Warszawa

Domowe nauczanie - jak zacząć?

Domowe nauczanie - jak zacząć?

Domowe nauczanie stało się niezwykle popularną formą nauki w ostatnich latach. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba uczniów w edukacji domowej wzrosła prawie dwukrotnie. Na domowe nauczanie decydują się rodzice uczniów w szkole podstawowej, ale także starsi uczniowie realizujący naukę w szkole średniej. Wszystko za sprawą zalet tej formy nauczania - możliwości nauki w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb, nauki na swoich zasadach, w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Jednak jak zacząć domowe nauczanie? Co trzeba zrobić, aby przejść na tryb homeschoolingu?

 

Domowe nauczanie - jakie przepisy regulują tę formę nauki?

 

Edukacja domowa możliwa jest dzięki dwóm aktom prawnym. Przepisy zawarte w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910, z późn. zm.) oraz Ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.) regulują kwestie domowego nauczania w Polsce. Przepisy jednoznacznie pozwalają na naukę poza budynkiem szkoły. Edukacja domowa w świetle prawa to spełnianie obowiązku szkolnego w domu przez dziecko w wieku 6-18 lat. Pozwolenie na domowe nauczanie wydaje dyrektor placówki, ponieważ dziecko formalnie jest zapisane do szkoły.

 

Domowe nauczanie - jakie dokumenty są potrzebne?

 

Pozwolenie na edukację domową wydawane jest na wniosek rodziców dziecka. Rodzice dziecka muszą złożyć na ręce dyrektora szkoły wniosek o zezwolenie na edukację domową, oświadczenie o zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki dziecka i realizacji podstawy programowej oraz zobowiązanie o przystąpieniu dziecka do corocznych egzaminów kwalifikacyjnych. Na decyzję dyrektora oczekuje się do 30 dni od momentu złożenia dokumentów. Dokumenty mogą być złożone w dowolnym momencie roku szkolnego, a od negatywnej decyzji dyrektora rodzic ma możliwość odwołania.

 

O co zadbać przed rozpoczęciem nauki w trybie edukacji domowej?

 

Domowe nauczanie i jego organizacja może z początku wydawać się trudnym i wymagającym zadaniem. Rodzice muszą zastanowić się jak pogodzić pracę zawodową z nauką dziecka. Często przeraża również ilość wiedzy do przekazania mieszczącej się w ramach podstawy programowej konkretnych poziomów nauki oraz różne mity krążące wokół nauczania domowego. Przejście na edukację domową ułatwiają projekty edukacyjne, których celem jest wspomaganie nauki ucznia w domowym nauczaniu oraz wsparcie rodzica w edukacji dziecka.

 

Wsparcie w nauczaniu domowym - czy jest potrzebne?

 

Odpowiedź brzmi jednoznacznie - tak, jak najbardziej! Wsparcie takich projektów jak www.domowi.edu.pl umożliwia bezproblemową naukę w edukacji domowej. Centrum Nauczania Domowego udostępnia za darmo platformę internetową do nauki na wszystkich poziomach szkoły podstawowej, webinaria i spotkania na żywo z nauczycielami i uczniami oraz wsparcie doświadczonej w edukacji domowej kadry.

 

Domowe nauczanie wiąże się z zapisem dziecka do szkoły oraz zdawaniem egzaminów po każdym roku nauki. W Centrum Nauczania Domowego możesz wybrać jedną z ponad 40 szkół przyjaznych edukacji domowej.

Już niedługo Centrum Nauczania Domowego planuje otwarcie liceum, co będzie odpowiedzią na potrzeby młodzieży. Domowi gwarantują egzaminy w przyjaznej, sympatycznej atmosferze. Pomagają we wszystkich formalnościach związanych z przejście na nauczanie domowe. Służą pomoc w każdym momencie roku szkolnego, a także stale podnoszą wiedzę rodziców, organizując różnego rodzaju wydarzenia stacjonarne oraz online.

 

Zapis do Centrum Nauczania Domowego możliwy jest poprzez formularz kontaktowy na stronie domowi.edu.pl Po wypełnieniu formularza istnieje możliwość przejścia na stronę z wyborem szkół w całej Polsce. Każda z placówek specjalizuje się w innym zakresie, co daje możliwość odpowiedzi na potrzeby różnych uczniów. Zapisy trwają przez cały rok, jednak miejsca w szkołach szybko się kończą.

 

Więcej informacji na temat domowego nauczania ze wsparciem Centrum Nauczania Domowego można uzyskać:

 

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć