Warszawa

Woda do picia dla dzieci - jak wybrać odpowiednią?

Woda do picia dla dzieci - jak wybrać odpowiednią?

Wydawałoby się, że nie ma większego znaczenia, jaką wodę wybierzesz, by ugasić pragnienie. Tymczasem woda wodzie nierówna. Szczególnie gdy nie do końca wiesz, jakie jest jej źródło. I szczególnie gdy wodę chcesz podawać dziecku. Wybierając ją, musisz mieć na uwadze kilka elementów. Jakich? Podpowiadamy!

 

Dlaczego woda jest tak ważna w diecie?

 

Doskonale wiesz, że organizm człowieka składa się aż w 60-70% z wody. Nie ma więc wątpliwości, że kluczem do dobrego samopoczucia jest odpowiednie nawodnienie. Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych w organizmie. Pomaga go oczyszczać z toksyn, sprzyja wchłanianiu się składników odżywczych, a także reguluje działanie enzymów trawiennych. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej czy rdzenia kręgowego. Jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała oraz utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry i błon śluzowych.

 

Ile wody potrzebujesz Ty, a ile Twoje dziecko? Dorosły powinien wypijać około 1 l/1 kg masy ciała, czyli średnio ok. 2,5 litra dziennie. Dziecko ok. 100 ml na każde 10 kg oraz 50 ml na każdy kg masy ciała, a więc roczny maluch o wadze 11-12 kg, powinien wypijać ok. 1 100 ml wody dziennie, a przedszkolak o wadze powyżej 20 kg już około 1 500 ml.  

 

Pamiętaj jednak, że woda pochodzi z różnych źródeł. Są to wszystkie wypijane płyny, a więc soki, mleko i herbaty również, a także woda pochodząca z produktów spożywczych, np. warzyw i owoców. Uwzględnij to w jadłospisie swojego dziecka.

 

 

Która woda dla dziecka będzie najlepsza?

 

Jeśli kupujesz butelkową wodę do picia, z pewnością wiesz, że na rynku dostępne są różne jej rodzaje. Woda w butelkach plastikowych lub szklanych, gazowana, średniogazowa, niegazowana. Jest też woda alkaliczna, wzbogacana w magnez i wapń. Możesz kupić wodę źródlaną, mineralną, stołową, a nawet wodę leczniczą. Którą z nich można bezpiecznie podawać dziecku w różnym wieku?

 

Woda źródlana

 

Dla dzieci zwykle polecane są wody naturalne źródlane. Są one zwykle nisko mineralizowane (mniej niż 1 000 mg składników mineralnych na litr), nie zawierają żadnych dodatków chemicznych czy smakowych. Zazwyczaj jest też zbierana prosto ze źródła przyrodniczego. Często też zawiera naturalnie występujące minerały, takie jak wapń, magnez, potas czy sód.

 

Woda źródlana często jest doceniana za wyważony smak, który nie jest ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Właśnie z tego względu polecana jest dla najmłodszych, którym dopiero rodzice rozszerzają dietę. Delikatny smak wody nie zaburza pracy kubków smakowych, a jednocześnie kształtuje dobre nawyki u maluszka.

 

 

Woda mineralna

 

Woda mineralna pochodzi z naturalnych ujęć wód gruntowych lub źródeł. Jest pobierana prosto z podziemnych złóż wody, co oznacza, że nie jest poddawana procesom chemicznym ani sztucznemu uzdatnianiu. Często zawiera wapń, magnez, potas, sód, siarczany, wodorowęglany i inne minerały. Choć ich proporcje mogą się różnić w zależności od źródła pochodzenia. Jednak w przeciwieństwie do wody źródlanej jej smak może być różny.

 

Dodatkowo woda mineralna często jest wzbogacana o dwutlenek węgla, który w formie gazowej rozpuszcza się w wodzie, tworząc bąbelki. To nadaje wodzie orzeźwiający smak i uczucie „musującego języka”. Pamiętaj jednak, że wodę mineralną zaleca się podawać starszym dzieciom, gdyż duże zawartości minerałów mogą doprowadzić do nadmiernego obciążenia nerek. Zwykle po ukończeniu drugiego roku życia.

 

 

Woda filtrowana

 

Doskonałą alternatywą dla wody źródlanej i mineralnej, którą bezpiecznie możesz podawać dziecku już od pierwszych momentów rozszerzania diety, jest woda kranowa filtrowana. Zwykła „kranówka” może być zanieczyszczona nie tylko przez metale ciężkie, ale również grzyby, wirusy i bakterie. Właściwie wszystkich z nich możesz pozbyć się, doprowadzając wodę do wrzenia, a później pozostawiając ją do ostudzenia. Jednak jest to proces bardzo czasochłonny i wymagający planowania. Wystarczy bowiem, że raz zapomnisz przegotować wody i już jej nie podasz maluchowi do picia.

 

Alternatywą dla gotowania i studzenia wody z kranu do picia jest filtr do wody pitnej. Jak on działa? Ma specjalną membranę, która jest w stanie przepuścić część najmniejszych cząsteczek takich jak woda, wapń czy potas, ale jednocześnie nie przepuści bardziej złożonych związków organicznych czy mineralnych. Będzie więc idealna do filtrowania mikroorganizmów chorobotwórczych. Zaletą takiego filtru do wody jest możliwość odzyskiwania części cennych minerałów z wody i zapobiega wtórnemu zanieczyszczeniu wody. Takie nowoczesne urządzenie do filtrowania wody znajdziesz pod adresem  https://www.srtech.pl/.

 

Oczywiście to, jaką wodę do picia wybierzesz dla swojego dziecka, zależy od Waszych indywidualnych preferencji. Pamiętaj jedynie, żeby od samego początku kształtować u swojego dziecka nawyk picia wody. Wybierając ją zamiast słodkich soków i napojów, zapewniasz dziecku lepszy kapitał na przyszłość!

 

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć