Warszawa

Leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą

Renomowane kliniki stomatologiczne dokładają wielu starań, by oszczędzić pacjentom bólu i dyskomfortu związanego z zabiegami dentystycznymi, dlatego w każdej z nich dostępne są różne formy znieczulenia.

 

Najczęściej stosuje się oczywiście znieczulenie miejscowe, które wywołuje czasową niewrażliwość w obrębie pola zabiegowego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy okazuje się ono niewystarczające. Wtedy dentysta wdraża leczenie pod narkozą.

 

Jak działa narkoza i czy jest bezpieczna? 

 

Narkoza, czyli znieczulenie ogólne, to zaawansowana technika uśmierzania bólu, polegająca na całkowitym odcięciu świadomości pacjenta na czas zabiegu. Aby wprowadzić pacjenta w taki stan, trzeba podać mu silne środki znieczulające w odpowiedniej, precyzyjnie dobranej dawce, dlatego cała procedura nie może się obejść bez wsparcia anestezjologa. Dzięki narkozie pacjent nie tylko nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, ale też nie jest w ogóle świadomy działań stomatologa, ponieważ zasypia tuż przed rozpoczęciem zabiegu i budzi się po jego zakończeniu. To pozwala mu uniknąć mnóstwa stresu, a stomatologowi ułatwia pracę. Leczenie pod narkozą jest stosunkowo bezpieczne, a w wielu przypadkach o wiele bezpieczniejsze niż leczenie bez niego, trzeba mieć jednak świadomość, że zastosowanie tego rodzaju znieczulenia wiąże się niekiedy ze skutkami ubocznymi w postaci mdłości, senności i dezorientacji. Objawy te jednak zawsze szybko mijają.

 

Kiedy wskazane jest leczenie pod narkozą?

 

Narkoza zwykle jest zalecana w przypadku długotrwałych i bardzo bolesnych zabiegów, na przykład ekstrakcji zęba czy resekcji korzenia, nie można z niej jednak skorzystać bez wyraźnych wskazań. Najczęściej spotykanym uzasadnieniem podania znieczulenia całkowitego zamiast miejscowego są poważne problemy neurologiczne pacjenta, takie jak epilepsja czy choroba Parkinsona, ale można też jako wskazanie potraktować silną dentofobię, czyli po prostu lęk przed zabiegami stomatologicznymi. Do tego schorzenia podchodzi ze zrozumieniem każdy stomatolog, nie tylko dentysta dla dzieci, choć zazwyczaj to właśnie maluchy najbardziej się na nie skarżą. Oczywiście w ich przypadku wymagane jest inne podejście, dlatego dentysta dla dzieci wprowadza swoich małych pacjentów w stan uśpienia trochę inaczej niż dentysta pracujący z dorosłymi, jednak w ogólnym ujęciu procedura wygląda tak samo. 

 

Więcej o leczeniu zębów pod narkozą możesz przeczytać na stronie declinic.pl.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć