Każda ciężarna kobieta nie może doczekać się przyjścia na świat swojego dziecka. Jednocześnie jednak poród jest wydarzeniem, które często budzi niepokój a nawet strach. Wiele pań obawia się bólu, przebiegu porodu oraz niespodziewanych komplikacji. To całkowicie naturalne. Na szczęście, do porodu możemy odpowiednio się przygotować. Posiadając odpowiednią wiedzę oraz stosując sprawdzone metody kobieta może poczuć się pewniej i bezpieczniej w tej wyjątkowej, choć wymagającej chwili jaką jest poród.
Kluczowe znaczenie w przygotowaniu się do porodu jest zdobycie wiedzy na jego temat. Niestety, wciąż nie mówi się o nim zbyt wiele, co daje pole do niedopowiedzeń zwiększających stres kobiety. Warto więc poświęcić czas na lekturę wartościowych książek i artykułów, które mówią o przebiegu porodu oraz jego fazach. Sporo fachowej wiedzy możesz znaleźć w sieci, przykładowo na blogu o ciąży i rodzicielstwie Magdy Kowalskiej - Puppo.pl.
Systematyczne wizyty kontrolne u lekarza podczas ciąży są niezwykle istotne dla monitorowania i utrzymania zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu. Każda taka wizyta to nie tylko szereg badania diagnostycznych, ale także możliwość bezpośredniej konsultacji z lekarzem. Dla wielu przyszłych mam to cenne chwile, gdy mogą zadać nurtujące je pytania, uzyskać profesjonalne informacje i rozwiać wszelkie niepokoje związane z ciążą, rozwijającym się dzieckiem czy zbliżającym się porodem.
Zajęcia w szkole rodzenia to nieoceniona pomoc dla przyszłych rodziców, zwłaszcza tych, którzy stawiają pierwsze kroki w drodze do rodzicielstwa. Te specjalistyczne kursy nie tylko edukują w zakresie fizjologii porodu i procesu narodzin, ale również przekazują cenne wskazówki, które pomagają w praktyczny sposób przygotować się do tej wyjątkowej chwili w życiu.
Podczas zajęć specjaliści przybliżają uczestnikom etapy porodu, tłumacząc jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety i jakie znaczenie mają dla dziecka. Omawiane są różne scenariusze i możliwe komplikacje, co pozwala lepiej zrozumieć proces rodzenia i być na nie gotowym.
Jeśli jesteś zdrowa a ciąża przebiega prawidłowo nie rezygnuj z umiarkowanej aktywności fizycznej takiej jak spacery czy pływanie. Możesz również wykonywać ćwiczenia stworzone z myślą o ciężarnych. Sprawne ciało o wiele lepiej poradzi sobie z porodem, będziesz miała więcej sił oraz lepszą kondycję co jest nieocenioną pomocą. Tutaj dowiesz się więcej o aktywności w ciąży.
Naucz się technik relaksacyjnych, które pomogą ci zmniejszyć ból i stres podczas porodu. Może to być medytacja, joga, czy techniki oddechowe.
Jeśli chcesz, aby narodziny twojego dziecka nie wymknęły się spod kontroli i zależy ci na tym, by personel medyczny brał pod uwagę twoje oczekiwania - stwórz plan porodu, w którym umieścisz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące np. oczekiwanego znieczulenia, ochrony krocza czy możliwości rodzenia w różnych pozycjach.
W obecnych czasach mamy możliwość skorzystania ze wsparcia drugiej osoby. W czasie porodu jest to niezwykle pomocne. Warto mieć świadomość, że może być to partner, jednak nie jest on jedyną osobą, która może towarzyszyć rodzącej. Coraz więcej kobiet stawia na doule, czyli profesjonalnie przygotowane do pomocy w trakcie porodu osoby, które wiedzą jak skutecznie udzielać wsparcia - zarówno duchowo, jak i w praktycznych kwestiach związanych z porodem.
Już na kilka tygodni przed narodzinami dziecka warto zastanowić się nad dostępnymi sposobami dotarcia do szpitala. Przeanalizuj z partnerem różne okoliczności i pory, zastanów się, która opcja będzie najbezpieczniejsza i wygodna. Dzięki temu poczujesz się spokojniej.
Odpowiednią wyprawkę również warto przygotować szybciej. Zadbaj o to, by znalazły się tam ubranka dla dziecka, koszule dla ciebie, pampersy, podkłady poporodowe czy specjalna bielizna. Nie zapomnij, że powinnaś zabrać ze sobą kartę ciąży oraz wyniki badań.
Zastanów się, kto będzie opiekować się tobą i dzieckiem po powrocie do domu. Wsparcie rodziny i przyjaciół może być nieocenione w pierwszych tygodniach po porodzie.
Materiał sponsorowany