Warszawa

Czy warto podawać psu karmę z owadami?

Czy warto podawać psu karmę z owadami?

Temat owadów w kontekście spożywczym jest ostatnio bardzo głośny. Wzbudza wiele emocji, ale po przyjrzeniu się racjonalnym argumentom trudno znaleźć wady takiego rozwiązania. Zobacz, czy możesz podawać taką karmę swojemu psu!

 

Dieta Twojego pupila powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dla psów szczególnie istotne jest białko – materiał budulcowy niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji mięśni. Czy odpowiednim źródłem tego składnika może być karma z insektów i czy podawanie pupilowi takiego pokarmu jest dla niego w pełni bezpieczne?

 

Czy karmy z insektami są bezpieczne?

 

W związku z rosnącą popularnością takiego rozwiązania często pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa karmy z insektami. Aktualny stan wiedzy pozwala ocenić, że mięso pozyskane z owadów może być uznane za w pełni bezpieczne dla psów. Nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków i jest dobrze tolerowane.

 

Chociaż taki pokarm budzi sporo kontrowersji, to po bliższym przyjrzeniu się faktom może się okazać, że owady są źródłem bardzo czystego i wartościowego białka. Podczas produkcji takiego surowca nie korzysta się z antybiotyków, nawozów, czy hormonów. Dzięki temu owadzie białko jest wolne od pozostałości tych substancji – w przeciwieństwie do mięsa pochodzącego ze źródeł zwierzęcych.

 

Białko z owadów – czy może zastąpić inne białka zwierzęce?

 

Kwestią bardzo istotną jest także wartość odżywcza insektów dodawanych do karmy. Pod tym względem owady nie ustępują zwierzęcym odpowiednikom. Białko pochodzące z insektów może być wręcz lepsze – gdyż jest łatwiej strawne, a proces jego pozyskiwania jest zdecydowanie tańszy i trwa o wiele krócej, niż ma to miejsce w przypadku mięsa zwierząt rzeźnych.

 

Karmy z insektów – dla psich alergików?

 

Taka karma może też stanowić interesującą alternatywę dla psów cierpiących na alergie pokarmowe, które są związane z klasycznymi źródłami białka. Jak dowodzi wiele badań, owadzie białko ma zdecydowanie mniejszy potencjał alergizujący, niż np. wołowina, czy drób. Taki stan jest spowodowany faktem, iż w toku ewolucji insekty były przez psy jadane raczej rzadko, więc potencjalna nadwrażliwość nie miała okazji się rozwinąć.

 

Co wchodzi w skład owadziego mięsa?

 

Oprócz wysokiej zawartości białka, w takich produktach można znaleźć wiele różnych witamin i składników mineralnych. Owadzie mięso może być dobrym źródłem wapnia i żelaza. Zawiera także witaminę A, C i B. Ze względu na swój skład, ten surowiec może być wartościowym składnikiem pokarmowym. Smak i zapach takiej karmy jest również dobrze tolerowany przez psy.

 

Insekty a ochrona środowiska

 

Inicjatywy dotyczące ograniczenia konsumpcji mięsa są powszechnie znane. Produkcja wołowiny i drobiu zajmuje ogromną przestrzeń i zużywa nieproporcjonalne ilości wody. Dlatego stworzenie karmy z owadami jest uzasadnione ze względów ekologicznych. W porównaniu do tradycyjnych hodowli produkcja mięsa z owadów pochłania o wiele mniej zasobów, a przy tym jest dużo wydajniejsza.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć