Warszawa

Bezpieczne aplikacje i gry dla dzieci

Bezpieczne aplikacje i gry dla dzieci

Najnowsze technologie zawitały również do świata najmłodszych. Widok dziecka z telefonem nie budzi żadnego zaskoczenia, ale istotne w użytkowaniu smartfona jest znalezienie zdrowego kompromisu. Dotyczy to zarówno czasu spędzanego przed ekranem, jak i treści, do których dziecko ma dostęp. Poznaj nasze propozycje aplikacji i gier dla osób do 12 r.ż.

 

Dzieci a telefony komórkowe

 

Umiar jest kluczem do sukcesu w kwestii użytkowania telefonu komórkowego przez najmłodszych. Osoby mające mniej niż 12 lat nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem. W przypadku maluchów w wieku do 3 lat nadmierny kontakt z elektroniką skutkować może opóźnieniem w rozwoju i problemami natury fizycznej dotyczącymi zarówno sprawności, jak i kondycji oczu. Także u starszych małoletnich długotrwałe wpatrywanie się w ekran może prowadzić do wad wzroku i nadwagi wynikającej z braku ruchu.

 

Lepiej zapobiegać potencjalnym przykrym konsekwencjom częstego korzystania ze zdobyczy techniki. Oprócz kontrolowania ilości czasu spędzanego przed ekranem opiekun musi również zwracać uwagę na charakter przeglądanych przez dziecko treści. Podpowiadamy, gdzie szukać aplikacji, które będą odpowiednie dla najmłodszych.

 

Dziewczynka w zimowym ubraniu trzyma w dłoniach smartfon.

 

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

 

Miejscem, do którego warto zajrzeć, jak sklep Google Play. Przejrzysta szata graficzna pozwala bez trudu dostrzec podział na kategorie, dlatego od razu zobaczysz, że wśród nich znalazła się opcja „Dla dzieci”. Dodatkowo zawiera ona kilka podkategorii.

 

Podział kategorii aplikacji i gier dla dzieci:

 

  • do 5 lat;

  • od 6 do 8 lat;

  • od 9 do 12 lat.

 

Dostępne programy podzielono z myślą o konkretnych grupach wiekowych. Zdecydowanie ułatwi Ci to weryfikację, czy dany produkt będzie właściwy dla Twojej pociechy. Co więcej, aplikacje przydzielone do tej karty zostały zaakceptowane przez nauczycieli. Zapewnia to poczucie spokoju, że osoby mające doświadczenie w pracy z dziećmi oceniły przydatność oferowanych programów, które nie powinny wywrzeć negatywnego wpływu na młodego odbiorcę. Ostateczna decyzja i tak należy jednak do rodzica.

 

Rodzaje aplikacji dla dzieci

 

Wśród aplikacji dla dzieci wyróżnić można te o charakterze:

 

  • edukacyjnym;

  • rozrywkowym.

 

Kontakt z telefonem przeważnie uprzyjemnia maluchowi czas wolny i bawi. Głównie są to wszelkiego rodzaju bajki i gry. Da się jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, wybierając z listy te pozycje, które dodatkowo wesprą rozwój dziecka.

 

Spójrz, jakie walory edukacyjne mogą nieść ze sobą programy przeznaczone dla najmłodszych:

 

  • wsparcie wczesnego rozwoju – nauka kolorów, kształtów, nazw obiektów i przedmiotów;

  • przygotowanie do nauki w szkole – nauka alfabetu, pisania, liczenia, słów w języku angielskim;

  • ćwiczenie wymowy – śpiewanie piosenek;

  • trenowanie pamięci – odnajdywanie takich samych obrazków.

 

Dostosowane do wieku gry i aplikacje potrafią stymulować rozwój dziecka, dzięki czemu stanowią doskonałe uzupełnienie zabaw z rodzicami, rówieśnikami i nauki w placówkach oświatowych.

 

Nasze propozycje wartych uwagi gier i aplikacji przeznaczonych dla dzieci

 

Dorosła osoba trzymająca w ręku telefon pokazuje coś rękami razem z siedzącym obok dzieckiem.

 

Rynek aplikacji i gier skierowanych do użytkowników w wieku do 12 lat jest naprawdę obszerny. W gąszczu propozycji łatwo się pogubić, dlatego chcemy uprościć Ci zadanie, przedstawiając listę kilku programów, którym warto się przyjrzeć.

 

Zobacz ciekawe aplikacje i gry edukacyjne dla dzieci:

 

  • Lingokids angielski dla dzieci – odpowiednia nawet dla przedszkolaków. Wspomaga naukę języka angielskiego poprzez wykorzystanie interaktywnych ćwiczeń w postaci piosenek, gier czy filmów dostosowanych do bieżących umiejętności odbiorcy. Dziecko nauczy się m.in. wymawiać słowa i nazywać widoczne na ekranie elementy.

  • Mądre Literki – Nauka ALFABETU – gra uczy prawidłowej pisowni liter, a poprzez to kształtuje umiejętności manualne. Ponadto aplikacja zawiera łamigłówki i zabawy interaktywne.

  • Coloring Book – Kids Paint – narzędzie stymulujące rozwój artystyczny użytkownika. Obejmuje rysowanie, kolorowanie, dekorowanie obrazków, łamigłówki i rozpoznawanie kształtów figur. Maluch dowie się, jakie dźwięki wydają zwierzęta, i ćwiczyć będzie refleks.

  • Toca Kitchen 2 – rozwija pasję kulinarną, dostarczając przy tym rozrywki. Zachęca do praktykowania kulinarnych eksperymentów na ekranie, a przy okazji zwiększa świadomość dotyczącą istnienia rozmaitych rodzajów produktów spożywczych.

  • Zabawna Matematyka dla Dzieci – wprowadzi dziecko w świat liczb i działań. Wspomaga naukę liczenia w pamięci, pokazując, że z dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia można czerpać radość.

  • Squla – szereg gier, zagadek i quizów podnoszących poziom wiedzy dziecka. Przewidziana dla uczniów klas 1–6.

 

Dzieci w sieci – potencjalne zagrożenia dla najmłodszych użytkowników Internetu

 

Internet generuje ogromne możliwości, ale jednocześnie jest źródłem wielu zagrożeń dla dzieci. Dbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy. Nadzoruj, jakie strony odwiedza, jakie materiały ogląda i z kim się kontaktuje, jeśli korzysta już z komunikatorów internetowych albo social mediów.

 

Możliwe zagrożenia w Internecie:

 

  • narażenie na nieświadomy kontakt z osobami przejawiającymi skłonności pedofilskie,

  • pornografia,

  • treści obrazujące przemoc lub zachęcające do przemocy,

  • doświadczanie cyberprzemocy ze strony innych użytkowników sieci,

  • wyłudzanie danych osobowych.

 

Zagrożenia przybierają różnorodną formę. Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach czekających w sieci, poruszaj trudne tematy oraz informuj o potencjalnych konsekwencjach. Oczywiście warto sprawdzać regularnie, co pojawia się na ekranie u dziecka, i wcale nie oznacza to braku zaufania do pociechy. Wręcz przeciwnie. To wyraz troski i odpowiedzialności za dobro dziecka.

Zobacz także: Pierwszy telefon dla dziecka – jaki smartfon wybrać?

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć