Warszawa

Badania prenatalne - jak zadbać o malucha?

Badania prenatalne - jak zadbać o malucha?

Badania prenatalne. Tu zaczyna się troska o dziecko 

Badania przeprowadzane w ciąży mają szczególne znaczenie. Pozwalają monitorować stan dziecka i matki. Na uwagę zasługują badania prenatalne. Sprawdź, dlaczego warto je wykonać!

 

Ciąża to czas wyjątkowej troski o zdrowie matki i dziecka. Od samego początku ciężarna pozostaje pod opieką ginekologa, kierowana jest na badania z krwi, moczu, czy USG. Diagnostyka umożliwia kontrolowanie rozwoju ciąży, stanu zdrowia ciężarnej oraz nienarodzonego dziecka. Poza standardowymi badaniami, którym poddaje się przyszła matka, dostępne są tzw. badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne. To procedury medyczne służące wczesnemu wykrywaniu chorób genetycznych i wad rozwojowych.

 

Po co ci badania prenatalne?

 

Jeszcze do niedawna kobiety sądziły, że badania prenatalne zarezerwowane są dla ciężarnych z grupy ryzyka. Uważały, że nie ma potrzeby ich wykonywania u młodych i zdrowych mam. Zresztą wśród wielu kobiet to przekonanie pokutuje do dziś. Czy słusznie? Badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne to szereg procedur medycznych, które mają na celu wczesne wykrycie wad wrodzonych i chorób genetycznych u płodu. Badania przesiewowe wykonywane już po 10 tygodniu ciąży pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, natomiast badania diagnostyczne potwierdzić chorobę.

 

Dzięki badaniom prenatalnym można wykluczyć lub potwierdzić najczęstsze aberracje chromosomowe, czyli zmiany w budowie lub liczbie chromosomów. Te odpowiadają za choroby jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua, Turnera i wiele innych. Badania prenatalne umożliwiają także zdiagnozowanie nieprawidłowości w budowie anatomicznej, wady serca, czy niektóre choroby metaboliczne. To źródło wiedzy zarówno dla rodziców, jak i lekarzy prowadzących ciążę. Warto pamiętać, że wiele chorób można leczyć już w okresie płodowym. 

 

Kiedy wykonać badania prenatalne?

 

Kiedy wykonać badania prenatalne? Od jakiego wieku zaleca się ich przeprowadzanie? Lekarze sugerują, że każda kobieta po ukończeniu 35 lat powinna poddać się badaniom przesiewowym. W razie konieczności należy również przejść te diagnostyczne (inwazyjne). Nie oznacza to jednak, że młodsze panie nie mogą skorzystać z tej możliwości. Niezależnie od wieku, czy historii chorób, ciężarna powinna pomyśleć o wykonaniu badań nieinwazyjnych jak np. test PAPP-A czy Nifty Pro. Są to badania zupełnie bezpieczne dla matki i dziecka. Tego rodzaju diagnostyka pozwala ocenić ryzyko wystąpienia poważnych wad i chorób genetycznych. 

 

W którym momencie ciąży robi się badania prenatalne? 

 

Pierwsze wykonuje się już po 10 tygodniu ciąży (np. test Nifty). USG ciążowe przeprowadza się przynajmniej trzy razy – najpierw między 11. a 13. tygodniem, a następne około 20. tygodnia (USG połówkowe) oraz między 28. a 32. tygodniem. Badania inwazyjne wykonywane są również na początku ciąży, np. amniopunkcja nie później niż do 20. tygodnia, a biopsja kosmówki między 8. a 11. tygodniem ciąży.  

 

Czy warto wykonywać badania prenatalne?

 

Czy warto wykonywać badania prenatalne? Badania przesiewowe, czyli nieinwazyjne, są całkowicie bezpieczne, nie stanowią zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Ich wynik może uspokoić rodziców, że dziecko rozwija się prawidłowo. To pozwoli dotrwać szczęśliwie do końca ciąży. A co w sytuacji, gdy wyniki są nieprawidłowe? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nieprawidłowy wynik badań nieinwazyjnych to nie wyrok, a jedynie ocena ryzyka. Konieczne są zatem dalsze badania.

 

Potwierdzenie choroby lub wady rozwojowej to trudna diagnoza, z którą rodzice muszą sobie poradzić najlepiej, jak tylko potrafią. Świadomość, z czym muszą się mierzyć, pozwala podjąć odpowiednie kroki, znaleźć specjalistów, zaplanować leczenie i opiekę. Rodzice chorych dzieci często potrzebują wsparcia psychologów. Niejednokrotnie diagnoza oznacza konieczność podjęcia ważnych decyzji. 

 

Badania prenatalne to pierwsze badania, które pozwalają poznać stan zdrowia dziecka, przygotować się na jego przyjście na świat. To twój pierwszy przejaw troski i miłości do malucha.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć