Odtrucie alkoholowe zaleca się głównie osobom uzależnionym od spożywania alkoholu. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie one mogą skorzystać z możliwości, jakie daje detoksykacja. Mogą z niej skorzystać wszyscy ci, którzy odczuwają objawy zatrucia alkoholowego, nawet po jednorazowym nadużyciu substancji odurzającej. Spożywanie etanolu, przede wszystkim długotrwałe, wywołuje szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka. Upośledza prawidłowy sposób funkcjonowania niemal wszystkich narządów wewnętrznych. Uszkadza strukturę i działanie żołądka, nerek, trzustki, wątroby, serca, mózgu. Niektóre zmiany biochemiczne i metaboliczne, jakie zachodzą w organizmie uzależnionych lub nadużywających są, odwracalne. Należy jednak reagować na czas i przerwać błędne koło ciągłego picia alkoholu.
Specjaliści zaznaczają, że odtrucie alkoholowe ma przede wszystkim pomagać w skutecznym i bezpiecznym przerwaniu ciągu alkoholowego. Pozwala ponadto ograniczyć nieprzyjemne i niebezpieczne objawy głodu alkoholowego. Możliwości te dotyczą jednak głównie stosowania detoksykacji u osób uzależnionych od alkoholu. Jak zatem odtrucie po alkoholu może pomóc osobom pijącym okazjonalnie? Dzięki detoksowi możliwe staje się przyspieszenie procesu trawienia i wydalania alkoholu etylowego. W rezultacie szybciej można pozbyć się popularnego kaca.
Należy jednak pamiętać, że nałóg alkoholowy zaczyna się zwykle od jednorazowych epizodów nadużycia etanolu. Z czasem spożywanie alkoholu staje się coraz bardziej ryzykowne i coraz częstsze. Trudno jednoznacznie ocenić, w jakim momencie rozpoczyna się uzależnienie. To choroba psychosomatyczna, co oznacza, że również jej leczenie powinno opierać się na oddziaływaniach holistycznych, także tych psychologicznych.
Odtrucie alkoholowe polega na przyspieszeniu procesu trawienia i wydalania alkoholu etylowego z organizmu człowieka. Niezależnie od spożytej ilości alkoholu, zabieg ten ma na calu poprawę ogólnego samopoczucia pacjenta i ograniczenie dokuczliwych objawów. Mogą one wynikać zarówno z samego zatrucia alkoholowego, jak i być konsekwencją odstawienia alkoholu etylowego. W drugim przypadku związane są z przebiegiem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, zauważalnego u osób uzależnionych.
Podczas odtruwania organizmu z alkoholu specjaliści podają pacjentom dożylną suplementację w formie kroplówek witaminowych. W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach ich skład jest starannie wyselekcjonowany i dobrany optymalnie do potrzeb każdego chorego. Zwykle w roztworze energetycznej glukozy znajdują się jony podstawowych pierwiastków. Dla organizmu nadszarpniętego działaniem etanolu szczególne znaczenie ma potas, sód, wapń i magnez. Dożylne dostarczenie do ustroju witamin, składników odżywczych i elektrolitów przywraca mu równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Sprzyja szybkiemu nawodnieniu i eliminuje niektóre zmiany biochemiczne oraz metaboliczne, do jakich doprowadziło nadmierne spożycie etanolu.
Hasło „odtrucie alkoholowe Katowice” cieszy się rosnącą popularnością. Zobacz, co oferuje pacjentom katowicki oddział Centrum Medycznego Galmedic: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.
Odtrucie alkoholowe ma na celu również ograniczenie dolegliwości wynikających z głodu alkoholowego. Po przerwaniu ciągu alkoholowego większość nałogowców zmaga się z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi objawami zespołu abstynencyjnego. By im przeciwdziałać, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Podczas detoksykacji można nie tylko oczyścić organizm, ale również go wzmocnić i zmotywować pacjenta do utrzymania trzeźwości. Na zlecenie lekarza choremu podaje się lekarstwa dożylne lub domięśniowe. To przede wszystkim leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Podczas odtrucia poalkoholowego w stacjonarnych warunkach placówek medycznych ogranicza się ryzyko nawrotu choroby. Wielu uzależnionych rezygnuje z trwania w stanie trzeźwości po zauważeniu u siebie pierwszych objawów odstawiennych. W warunkach domowych stosują oni zwykle popularne, choć nieskuteczne i niebezpieczne kliny. Popadają tym samym w błędne koło uzależnienia.
Profesjonalne odtrucie alkoholowe często stanowi pierwszy krok na drodze do trzeźwości. By wyjść z alkoholizmu lub szybko oczyścić organizm z toksyn poalkoholowych, konieczne jest wsparcie specjalistów. Nie zaleca się przeprowadzania detoksu alkoholowego w domu, głównie ze względu na jego niską skuteczność. Profesjonalne i skuteczne odtruwanie powinno odbywać się w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. To w nich do dyspozycji pacjenta pozostaje lekarz oraz przedstawiciele personelu pielęgniarskiego. Ich rolą jest ocena sposobu, w jaki można szybko wzmocnić organizm danego pacjenta, stworzenie planu terapeutycznego, wykonanie koniecznych badań krwi, monitorowanie ogólnego stanu zdrowia i kontrolowanie parametrów życiowych pacjenta. W razie konieczności specjaliści podpowiadają, w jaki sposób kontynuować terapię uzależnienia.
Powszechnie znane są sposoby na kaca, które w nielicznych przypadkach przynoszą ulgę. Zwykle po nadużyciu alkoholu zaleca się szczególnie nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów. W domowych warunkach nie wykonuje się kroplówek witaminowych, chyba że w obecności przedstawicieli personelu medycznego. Ich podanie wymaga bowiem wykonania dożylnego wkłucia. Konieczna jest ponadto ścisła obserwacja reakcji organizmu i jego odpowiedzi na podejmowanie działania terapeutyczne.
Długość odtrucia alkoholowego zależy głównie od ogólnego stanu pacjenta oraz ewentualnego stopnia rozwoju jego choroby. Skuteczny detoks po suto zakrapianej imprezie trwa zwykle kilka godzin. Ten czas wystarcza, by z organizmu pozbyć się wszystkich toksyn pochodzących z alkoholu etylowego i przebiegu procesu jego metabolizmu. Inaczej jest jednak w przebiegu leczenia alkoholizmu. Nie wystarczy wówczas nawodnienie organizmu pacjenta, gdyż jest on zwykle skrajnie wycieńczony długotrwałym spożywaniem alkoholu i nadmiernym stężeniem resztek alkoholu. W osiągnięciu dobrego poziomu samopoczucia osobie uzależnionej nie pomaga również nagłe odstawienie alkoholu.
Oczyszczanie organizmu z toksyn poalkoholowych jest skuteczne wówczas, gdy pacjent podczas swojego pobytu w specjalistycznej placówce medycznej stosuje się do zaleceń lekarza. Przerywa on swój ciąg alkoholowy, pozostaje pod ścisłą opieką lekarza, stosuje odpowiednią dietę, a w przypadku uzależnienia – decyduje się na kompleksową terapię i dalsze leczenie alkoholizmu. Samo odtrucie pomaga pacjentowi przerwać ciąg alkoholowy, ale często nie stanowi odpowiednio silnej motywacji do dalszego utrzymania trzeźwości.
O skuteczności odtrucia alkoholowego przeprowadzonego u nieuzależnionych pacjentów decyduje głównie ich stan zdrowia w momencie opuszczenia placówki medycznej. Cel terapeutyczny osiąga się wówczas, gdy osoba, która zdecydowała się na detoks, trzeźwieje i odzyskuje siły witalne. Po detoksie poalkoholowym nie odczuwa zatem żadnych nieprzyjemnych objawów kaca. Żegna się z bólem i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, drgawkami poalkoholowymi, a nawet zanikami pamięci, a organizm odzyskuje równowagę. Pacjent odczuwa znaczną poprawę ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Czasami przed zakończeniem detoksu lekarze zlecają wykonanie dodatkowych badań. To przede wszystkim oznaczenie poziomu alkoholu oraz wybranych substancji odżywczych we krwi pacjenta. W niektórych przypadkach dodatkowo monitoruje się ciśnienie tętnicze krwi, rzadziej wykonuje się badania obrazowe (np. USG jamy brzusznej).
Materiał sponsorowany