Warszawa

AZS u małych dzieci. Skąd się bierze i jak pielęgnować suchą skórę?

AZS u małych dzieci. Skąd się bierze i jak pielęgnować suchą skórę?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się już w wieku dziecięcym. Jest dość uciążliwe, a maluch nie jest w stanie powiedzieć swoim rodzicom, co tak naprawdę mu przeszkadza. Nic więc dziwnego, że suche zaczerwieniania niepokoją dorosłych i skłaniają ich do poszukiwań najlepszych rozwiązań. Czym właściwie jest AZS i jak radzić sobie z pielęgnacją delikatnej skóry dziecka? Sprawdź!

 

AZS – czym jest i skąd się bierze?

 

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna. Jej cechą charakterystyczną jest silny świąd, który zaostrza się okresowo. Zwykle występuje już z wieku niemowlęcym lub wczesnodziecięcym. Uwidacznia się na ramionach, pod kolanami i w zgięciach łokci. U dzieci często występuje też na policzkach i w tych okolicach ciała, które są narażone najbardziej na wilgoć, np. w pachwinach.         

                       

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u dzieci? Przyczyn występowania AZS jest wiele. Zwykle jednak są to czynniki genetyczne lub środowiskowe. Genetyczne, to takie, gdy w genach danej osoby zachodzą mutacje odpowiedzialne za wywoływanie czynników zapalnych w organizmie. Jeśli takowe występują, mogą pojawić się zaburzenia w działaniu bariery ochronnej skóry, co powoduje nadmiernie jej wysuszenie, a w konsekwencji atopowe zapalenie.

 

Do czynników środowiskowych wywołujących AZS zalicza się z kolei: alergeny – częściej pokarmowe niż kontaktowe czy wziewne – zanieczyszczenia środowiska, zakażenia skóry, skrajne temperatury, wilgotność powietrza, kontakt z substancjami drażniącymi oraz stres.

 

Jak objawia się AZS u dzieci?

 

Pierwszą rzeczą, na którą z pewnością zwrócisz uwagę, jest niepokój dziecka często połączony z nadmierną płaczliwością, wywołany przez swędzącą wysypkę. Z czasem rumień się zacznie pogłębiać, a skóra będzie tak mocno przesuszona, że może nawet popękać.

 

Do najczęstszych objawów AZS zalicza się:

 

  • uporczywy świąd i zaczerwienienie skóry,
  • przewlekły i nawrotowy przebieg choroby,
  • uczucie swędzenia podczas pocenia,
  • rogowacenie przymieszkowe,
  • dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami,
  • natychmiastowe reakcje skórne,
  • nawrotowe zapalenie spojówek,
  • nietolerancja niektórych pokarmów,
  • nietolerancja wełny,
  • zaostrzenie zmian skórnych po stresie,
  • rumień twarzy – zwłaszcza na policzkach.

 

Jak pielęgnować skórę dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

 

Najważniejsza jest właściwa diagnoza, dlatego w pierwszej kolejności skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu wywiadu i szczegółowych badań, z pewnością skieruje Was do alergologa i/lub dermatologa, którzy potwierdzą atopowe zapalenie skóry. Jeśli przebieg choroby jest łagodny, zwykle wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Natomiast w sytuacji, gdy zapalenie mocno się zaostrzyło, lekarz zdecyduje o włączeniu odpowiedniej farmakologii.

 

Na szczęście codzienna i staranna pielęgnacja skóry z AZS pomoże przywrócić komfort dziecku. Kluczowe jest regularne nawilżanie. Stosuj kremy lub balsamy nawilżające bez zapachów i barwników. Nakładaj je na wilgotną skórę dziecka zaraz po kąpieli. W ten sposób wchłonie ona znacznie więcej wilgoci.

 

Musisz też wiedzieć, że istotna jest temperatura wody, w jakiej kąpiesz dziecko. Unikaj gorąca, które może nasilać przykre objawy. Najlepiej wybieraj krótkie kąpiele w ciepłej wodzie, a do mycia stosuj kosmetyki przeznaczone do delikatnej skóry. Na rynku jest wiele kosmetyków hipoalergicznych, dedykowanych dla dzieci z AZS. Sprawdzaj dokładnie etykiety i wybieraj, to, co dla Twojego maluszka najlepsze.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć