Warszawa

„Tak należy młodzieży mówić o historii” - edukatorzy o filmie "Sekrety mojego taty". Tylko w kinach od 1 września

„Tak należy młodzieży mówić o historii” - edukatorzy o filmie "Sekrety mojego taty". Tylko w kinach od 1 września

„Kluczem do lekcji o zagładzie jest na pewno utożsamienie wojny ze złem, nie ma znaczenia, kto ją wywołał i z jakiego powodu, na pewno nie powinno się też wprowadzać narracji, w której byłaby ona utożsamiana z bohaterstwem, przygodą czy miłością do ojczyzny — a niestety szkolne analizy mają takie zabarwienie. Dzięki filmowi „Sekrety mojego taty” młodzież może rozważyć, jakie skutki dla następnych pokoleń ma Shoah, jak wpływa na ludzi i dostrzec czym jest trauma wojenna, bez idealizowania, bez ofiarności. Film powstał na podstawie autobiograficznej opowieści autora komiksu „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki, w której nie brakuje ironicznych komentarzy i opisów codziennego życia dwójki młodych bohaterów, których dzieciństwo odbywa się w cieniu przerażającej tajemnicy skrywanej przez ojca, którego rodzina zginęła w Holokauście.”

 

Aneta Korycińska, założycielka firmy Baba od polskiego, nauczycielka języka polskiego, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka.

 

„Film „Sekrety mojego taty” jest doskonały do edukowania o Holokauście, sama chętnie pokażę go moim uczniom! Historia pokazana w tej animacji nie jest fikcją, jest oparta na faktach, a tak należy młodzieży mówić o historii – pokazując prawdę. Przy odpowiednim wprowadzeniu i przygotowaniu młodzieży, ten film może być doskonałym materiałem edukacyjnym.”

 

Agnieszka Krasnodębska, nauczycielka języka polskiego, autorka materiałów edukacyjnych i artykułów, współpracuje z wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi.

 

„Najnowszy film twórcy „Persepolis” zachwyca wzruszającym portretem relacji ojca i syna, a także wiarygodnym, pełnym uroku obrazem chłopięcego dorastania. Dla młodszych widzów będzie lekcją wrażliwości – tej artystycznej i społecznej, a starszym odbiorcom oferuje pogłębioną refleksję między innymi na temat traumy międzypokoleniowej.”

 

Kasia Kebernik, nauczycielka języka polskiego, krytyczka i edukatorka filmowa.

 

„Jak wielka historia wpływa na życie jednostki? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w pięknej, kameralnej opowieści o relacji między synem a ojcem - ocalałym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. "Sekrety mojego taty" mogą być wstępem do ważnej rozmowy m.in. na temat tego, w jaki sposób i dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i dyskryminacji.”

 

Paulina Kulsza, filmoznawczyni, redaktorka FilmwSzkole.pl

 

„Sekrety mojego taty” tylko w kinach od 1 września

 

 

 

 

 

Dwóch chłopców trafia na ślad rodzinnej tajemnicy i postanawia zmierzyć się z sekretem ukrywanym przez ich ojca od lat. Mądra i wzruszająca animacja, która opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu Holokaustu. To obraz o ocalałych i triumfie ludzkiego ducha. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki. Głównym producentem „Sekretów mojego taty” jest Marc Jousset – dyrektor artystyczny nominowanego do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodzonego Nagrodą Jury na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes „Persepolis”.

 

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

 

Zwiastun: https://youtu.be/mjMgdC0tY_Q

 

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć