Oczywiście to tylko przykład, moglibyśmy z pewnością zamienić go na pojęcia ze świata sztuki, motoryzacji, kulinariów lub innej kategorii, która w jakikolwiek sposób próbuje opisać świat za pomocą pojęć. Według moich obserwacji ojcowie uwielbiają opowiadać swoim dzieciom o świecie! Oczywiście, mamy również. Ale dzisiaj o ojcach! Dla tych, którzy chcieliby poczytać swoim dzieciom co nieco o tajnikach wszechświata, ale także o relacjach i emocjach ujętych w ciekawy sposób - polecam książki do wspólnego ojcowsko-rodzicielskiego czytania!
Mały, śpiący lisek zgubił drogę do domu. Próbując odnaleźć odpowiednią ścieżkę, po drodze mija inne zwierzęce rodziny, które szykują się właśnie do snu. Niestety żadna z norek nie jest jego domem. Na szczęście wkrótce odnajduje miejsce, gdzie może spokojnie i bezpiecznie zasnąć. Zgadnijcie w czyich ramionach zasypia mały lisek? W ramionach, a raczej w łapkach swojego taty. Książka idealnie nadaje się do wieczornego rytuału zasypiania - wzbogacona o lampki emitujące łagodne światło zapewne będzie ciekawym urozmaiceniem wspólnego czytania. Polecam tę pozycję (jak i inne z serii Wieczorynka) dla tatów, którzy chcieliby częściej brać udział w usypianiu swoich dzieci (na przykład w momencie, gdy dziecko odstawiane jest od piersi). Myślę, że taka forma książki świetnie się sprawdzi, zwłaszcza w sytuacjach wymagających i trudnych. Krótki tekst mówiący o tym, że z tatą też jest bezpiecznie, a także lampki i kartonowe strony idealnie nadają się do wspólnego czytania i…zasypiania!
Wspaniała aktywizująca seria dla najmłodszych! W książkach “Cześć i czołem” odnajdziecie zabawę, humor oraz rozwój. Podczas czytania towarzyszyć Wam będą zwierzęcy bohaterowie: piesek, kotek, lew, słoń, małpka, baran, żółw, miś, kukułeczka, foka, królik, pingwin, świnka - którzy pojawiają się w każdej z części, dzięki czemu dziecko może przyzwyczaić się do postaci. Zwierzątka, poprzez odpowiednie polecenia, zachęcają do naśladowania, wykonywania ruchów oraz wydawania różnych dźwięków. Różnorodność zadań związana jest z tematem książek - z jednej strony nasz młody czytelnik może zaopiekować się zwierzątkami, na przykład wycierając chusteczką trąbę słonia lub psikając kukułeczce lekiem do gardła, z drugiej zaś może przyłączyć się do szalonej zabawy rzucając małpce banana lub przybijając żółwikowi…żółwika! Polecam tę serię do wspólnych zabaw - dzieci uwielbiają takie książki. Seria “Cześć i czołem” nie tylko urozmaici Wasze wspólne czytanie, ale będzie wsparciem w rozwoju młodego człowieka, a także dobrą zabawą!
Miłość. Pojęcie tak abstrakcyjne, że trudno je zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Czasem w relacjach pojawia się pytanie: a jak bardzo mnie kochasz? Sięgając po tę książkę dowiecie się, że w odpowiedzi tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wszystko zaczyna się od wieczornego rytuału. Pora zasypiania zamienia się w swoistą licytację na miłosne wyznania, w której za pomocą porównań Duży Zając i Mały Zając opowiadają sobie nawzajem jak bardzo siebie kochają. “Kocham Cię jak stąd do kosmosu” - mocno, prawda? Bohaterowie książki pokazują nam, że miłość między rodzicem a dzieckiem nie ma granic. Jednocześnie dobrze jest czasem wyobrazić sobie “rozmiar” miłości. Można dzięki temu podarować drugiej osobie to przyjemne ciepło, bliskość i bezpieczeństwo wynikające z poczucia, że jest się tak bardzo kochanym. Ważna książka wspierająca rozwój emocjonalny. Polecam do wspólnego czytania i opowiadania sobie nawzajem o swojej miłości - zwłaszcza tym, którzy kochają bardzo, ale nie wiedzą jak o tym powiedzieć.
Wszystko zaczyna się od samotności Józka. I choć nasz bohater mógłby się załamać, ten stan osamotnienia prowadzi go w zupełnie inne rejony. W ciekawość świata, która odmienia jego życie w niespodziewany sposób. Józek przyglądając się otaczającej go rzeczywistości zauważa kokon, a w nim pszczoły. Ich życie zaczyna na tyle fascynować bohatera, że nie poprzestaje on tylko na obserwacji owadów, ale postanawia “zaprosić” je do swojego życia na dłużej. Pszczoły stają się wiernym towarzyszem Józka - w zamian za opiekę i troskę, bohater otrzymuje obecność i pasję. Co więcej, jak głosi mądrość książki: gdzie są pszczoły, tam pojawia się życie! Józkowe pustkowie zamienia się w kwitnący ogród do którego sprowadzają się nowi mieszkańcy. Książka zachwyca zarówno przekazem jak i warstwą ilustracyjną! Wzbogacenie pozycji o informacje i ciekawostki dotyczące pszczół, pozwala na bardzo ciekawe przeniesienie wiedzy z opowiadania do swojego własnego życia. Jeśli zechcecie posłuchać tej historii w wersji czytanej przez Mateusza Damieckiego - wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się wewnątrz książki.
Jeśli zachwyci Was Józek, koniecznie sięgnijcie po Elizkę! Książka opowiada o przygodach nietoperzycy, która chcąc przeprowadzić się do miasta szuka miejsca gdzie mogłaby zamieszkać. Jej nietypowy wygląd sprawia, że uznawana jest za straszydło. Czy uda jej się znaleźć bezpieczny kąt? W książce znajdziecie nie tylko przesłanie: nie oceniaj po pozorach, ale również informacje i ciekawostki o nietoperzach. Tak jak w przypadku historii o Józku Pszczelarzu, tutaj również na początku mamy możliwość zaprzyjaźnić się z bohaterem, by chwilę potem móc się o nim nieco więcej dowiedzieć. Z własnego doświadczenia wiem, że obserwacja nietoperzy jest dla dzieci fascynująca, a wieczorna wycieczka z tatą pozwalająca zobaczyć te ciekawe zwierzęta, może być wspaniałą przygodą i niezapomnianą chwilą! Jeśli zechcecie posłuchać tej historii w wersji czytanej przez Monikę Pikułę - wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się wewnątrz książki.
Zabawna, piękna, idealna do czytania na głosy - to pierwsze refleksje, które powstały w mojej głowie po przeczytaniu tej książki. Stado kaczek z dnia na dzień pozostaje bez właściciela. Zbliża się zima, wkrótce zabraknie jedzenia…co robić? Wkrótce pojawiają się pierwsze pomysły, ale nie wszystko do końca idzie zgodnie z planem… Nie zdradzę Wam nic więcej! Tę historię trzeba po prostu przeczytać samemu, a ja Wam gwarantuje, że Was zaskoczy i rozbawi. Jeśli zechcecie posłuchać tej historii w wersji czytanej przez Łukasza Nowickiego - wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się wewnątrz książki.
Jeśli Wasze dzieci zadają więcej niż jedno pytanie na minutę ta książka jest absolutnie dla Was! To prawdziwa skarbnica wiedzy o Ziemianach, która powstała w oparciu o…raport kosmitów! Wyobraźcie sobie, że dzielicie się tą informacją z dziećmi! Zainteresowanie gwarantowane! Czytając tę książkę miałam poczucie, że wiedza zawarta w raporcie jest zarówno fascynująca, jak i przygnębiająca. Z jednej strony opowiada o wielkości i wspaniałości człowieka, o wszystkich jego mocnych stronach - z drugiej zaś pokazuje, że tak naprawdę jesteśmy częścią większej całości i z tej perspektywy czasem wydajemy się zupełnie malutcy. To, co cenne to ukazanie różnorodności życia - jego piękna. Myślę, że to wspaniała pozycja dla wszystkich tatów, którzy chcieliby rozwijać w swoich dzieciach zarówno refleksyjność jak i ciekawość świata.
Jak przekazywać wiedzę by była ciekawa i inspirująca? Autorzy książek mają przeróżne pomysły! Jednym z nich jest ubranie informacji o świecie w nieco odmienną formę niż tradycyjna. Mam wrażenie, że w życiu niektórych (a może wszystkich?) dzieci przychodzi czas na wzrost zainteresowania komiksami. Jordi Bayarri zdaje się doskonale przeczuwać tę zależność bowiem na swoim koncie ma całkiem pokaźną kolekcję komiksów o najwybitniejszych naukowcach. Jednym z nich jest komiks o Mikołaju Koperniku! Choć większość z nas zna go przede wszystkim z hasła “wstrzymał słońce, ruszył ziemię” - życie tego naukowca warte jest głębszego poznania. Komiksowa odsłona życiorysu Kopernika sprawia, że wiedzę nie dość, że przyswaja się łatwo i przyjemnie, to dodatkowo - jest ona bardzo interesująca (i wciągająca!). Polecam do wspólnego czytania dla tatów, którzy szukają sposóbu na zaciekawienie światem swoich dzieci.
A jakie są Wasze ulubione książki do wspólnego czytania?
Wydawnictwa, których książki miałam przyjemność zaprezentować Wam w tym artykule, wzięły udział w kampani #Tatateżczyta zorganizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwo Tatarak.
Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze!
Masz supermoc, o której być może nie wiesz
Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem.
Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków.
Także, a może przede wszystkim, czytelniczych.
Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji.
Więcej informacji na temat kampani znajdziecie tutaj: #Tatateżczyta
Czeka tam na Was zarówno garść informacji: dlaczego wspólne czytanie jest ważne oraz cała masa inspiracji czytelniczych dostosowanych do wieku Waszego dziecka!