, gdy otyłość doprowadzi już do pierwszych powikłań. Choroba wykazuje tendencję do nawrotów i – co ważne – nie ustępuje samoistnie. Rozpoznaje się ją, gdy wskaźnik BMI wynosi co najmniej 30. 

 

Do najczęstszych przyczyn otyłości należą:

 

  • złe nawyki żywieniowe (nadmierna podaż kalorii w stosunku do potrzeb organizmu, dieta bogata w cukier i tłuszcz, nieregularne spożywanie posiłków, pomijanie śniadań, niezdrowe metody przyrządzania potraw);
  • brak ruchu;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • przewlekły stres;
  • nieodpowiednia ilość snu.

 

Do rozwoju otyłości mogą również przyczynić się zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków czy problemy natury psychicznej. Aby skutecznie leczyć otyłość, najpierw należy znaleźć powód nadmiernej masy ciała. 

 

Jak leczyć otyłość?

 

Podstawą leczenia otyłości jest właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna. Często nie wystarczy jednak sama zmiana stylu życia, aby osiągnąć prawidłową masę ciała. Kolejnym szczeblem leczenia otyłości mogą być przypisane przez lekarza leki zarejestrowane w tym wskazaniu, które mogą pomóc przywrócić i utrzymać  właściwe nawyki żywieniowe. W przypadku zaawansowanej otyłości chirurg bariatra może skierować pacjenta na zabieg operacyjny. Do  chirurgicznych metod leczenia otyłości zalicza się takie rozwiązania jak:

 

  • założenie opaski na żołądek;
  • rękawowa resekcja żołądka,
  • gastric bypass, czyli operacja zmniejszenia żołądka.

 

Nie każda osoba z otyłością kwalifikuje się do zabiegu bariatrycznego. Można go przeprowadzić u pacjentów, u których wskaźnik BMI przekracza 40 kg/㎡, a dotychczasowe metody nie przyniosły zamierzonego efektu. Niekiedy operację wykonuje się u osób z BMI wynoszącym  35 - 40 kg/㎡, jeżeli że mają one  powikłania otyłości lub choroby współistniejące, 

 

Jak zapobiegać otyłości?

 

Przede wszystkim zbilansuj dietę – nie tylko pod kątem kalorii, lecz także makroskładników. Możesz spożywać 4–5 odpowiednio zmniejszonych posiłków dziennie, zachowując przy tym 3- lub 4-godzinne odstępy. W ten sposób uregulujesz poziom glukozy we krwi, a jednocześnie unikniesz podjadania. Nie rezygnuj ze śniadania, w przeciwnym razie spowolnisz metabolizm. Kolację spożywaj 2–3 godziny przed snem. Dzięki temu nie będziesz odczuwał pełności i ciężkości na żołądku, a dodatkowo zapobiegniesz wieczornym napadom głodu. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, alkoholu, słodyczy i słonych przekąsek.

 

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Ćwicz przynajmniej 150 minut tygodniowo w umiarkowanym tempie lub wykonuj intensywne treningi minimum 75 minut tygodniowo. 

 

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz leczyć chorobę otyłościową, ale nie wiesz od czego zacząć i jak właściwie poprowadzić ten proces, zwrócić się do lekarza, który Ci w tym pomoże.

 

Bibliografia:

  • P. Bogdański, Otyłość – przewodnik interdyscyplinarny, Wydawnictwo Naukowe UMP, Poznań 2022.
  • L. R. Lepori, Atlas otyłości, DK Media, Warszawa 2022.


 

Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości (PL23OB00151)

 

Materiał Sponsorowany


 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć