Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka to priorytety dla każdego rodzica. Wczesne wykrycie problemów z widzeniem to w konsekwencji wczesne podjęcie leczenia i korekty wzroku przy pomocy dobrze dobranych okularów. Jak często trzeba sprawdzać wzrok u dzieci? Kiedy zabrać dziecko do okulisty? W tym artykule znajdziesz wiele sprawdzonych porad, związanych z leczeniem wad wzroku u dzieci.
Pierwsze badanie wzroku warto przeprowadzić już w wieku przedszkolnym, zwłaszcza przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Dobry wzrok jest jednym z czynników warunkujących prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i edukacyjny dzieci. Dziecko z nieleczoną wadą wzroku wolniej przyswaja wiedzę i rezygnuje z niektórych zabaw. Często wydaje się nieśmiałe i zagubione w porównaniu z rówieśnikami. Dlatego kwestii badań nie wolno lekceważyć. Zdarza się często, że pediatra kieruje dziecko do okulisty, na przykład podczas bilansu zdrowia małego pacjenta. Równie istotne jest, aby rodzice bacznie obserwowali zachowanie dziecka, bo sami mogą zauważyć symptomy problemów z prawidłowym widzeniem.
Wskazaniem do wizyty u okulisty dziecięcego są następujące objawy:
Przyjmuje się, że w przypadku dzieci w wieku szkolnym należy sprawdzać wzrok co najmniej raz w roku. W przypadku wady wzroku, o częstotliwości wizyt i badań decyduje lekarz okulista. Warto się trzymać jego zaleceń, ponieważ dziecko rozwija się. Wada wzroku w okresie dorastania może się cofać lub pogłębiać, pomimo noszenia okularów korekcyjnych. Z kolei wady zeza wymagają zwykle regularnych ćwiczeń, wzmacniających mięśnie gałek oczu. Doświadczony lekarz dobierze szkła korekcyjne i doradzi, co robić, aby zapobiec pogłębianiu się wady wzroku.
Regularne badanie wzroku to najlepszy sposób, aby wychwycić problemy z prawidłowym widzeniem. Wizyty u okulisty oraz dobrze dobrane okulary korekcyjne pozwalają na bieżąco kontrolować stan wzroku. Nieleczone wady, ale także niechęć do noszenia okularów, prowadza w konsekwencji do pogłębiania się wady. Dziecko, które słabo widzi, gorzej się uczy. Często też jest niecierpliwe, wpada w złość, albo wprost przeciwnie. Często bywa zmęczone, apatyczne, stroni od rówieśników i narzeka na ból głowy. Jeśli chcesz zapobiec tego typu problemom, zwróć uwagę na jakość oświetlenia w pokoju dziecka, ale też na jego ulubione rozrywki. Ogranicz czas spędzany przed smartfonem i komputerem na rzecz aktywnych zabaw na świeżym powietrzu.
Lekarz sprawdza stan i ruchy gałek ocznych, reakcję źrenic na światło oraz zabarwienie tęczówki i białkówki. Jeśli dziecko nie zna jeszcze liter ani cyfr, to sprawdza ostrość wzroku, pokazując dziecku tablicę z optotypami obrazków, na przykład zwierzątek. Wady refrakcji i budowę dna oka sprawdza się po podaniu dziecku kropli rozszerzających źrenicę. Dzieci często nie lubią momentu wkropienia ani późniejszych zaburzeń widzenia, choć krople powodują co najwyżej niewielkie swędzenie oczu. Następnie, w razie potrzeby, lekarz dobiera szkła korekcyjne i ustala termin kolejnej wizyty.
Wybierając okulistę dla dziecka, zwróć uwagę, aby był to doświadczony specjalista ze świetną opinią u pacjentów. Wizyty w specjalistycznym okulistycznym gabinecie dziecięcym mają w swojej ofercie Pracownie Optyczne. To sieć renomowanych salonów optycznych, zlokalizowanych w miastach na terenie niemal całego kraju. Wyróżnia je bogata oferta różnego rodzaju szkieł korekcyjnych, soczewek kontaktowych i oprawek od takich producentów, jak Prada, Ray Ban, Gucci, Giorgio Armani i innych. Pracownie Optyczne oferują również bezpłatne badania wzroku przez optometrystę, konsultacje ze stylistą oprawek okularowych i płatne wizyty u okulisty. Salon optyczny dla dzieci WidziMisie znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 28 w Warszawie.
Wybierając okulary dla dziecka, zwróć uwagę nie tylko na kolor, ale też na jakość oprawek. Pamiętaj, że dzieci lubią aktywne zabawy, a wtedy łatwo o upadek i uszkodzenie okularów. Dlatego lepsze będą te w grubszych, solidnych oprawkach. Jednak w miarę możliwości, pozwól dziecku wybrać rodzaj oprawek, bo wtedy jest spora szansa, że będzie nosiło okulary. Najmłodsze maluchy powinny nosić okulary na specjalnych łańcuszku lub pasku, zawieszonym na szyi.
Problemy z prawidłowym widzeniem ma coraz więcej dzieci. Na szczęście szeroki wybór oprawek pozwala na dobranie okularów, które podkreślą kształt twarzy i ułatwią wyrażanie swego indywidualnego stylu.
Materiał sponsorowany