Warszawa

Co robić w domu w deszczowe dni? Gry planszowe dla dzieci

Co robić w domu w deszczowe dni? Gry planszowe dla dzieci

Gdy zbliżają się wakacje, wszyscy mamy nadzieję, że czeka nas jak najwięcej słonecznych dni. Życie jednak często weryfikuje te marzenia, a deszcz potrafi skutecznie pokrzyżować plany rozmaitych aktywności. Niezależnie czy spędzamy lato w domowym zaciszu, czy też czekają nas wyjazdy, warto mieć w zanadrzu coś, co pozwoli miło spędzić czas z najbliższymi, nawet gdy pogoda nie dopisze. Świetnie sprawdzą się nowoczesne gry planszowe!

 

Dawno minęły czasy, gdy na rynku dominowały gry dla dzieci. Nowoczesne planszówki to znacznie bardziej uniwersalna rozrywka, którą z powodzeniem możemy wykorzystać do integracji osób w różnym wieku, nawet takich, które zupełnie się nie znają. Dzięki wspólnej zabawie lepiej się poznamy i wzbogacimy naszą relację. Co więcej, w zależności od tego, jaką grę wybierzemy, czekają na nas zupełnie inne doświadczenia!

 

KLASK – Rodzinny turniej

 

 

Jednym z pomysłów na wspólne spędzanie czasu z grami planszowymi jest rozegranie rodzinnego turnieju. Najlepiej sprawdzają się do tego gry dwuosobowe o możliwie najprostszych zasadach, dzięki którym zminimalizujemy różnice między graczami, wynikające na przykład z ich wieku.

 

 

Świetnym przykładem takiej zabawy jest KLASK – zręcznościowa gra pojedynkowa, w której staramy się wbić kulkę do bramki przeciwnika. W tym celu poruszamy specjalnymi młoteczkami, sterowanymi spod planszy za pomocą specjalnych magnesów. Zabawa jest ekscytująca zarówno dla uczestników, jak i obserwatorów, a w miarę rozgrywania kolejnych partii możemy doskonalić nasze umiejętności!

 

Kroniki zamku Avel – Wspólna przygoda

 

 

Gdy za oknem robi się smutno i szaro, planszówki mogą się okazać doskonałą odskocznią. Wiele z nich rozgrywa się w fantastycznych, kolorowych światach i zaprasza graczy do przeżywania wciągających przygód. W bohaterki i bohaterów możemy wcielić się w Kronikach zamku Avel – opartej na współpracy grze planszowej, w której staramy się uratować magiczną krainę przed atakiem niebezpiecznego Monstrum.

 

Podczas zabawy stworzymy własne postacie, które wyposażymy w specjalny ekwipunek, a następnie będziemy odkrywać kolejne zakamarki królestwa i walczyć z potworami. Każde starcie pozwoli nam zdobyć dodatkowe przedmioty i doświadczenie, niezwykle cenne podczas finałowego starcia z Monstrum.

 

Story Cubes – Opowiedz swoją historię

 

Magiczne krainy możemy odwiedzać także dzięki własnej wyobraźni, na przykład opowiadając historie i bajki. Niektórzy sypią nimi jak z rękawa, ale większość z nas potrzebuje odrobiny inspiracji. W takiej sytuacji przydadzą się Story Cubes, czyli popularne kości opowieści. Podczas zabawy rzucamy 9 kostkami, aby wylosować symbole, które następnie łączymy w jedną historię na zasadzie luźnych skojarzeń. Nie ma tu narzuconego punktowania ani zwycięzców i przegranych, jest za to pełna dowolność wyboru formy zabawy. Każdy z nas może snuć własną opowieść, możemy też kolejno, zdanie po zdaniu dodawać elementy do wspólnej historii. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia!

 

Stella – Kraina wyobraźni

 

 

A skoro już mowa o wyobraźni, do rodzinnych rozgrywek świetnie nadają się wszelkie gry narracyjne i skojarzeniowe, pobudzające naszą kreatywność. Pozwalają one uczestnikom jeszcze lepiej się poznać – gdy staramy się przewidzieć tok myślenia przeciwników lub rozmawiamy o decyzjach podjętych w czasie zabawy.

 

 

Tak działa chociażby Stella, w której w tajemnicy łączymy hasła z ilustracjami, starając się wskazać te same obrazki, co przeciwnicy. Ta niebanalna gra skojarzeniowa należy do świata popularnego Dixita, co oznacza, że talie kart z obu tytułów możemy podmieniać, mieszać i wykorzystywać naprzemiennie w dowolnej z nich.

 

BrainBox – Poszerzanie wiedzy

 

 

W deszczowe dni możemy też skorzystać z okazji i poszerzyć nieco naszą wiedzę. Oczywiście nie chodzi o ślęczenie nad książkami w wakacje, w końcu każdy potrzebuje odpoczynku! Warto jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, spędzając miło czas przy angażującej grze edukacyjnej. Do takiej rodzinnej zabawy zostały zaprojektowane tytuły z serii BrainBox, składające się z zestawów dwustronnych kart. Znajdziemy na nich obrazki, którym musimy się przyjrzeć przez określony czas oraz zestawy pytań, sprawdzających naszą pamięć i spostrzegawczość.

 

 

Każda gra z serii jest związana z innym przedmiotem szkolnym i pozwala poznać najważniejsze pojęcia z nim związane. Co więcej, gra jest zapakowana w praktyczne pudełko, które umożliwia jej bezproblemowy transport.

 

Cat Stax – Kocia układanka

 

 

Solidne opakowanie to jeden z najważniejszych wyznaczników dobrej gry wakacyjnej, zwłaszcza jeśli jakość idzie w parze z niewielkim rozmiarem. Taką planszówkę bez przeszkód zmieścimy w bagażu, dzięki czemu może umilać nam czas zarówno w domu, jak i w czasie wyjazdu, a nawet w trakcie samej podróży. Świetnym przykładem takich zabaw są wszelkiej maści łamigłówki, takie jak Cat Stax, w którym staramy się zmieścić różnokształtne koty na obszarze wskazanym na karcie. Na początku będziemy układali je na płasko, jednak wraz ze wzrostem poziomu trudności zagadek, będziemy musieli wykorzystać wyobraźnię przestrzenną, by tworzyć kolejne piętra.

 

Żółwik Plusk! – Pstrykaj i zapamiętuj

 

 

Na koniec propozycja iście wakacyjna, która pozwoli poczuć się jak na plaży, nawet gdy za oknem będzie padał deszcz. Żółwik Plusk! przenosi nas w tropiki, gdzie zmęczone upałem zwierzęta chowają się w cieniu niedaleko wodopoju. Naszym zadaniem jest znajdowanie ich w odpowiedniej kolejności – w tym celu będziemy podglądali odpowiednie żetony, zapamiętując ich położenie. Oprócz ćwiczenia pamięci, gra pozwala również rozwijać motorykę małą, dzięki dodatkowym elementom zręcznościowym. Pstrykanie żetonem żółwicy na specjalnym torze jest kluczowe dla całej zabawy – im bliżej środka jeziora się znajdzie, tym więcej zwierzaków będziemy mogli odkryć w swojej turze.

 

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć