Warszawa

Czy materac piankowy to dobry wybór dla małego dziecka? Sprawdzamy! 

Czy materac piankowy to dobry wybór dla małego dziecka? Sprawdzamy! 

Szukasz materaca dla swojej pociechy? Właściwy sen to podstawa zdrowego rozwoju, a dobór odpowiedniego materaca to klucz do komfortu i spokoju Twojego dziecka. Wybierając pomiędzy materacem piankowym czy sprężynowym, warto wziąć pod uwagę nie tylko dopasowanie do łóżeczka, ale przede wszystkim specyficzne potrzeby rosnącego organizmu. Zobacz, czy materac piankowy spełni te wymagania.

 

Bogata oferta materaców piankowych

 

Materace piankowe to popularny wybór wśród rodziców poszukujących wygody i wsparcia podczas snu swoich pociech. Na rynku spotkasz kilka głównych rodzajów, z których każdy cechuje się nieco odmiennymi parametrami.

 

  1. Materace z pianki poliuretanowej – należą do najczęściej spotykanych i z reguły wypadają najkorzystniej cenowo. Pianka poliuretanowa jest lekka i elastyczna, dzięki czemu materac jest wygodny i doskonale dopasowuje się do ciała, ale z czasem może tracić swoje właściwości i zaczynać się odkształcać. Producenci wzmacniają jednak piankę np. wkładem kokosowym, co wspólnie tworzy doskonałe podłoże dla rosnącego dziecka.
  2. Materace z pianki termoelastycznej (visco) – ten rodzaj tworzywa, znany również jako pianka memory, reaguje na ciepło, idealnie dopasowując się do kształtu ciała. Materace z pianki visco są wyjątkowo wygodne i sprawdzają się nawet w roli materacy ortopedycznych.
  3. Materace z pianki wysokoelastycznej (HR) – słyną z wyjątkowej trwałości i sprężystości, doskonale wspierają kręgosłup i szybko odzyskują swój pierwotny kształt.
  4. Materace z pianki żelowej – to stosunkowo nowy typ, w którym do pianki dodaje się żel. Pomaga on w dystrybucji ciepła, co przyczynia się do bardziej komfortowego snu w nieco chłodniejszych warunkach.
  5. Materace z pianki lateksowej – lateks to naturalny materiał, który jest hipoalergiczny i odporny na roztocza. Materace z pianki lateksowej są bardzo elastyczne, trwałe i zapewniają dobrą wentylację, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i ciepła.

 

Materace piankowe występują w różnych wymiarach, co umożliwia dobranie idealnej wielkości do potrzeb dziecka – porównaj np. ofertę online Salonów Agata. Dla niemowląt najczęściej rekomendowany jest rozmiar 70 × 140 cm, natomiast wielu rodziców już po przekroczeniu 1. roku życia dziecka decyduje się na większy model, dopasowany do pierwszego „dorosłego łóżka” pociechy – materac piankowy 90 × 200 cm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać większe warianty – nawet materac piankowy 160 × 200 cm, który z powodzeniem może być używany w przypadku młodzieży i dorosłych.

 

Materac piankowy – higiena i łatwość czyszczenia

 

Materace piankowe doskonale wspierają rodziców w dbaniu o higienę posłania dzieci. Są proste w utrzymaniu czystości i niezwykle praktyczne. Ich sekret tkwi w unikalnej strukturze: pianka jest nie tylko przewiewna, ale również szybkoschnąca, a to oznacza mniej wilgoci, mniej roztoczy i, co za tym idzie, mniej alergenów. Tym, co czyni materac hipoalergicznym i przyjaznym dla skóry dziecka, jest również pokrowiec. Możesz łatwo go zdjąć i uprać w temperaturze 60 °C. Jeśli zatem masz w domu małego alergika, materac piankowy może być strzałem w dziesiątkę!

 

Jaką twardość materaca piankowego wybrać?

 

Wybór odpowiedniej twardości materaca dla dziecka jest kluczowy, aby zapewnić mu nie tylko komfort, ale przede wszystkim zdrowy rozwój. Pamiętaj, że dziecięcy kręgosłup jest wciąż w fazie wzrostu, a właściwe wsparcie jest niezbędne do jego prawidłowego kształtowania.

 

W przypadku niemowląt i małych dzieci specjaliści zalecają materace o większej twardości. Dzieci w tym wieku spędzają dużo czasu na plecach, a twardy materac zapewnia równomierne wsparcie dla ich delikatnego kręgosłupa, pomagając zapobiegać ewentualnym deformacjom. W kontekście zbyt miękkiego posłania sporo mówi się również o SIDS, czyli Zespole nagłej śmierci łóżeczkowej (z ang. Sudden Infant Death Syndrome). Przyczyny SIDS wciąż nie są wyjaśnione, ale badania wskazują na kombinację różnych czynników (genetyka, stan zdrowia, środowisko). Niektóre z nich obejmują również spanie na brzuchu na zbyt miękkim posłaniu i w otoczeniu dodatkowych poduszek czy pluszowych zabawek.

 

W miarę rozwoju dziecka warto dopasować materac do jego wagi. Producenci proponują cztery stopnie twardości: H1 – materac miękki, H2 – średnio miękki, H3 – średnio twardy i H4 – twardy, przy czym dla dzieci z reguły sprawdzają się dwa środkowe ze wskazanego przedziału. Warto udać się z pociechą (zwłaszcza starszą) do sklepu stacjonarnego, by samo określiło, na jakim podłożu czuje się najlepiej. Pamiętaj, że zbyt twardy materac może powodować nacisk na biodra i ramiona, prowadząc do dyskomfortu i zakłócając sen. Z kolei zbyt miękki może nie zapewniać wystarczającego wsparcia dla rosnącego kręgosłupa.

 

Materiał sponsorowany

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć