Znajomość języka angielskiego w obecnych czasach jest wręcz niezbędna w celu uzyskania atrakcyjnych warunków zatrudnienia i pracy w międzynarodowych korporacjach i firmach. Warto więc od najmłodszych lat uczyć się tego języka. Niezwykle istotna – obok samej znajomości zasad gramatyki i wyrazów – jest również umiejętność konwersacji, na której ćwiczenie niestety w szkołach publicznych nie jest zbyt wiele czasu. Ciężko zresztą winić za to nauczycieli – niemal niemożliwym jest przeprowadzenie rozmów z 30 uczniami w trakcie 45-minutowej lekcji. Obecnie bardzo dużą – i wciąż rosnącą – popularnością cieszą się podcasty. Można je śmiało wykorzystać w procesie nauki języka angielskiego. W dzisiejszym artykule zostanie przedstawionych 5 najlepszych podcastów do nauki. Z pewnością regularne ich słuchanie pozwoli rozwinąć umiejętności konwersacji, które – jak już wskazano – są w praktyce najważniejsze.
Pierwsza propozycja jest iście profesjonalna – cykl podcastów został przygotowany przez British Council, wobec czego w ciemno można założyć, iż ma charakter edukacyjny. Istnieje możliwość wyboru spośród wielu propozycji przystosowanych do posiadanego przez daną osobę poziomu znajomości języka angielskiego. Nadto, można pobrać transkrypcję danego odcinka, co pozwala zapoznać się z niezrozumianymi sformułowaniami. Do każdego podcastu dostępne są przeróżne zadania pozwalające ocenić poziom rozumienia ze słuchu.
Voice of America doskonale pozwala nauczyć się amerykańskiego akcentu. Tematyka podcastów jest zróżnicowana – dostępne są odcinki o kryzysach gospodarczych, jak również przewodniki o popularnych i najczęściej wykorzystywanych pozdrowieniach. Jednym słowem – dla każdego coś miłego. Warto również pochwalić tempo poszczególnych odcinków. Lektor mówi głośno, wyraźnie i przede wszystkim nie za szybko, przez co bez problemu można zrozumieć sens wypowiedzi.
Następna propozycja jest dostępna zarówno z poziomu strony internetowej jak i bezpośrednio ze specjalnej aplikacji dostępnej w sklepach mobilnych. Tematyka odcinków jest nader szeroka – od świąt, przez zwyczaje, aż po popularne sformułowania występujące w języku angielskim. Każde nagranie okraszone jest słowniczkiem zawierającym wykorzystane w nim słownictwo. Na bieżąco więc można rozwijać zasób słownictwa, a tym samym rozwijać swoją znajomość języka angielskiego.
BBC Learning English to nie tylko podcasty – jest to ogromna skarbnica przeróżnych materiałów edukacyjnych. Warto jednak polecić cykl 6 Minutes English. Jest to zbiór krótkich podcastów (jak sama nazwa wskazuje), które pozwalają przygotować się do najczęściej występujących sytuacji. Dla osób, które nie mogą wygospodarować nawet tytułowych 6 minut dziennie na odsłuchanie odcinka podcastu, przygotowana jest jeszcze krótsza wersja – English in Minute! Do każdego odcinka dostępna jest transkrypcja nagrania, przez co można na bieżąco weryfikować poziom rozumienia tekstu mówionego przez lektora. Dostępne są również liczne zadania, co pozwala zintensyfikować naukę.
Ostatnia (ale wcale nie najgorsza!) propozycja obejmuje odcinki zawierające konwersacje z native speakerami. Tematyka jest przeróżna – są dostępne zarówno tematy bardzo doniosłe i poważne, jak i luźne. Każdy odcinek zaopatrzony jest w napisy, przez co można jednocześnie słuchać, jak i czytać, w celu jeszcze lepszego zrozumienia, o czym lektorzy rozmawiają. Do niniejszych podcastów również dostępne są słowniczki zawierające wykorzystane słownictwo.
Niezależnie od wyboru spośród powyższych podcastów, wszystkie z pewnością przyczynią się do polepszenia umiejętności językowych i podszlifowania znajomości języka angielskiego. Jak na wstępie wskazano, najważniejsza jest umiejętność konwersacji i rozumienia słuchanego tekstu, a najlepiej ją szlifować właśnie poprzez słuchanie rozmówek. Warto również w tym miejscu nadmienić, iż w procesie nauki języka angielskiego wręcz nieoceniona może okazać się pomoc doświadczonego i posiadającego odpowiednie przygotowanie pedagogiczne korepetytora. Można go znaleźć przykładowo na portalu BUKI. Jest to nowoczesna wyszukiwarka korepetycji, która w mgnieniu oka pozwoli wybrać odpowiednią osobę zarówno dla dziecka, jak i dorosłych. Z pewnością jednak na początek – posiadając podstawowe umiejętności lingwistyczne – warto po prostu oswoić się z angielskim, poprzez słuchanie podcastów, filmów, czy też piosenek w tym języku. Niezależnie od wybranego sposobu, każdy będzie polepszał znajomość angielskiego.
Materiał sponsorowany