Dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju organizmu – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają składniki odżywcze pozyskiwane z codziennej diety, czyli witaminy i minerały. Jak zaspokoić zapotrzebowanie najmłodszych na te mikroelementy? Czy rozwiązaniem są suplementy diety?
Witaminy i minerały można porównać do kluczy otwierających kolejne bramy labiryntu, który prowadzi do prawidłowego rozwoju dziecka. Odgrywają one kluczową rolę w procesie wzrostu, budowy komórek czy funkcjonowania organizmu. Dostarczają także energię niezbędną do nauki i zabawy.
Przykładowo witamina D odpowiada za prawidłowy rozwój kości, a więc pozwala na zbudowanie solidnego fundamentu dla całego układu ruchu. Z kolei inne mikroskładniki pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie układu nerwowego, czyli przede wszystkim mózg. Organ ten to najbardziej zaawansowany komputer na świecie, a witamina B czy cynk odgrywają w jego rozwoju kluczową rolę. Między innymi wspierają procesy myślowe, ułatwiają zapamiętywanie i przekazywanie informacji pomiędzy komórkami. Wreszcie witaminy i minerały tworzą pancerz ochronny każdego człowieka, czyli odporność. Organizmy dzieci, które od najmłodszych lat przechodzą szereg różnych dolegliwości, powinny być przygotowane na walkę chorobami i infekcjami.
Podstawowym źródłem składników odżywczych jest dieta. Aby dostarczyć najmłodszym odpowiednią ilość mikroelementów, powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że dzieci nie zawsze są chętne do jedzenia tego, co dla nich najlepsze. Jak sobie z tym poradzić?
Warto zadbać o to, aby talerze naszych pociech stały się festiwalem kolorów. Niech pojawią się na nich warzywa i owoce w różnorodnych barwach, aby zachęcić je do próbowania nowych smaków. Kolejnym pomysłem jest przekształcenie posiłków w zabawne arcydzieła – uśmiechniętą kanapkę, placuszki w interesujących kształtach czy gniazdka z pulpecików i makronu spaghetti. Dzięki temu śniadanie, obiad i kolacja staną się wyczekiwanym momentem dnia!
W kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych u najmłodszych istotą jest także wspólne spożywanie posiłków z całą rodziną czy przyzwolenie na samodzielność w jedzeniu, i to już od momentu rozszerzania diety, czyli w okolicach 6. miesiąca życia. Czasem jednak w toku badań laboratoryjnych okazuje się, że młodemu organizmowi wciąż brakuje pewnych składników – wówczas należy sięgnąć po wysokiej jakości suplementy dla dzieci, np. z oferty sklepu Mito-Pharma.
Wiemy już, że witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w zdrowym rozwoju dzieci. Warto wiedzieć, za co odpowiadają i jakie korzyści przyniosą organizmom najmłodszych. Oto niektóre z nich.
Należy pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować zdrowej i zbilansowanej diety, a być jedynie wsparciem. Nawet jeśli dziecko nie przepada za pełnowartościową żywnością, warto przemycać w posiłkach pełne witamin składniki. W przypadku starszych dzieci swój wysiłek można wspomóc nauką o zdrowym odżywianiu. Wiedza o tym, co kryje się m.in. w warzywach i owocach, być może zachęci je do włączenia ich do swojej diety.
Materiał sponsorowany