Gry planszowe są jednym z najlepszych instrumentów wychowawczych dedykowanych współcześnie rodzicom. Do tego są prawdopodobnie narzędziem, które gwarantuje najwięcej rozrywki i satysfakcji, a przy tym rozwija szereg kompetencji młodych graczy. Wspierają rozwój emocjonalny najmłodszych, intensyfikują szansę na poszerzenie kontaktów interpersonalnych i zachęcają do myślenia tak logicznego, jak i twórczego. Popularne planszówki dają dzieciom przede wszystkim szansę na rozwój tych elementów, które przydadzą się w późniejszym życiu i robią to w najlepszy możliwy sposób, poprzez… zabawę!
Rynek gier planszowych jest nasycony przeróżnymi tytułami. Ich różnorodność sprawia, że każda rozgrywka może w zupełnie odmienny sposób wspierać rozwój dzieci. Istnieje szereg planszówek, które wymagają od graczy spostrzegawczości, refleksu, ale i nie lada skupienia. Bez tego końcowy sukces może okazać się niemożliwy. Dobrym przykładem jest np. seria Halli Galli, którą można znaleźć w kilku wariantach. W każdym z nich zasady są dosyć proste. Musicie uprzedzić innych graczy, sprawnie uderzyć w dzwoneczek i zgarnąć karty rywali! Wszystkie edycje są bardzo kompaktowe i uniwersalne, co sprawia, że jesteśmy w stanie zebrać graczy w różnym wieku, przy nawet najmniejszym stole.
Logiczne myślenie może być zmorą dla każdego z nas. Wcześniejsze jego wykształcenie może przynieść bardzo wartościowe owoce w przyszłości. W tym celu warto sięgnąć po Ubongo Shimo, kolejną odsłonę popularnej serii. To taki trochę podrasowany tetris. Z tą małą różnicą, że tu klocki… mają dziury. Przez to ich ułożenie na planszy nie będzie takie proste. Na szczęście istnieje kilka poziomów trudności, co znacznie ułatwia sprawę. Ta gra dodatkowo zachęca do wytężonego myślenia przestrzennego i rozgrywki pod presją czasu. To świetna okazja, aby wykształcić u dziecka cechy pożądane zarówno w szkole, jak i życiu zawodowym.
Gry planszowe to również system określonych zasad. Nauka przestrzegania reguł, to niezwykle cenna lekcja dla najmłodszych. Można ją realizować sięgając po grę Delisie. Wielka imprezka w której wraz z komiksowymi postaciami będziecie piąć się po przeróżnych drabinkach. Ta gra szczególnie spodoba się fanom i fankom gotowania. Celem gry jest jak najsprawniejsze dostarczenie jedzenia na przeróżne uroczystości. Pomóc nam mogą w tym dodatkowe bonusy i składniki z książki kucharskiej.
Natomiast jeśli szukacie zasad, które pomogą Wam rozwinąć spryt, zdolność przewidywania i planowania to powinniście pokusić się o rozgrywkę w Overbooking. Brakuje łóżek. Ten tytuł przeniesie Was do królewskich włości i organizowanego dawno, dawno temu… bankietu. Waszym zadaniem będzie ulokowanie gości w pobliskich hotelach. Tylko uważajcie, liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych wcale nie brakuje. Przebieg gry to nie tylko racjonalne planowanie kolejnych ruchów, ale też pierwsza okazja do podjęcia ryzyka przez najmłodszych. Gdzie uczyć się tych kompetencji, jeśli nie w “karciance” rodem ze średniowiecznych opowieści?
Wśród półkowych nowości nie brakuje również gier opartych na prostym, ale jakże bogatym mechanizmie. Szczególnie, kiedy do standardowej wersji jakiegoś tytułu dorzucimy parę ulepszeń. Tak jest w przypadku nieco odświeżonego klasyku Pędzące żółwie Extreme. Wyścig wcale nie toczy się w mozolnym tempie. Szczególnie, kiedy do akcji wchodzą lis, rwąca rzeka i czarny kruk. Będziecie musieli oglądać się nie tylko na przeciwników, ale i leśne stworzenia. Tu oprócz szybkiego reagowania wedle określonych zasad, możecie nauczyć się jak… blefować. Co prawda nie rekomendujemy rozwijania tej konkretnej umiejętności, ale przednia zabawa jest gwarantowana ;)!
Gry planszowe to przede wszystkim świetny pretekst do wspólnego kształtowania kompetencji społecznych i rozwojowych u dzieci. To też szansa dla rodziców na bycie realną częścią cyklu wychowawczego najmłodszych. Planszówki coraz częściej, oprócz uniwersalnych kompetencji, kształcą również cechy niezwykle pożądane w społeczeństwie jutra. Są też jedną z pierwszych lekcji ponoszenia porażek (jak i zwycięstw!). Uczą, bawią i dbają o to co najważniejsze, psychospołeczny rozwój dzieci.