Urządzanie pokoju dla noworodka to wyzwanie, przed którym staje wielu rodziców. W pomieszczeniu musi bowiem znaleźć się miejsce na wiele przedmiotów, niezbędnych przy codziennej opiece nad nowym członkiem rodziny. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wyposażenia, w tym praktycznych mebli.
Jakie rozwiązania najlepiej wybrać i czym się kierować podczas poszukiwań? Jaki jest obecnie najmodniejszy styl mebli dziecięcych? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Jakie powinny być meble do pokoju noworodka? Przede wszystkim należy wybierać konstrukcje w pełni bezpieczne dla małych użytkowników. Dlatego, podczas poszukiwań wyposażenia, warto zwracać uwagę na standardy, spełniane przez poszczególne produkty.
Podstawą powinny być europejskie normy, w tym zwłaszcza:
Co oznacza w praktyce fakt, iż dany produkt spełnia normy? Określają one jakość wykończenia, stabilność i zabezpieczenia, a także nietoksyczność zastosowanych materiałów (lakierów, klejów etc.). Dobrze postawić choćby na meble posiadające certyfikat TÜV Rheinland, co potwierdza, że dany element wyposażenia spełnia normy polskie i europejskie.
Odpowiednie meble dla noworodka to zatem nie tylko estetyka, choć również walory wizualne są istotne. Najlepiej w pokoju dla małego członka rodziny umieścić konstrukcje uniwersalne, utrzymane w stonowanych, jasnych kolorach. Prym wiedzie od lat styl minimalistyczny, choć często pojawiają się też aranżacje skandynawskie czy klasyczne.
Gdy kompletuje się produkty do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i konstrukcję danego mebla. Elementy powinny być gładkie, trwałe, proste do dokładnego umycia. Nie mogą pojawiać się ostre krawędzie i narożniki ani nierówności czy zadziory – takie niedoskonałości mogą doprowadzić bowiem do skaleczenia u ciekawskiego i ruchliwego dziecka.
Lepiej również unikać mebli z małymi elementami czy ruchomymi częściami, co też potrafi prowadzić do rozmaitych obrażeń i kontuzji.
W centrum każdego dziecięcego pokoju znajduje się oczywiście wygodne łóżeczko z idealnie dopasowanym materacykiem, jak choćby te od Rucken. Konstrukcja drewniana lub metalowa najczęściej ma wymiary ok. 90 x 140 cm i jest wyposażona w szczebelki (z opcją wyjmowania). Dobrym pomysłem jest mebel z regulacją wysokości materacyka – dzięki której łóżeczko posłuży przez dłuższy czas. Można też postawić na wmontowany, praktyczny przewijak.
Jak wybrać materacyk? Powinien to być produkt o odpowiedniej twardości – stanowiący właściwe podparcie dla delikatnego ciała. Świetnie sprawdzają się modele z pianki z warstwą gryczaną lub lateksową, koniecznie z ochronnym pokrowcem, ułatwiającym utrzymanie czystości. Zamiast poduszki, wprowadzanej w późniejszym czasie, lepiej zdecydować się na klin, który pozwala podnieść całe ciało a nie tylko główkę.
W pokoju dziecięcym przydaje się wygodny fotel – posłuży do karmienia, czuwania przy dziecku, a później wspólnego wypoczywania i czytania bajek przed snem.
W pokoju dziecięcym musi się znaleźć pojemna szafa z szufladami i półkami na ubranka, kosmetyki, środki higieniczne, a także zabawki. Warto zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające łatwą segregację poszczególnych przedmiotów oraz zachowanie ładu.
Czy można stosować otwarte półki i regały? To wygodna opcja na dekoracje i zabawki, by zbudować przytulny klimat wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka przestrzeń będzie wymagała więcej zachodu, by utrzymać porządek i uniknąć zakurzenia przedmiotów.
Urządzanie pokoju dziecięcego to wspaniała przygoda dla rodziców. Warto rozpocząć ją jeszcze przed pojawieniem się malucha. Wówczas mają oni więcej czasu, a także mogą spokojnie wybrać odpowiednie produkty – dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także spełniające restrykcyjne normy. W końcu pokój dziecka musi być nie tylko piękny i wygodny, ale też bezpieczny i sprzyjający nieustannemu rozwojowi pociechy.
Materiał sponsorowany