Okres karmienia piersią to bez wątpienia dla wielu kobiet wyjątkowy czas. Jednak – jako sytuacja w życiu wyjątkowa – stawia ona przed młodymi mamami często wiele wyzwań. Karmienie piersią musi być często uzupełnione procesem odciągania mleka. Do wspomagania karmienia piersią służą różnego rodzaju laktatory.
Kamienie piersią nie tylko wpływa na zbudowanie bliskości między mamą a dzieckiem. Duże znaczenie ma także skład matczynego mleka, który pozwala na przykład dziecku zbudować odporność na resztę życia. To także zalety dla mam. Wypływ pokarmu powoduje u kobiety wydzielanie oksytocyny, a ta pomaga wrócić kobiecie szybciej do formy sprzed porodu – szybciej na przykład obkurcza się macica, co skraca czas połogu. Poza tym karmieniu piersią towarzyszy duży wydatek kaloryczny, a to pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Powodami, by karmić piersią, są także takie fakty jak: ochrona kobiet przed chorobami (np. raka sutka czy jajnika) oraz zaoszczędzenie pieniędzy (na kupno mleka), jak i czasu (na jego przygotowanie). Często, by pobudzić laktację czy w innych sytuacjach i potrzebach, kobiety decydują się na odciąganie mleka. A do odciągania pokarmu w komfortowy sposób służą różnego rodzaju laktatory. Czym się więc kierować przy zakupie laktatora? Jakie są rodzaje laktatorów? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.
Wiele kobiet na początku swojej matczynej kariery nie do końca wie, kiedy warto odciągać pokarm i w jakich sytuacjach proces ten może pomóc. Spora część kobiet, np. w wyniku stresu czy zaburzeń hormonalnych ma problemy z tym, aby organizm wytworzył odpowiednią ilość mleka do nakarmienia dziecka. Wtedy to można pobudzić laktację laktatorem. Druga (skrajna) sytuacja, przy której warto użyć laktatorów ręcznych czy laktatorów elektrycznych, jest wtedy, gdy kobieta doświadcza nawału pokarmu. W tym przypadku odciągnięte mleko – produkowane przez organizm w nadmiarze – można po odpowiednim przechowaniu wykorzystać do nakarmienia dziecka w późniejszym czasie. Odciąganie pokarmu z piersi jest konieczne lub wskazane także wtedy gdy:
W każdym z tych przypadków liczy się przede wszystkim komfortowe odciąganie pokarmu. Pomogą w tym laktatory ręczne lub laktatory elektryczne.
Przy wyborze laktatora warto wiedzieć, jakie ich rodzaje są dostępne na rynku. Laktatory, które odciągają pokarm, dzielą się na:
Jak więc widać wybór: laktator ręczny czy elektryczny, czy na baterie w dużym stopniu zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się kobieta i jak bardzo jest ograniczona czasowo. Wybór laktatora powinien przede wszystkim zapewniać komfort kobiecie i zależy on od indywidualnych potrzeb.
Jak więc wygląda odciągnięcie pokarmu? Przede wszystkim ważny jest relaks – niezależnie od tego, czy używasz laktatora elektrycznego, czy laktatora ręcznego. Gdy jesteś rozluźniona, mleko szybciej wypłynie. Warto też zadbać o to, by pierś była ogrzana – to też wspomaga wypływ pokarmu. Przy odciąganiu pokarmu z piersi istotne jest też to, by dopasować moc siły ssania. Regulacja siły ssania jest dostępna w laktatorach elektrycznych. Należy zacząć od mocy najmniejszej, a potem sukcesywnie ją zwiększać. Należy też pamiętać o naprzemiennym odciąganiu pokarmu z piersi – podczas jednej sesji należy zmieniać pierś z prawej na lewą i odwrotnie. Chyba że mamy podwójny laktator – o którym była mowa wcześniej – i który odciąga pokarm z obu piersi jednocześnie. Koniecznie trzeba pamiętać o zasadach higieny, które dotyczą: piersi, rąk, jak i laktatora.
Bardzo ważne jest też to, by odciągnięty pokarm odpowiednio przechowywać. Zasady przechowywania pokarmu zależą od miejsca, w którym będziemy to robić. Jeśli jest to miejsce przy tylnej ścianie lodówki, pokarm może tam stać do 96 godzin. Jeśli pokarm jest w zamrażalniku, może tam być do dwóch tygodni. A jeśli w zamrażarce, to może tam czekać na konsumpcję nawet 6 miesięcy.
Laktatory bez wątpienia ułatwiają mamom życie. Laktator pozwala zadbać nie tylko o ich komfort, ale i o zdrowie dziecka. Ważne jednak, by laktator wybrać tak, by spełnił oczekiwania i po prostu ułatwił macierzyństwo bez straty na jego jakości.
Materiał sponsorowany