Warszawa

Edukacja domowa - edukacja przyszłości

Edukacja domowa - edukacja przyszłości

Dziecko może być zapisane do dowolnej szkoły w kraju, ale nie musi do niej chodzić. Nie odrabia prac domowych, nie pisze sprawdzianów i kartkówek, nie odpowiada przy tablicy, a jego praca nie jest oceniana. Zamiast tego uczy się kiedy, z materiałów wybranych przez rodzica. Raz w roku zdaje egzamin, który zapewnia mu promocję do następnej klasy. Tak w skrócie przedstawić można edukację domową, która bywa też nazywana edukacją przyszłości. Czy słusznie?

 

Nie ma przyszłości bez przeszłości

 

Powszechny obowiązek szkolny jest w Polsce zjawiskiem dość nowym, został wprowadzony w 1919 roku, jednak aż do roku 1956 zwalniane były z niego dzieci, które do szkoły miały więcej niż 3 km. Widzimy więc wyraźnie, że z powszechnym uczęszczaniem dzieci do szkoły mamy styczność od zaledwie kilkudziesięciu lat. Państwowe szkoły powstały aby edukacja mogła zostać upowszechniona. Pamiętajmy o tym, że w okresie przedwojennym dzieci z niższych klas społecznych często w ogóle nie były edukowane, a w pewnych grupach społecznych panował analfabetyzm. Obowiązek szkolny miał zapewnić edukację dzieciom z tych grup społecznych, które nie przykładały do niej wagi. Cel został osiągnięty, analfabetyzm zniesiony, a dostęp do szkoły od lat 60 tych XX wieku miało każde dziecko w kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno przed wojną, jak i po jej zakończeniu to nauka realizowana w domu (głównie przez guwernantów i prywatnych nauczycieli) była podstawą edukacji dzieci z wyższych klas społecznych. Wzrastające zainteresowanie edukacją domową jest więc w pewnym sensie zatoczeniem koła.

 

Czego nie daje szkoła systemowa?

 

Rozumiejąc powody, dla których powstały szkoły państwowe łatwiej uświadomić sobie, że ich celem nie było wcale zapewnienie edukacji na jak najwyższym poziomie, ale wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich dzieci. Takie równanie musiało być jednak dla części z nich równaniem w dół. Nie można też nie wspomnieć o kwestiach ideologicznych. Szkoła stworzona przez państwo, służyła państwu, a więc panującej ówcześnie ideologii. Szkolnictwo było i jest zależne od rządzących.

 

Podkreślić należy też, że szkoła systemowa, ze względu na bardzo duży rozdźwięk między potrzebami dzieci o różnym poziomie IQ, różnych możliwościach intelektualnych i różnych modelach wychowania, nie jest w stanie zapewnić każdemu z nich indywidualnego wsparcia dostosowanego do ich potrzeb. Szkoła systemowa nie zapewnia więc wsparcia w rozwoju jednostki i nie zapewnia warunków do rozwoju, który umożliwia w pełni wykorzystanie potencjału dziecka.

 

Edukacja domowa – dlaczego warto?

 

Edukacja domowa cieszy się na świecie, w tym każe w Polsce, coraz większą popularnością. Od bieżącego roku szkolnego może zostać objęte nią dziecko na każdym poziomie edukacji – wcześniej rodzice musieli zdecydować się na edukację domową od pierwszej klasy szkoły podstawowej, potem wdrożenie takiego systemu nauczania przestawało być możliwe. W roku szkolnym 2021/2022 w edukacji domowej uczyło się ponad 20 tysięcy dzieci,  w roku szkolnym 20222/2023 ta liczba jest z pewnością większa. Rodzice, którzy decydują się na tę formę nauki biorą na siebie ogromny obowiązek i decydują się na dodatkową odpowiedzialność. Dlaczego? Większość z nich podkreśla, że najważniejsze jest dla nich zindywidualizowane podejście, pozwalające na odkrywanie i rozwijanie mocnych stron oraz naturalnych predyspozycji dzieci. Edukacja domowa pozwala na lepsze wykorzystanie ich potencjału i osiągnięcie lepszych wyników. Dzieci nauczane w domu uczą się tego, co naprawdę będzie przydatne w życiu, nie tracą czasu na naukę rzeczy zbędnych i na czekanie aż cała grupa osiągnie określony pułap.

 

Edukacja domowa edukacją przyszłości

 

Rozwój technologii, postępująca cyfryzacja i stały dostęp do Internetu dają człowiekowi właściwie nieograniczony dostęp do wiedzy. Szacuje się, że dziś w ciągu roku dociera do nas tyle informacji, ile nasi dziadkowie przyswajali przez całe życie. To ogromne możliwości, ale też ogromne zagrożenie. Musimy umieć wybierać to, co dla nas ważne. Tak właśnie dzieje się w edukacji domowej. Oczywiście dzieci nauczane w domach muszą opanować pewną podstawę programową, ale poza tym mogą skupić się na tym, co je interesuje. Mogą uczyć się w porach, w których są najbardziej wydajne, z materiałów, z których najszybciej przyswajają treści. Rodzice prowadzący edukację domową często rezygnują z podręczników na rzecz nauczania opartego o doświadczanie. Dzięki temu nawet bardzo małe dzieci są w stanie odkrywać swoje pasje i od najmłodszych lat podążać ścieżką zainteresowań, która z czasem stać może się ścieżką kariery.

 

Dzieci uczące się w edukacji domowej od najmłodszych lat są współ decydentami w procesie nauczania. Mają dużo większą wolność dotyczącą organizacji tego procesu. Mogą samodzielnie wybierać pory, w których się uczą, korzystać z różnorodnych źródeł i materiałów, samodzielnie zdobywać wiedzę potrzebną do wykonania określonych działań. Uczą się przez to organizacji pracy, odpowiedzialności za powierzone im zadania, elastyczności i poszukiwania rozwiązań, które doprowadzą je do założonego celu. Wszystkie wymienione kompetencje są bardzo pożądane na rynku pracy, a ich znaczenie staje się coraz większe. I właśnie dlatego edukację domową możemy określić mianem edukacji przyszłości.

 

Ważne - podsumowanie

 

Każdy uczeń pozostający w edukacji domowej musi być formalnie uczniem szkoły, musi być do szkoły zapisany. W szkole uczeń zjawia się zaledwie kilka razy w roku, z czego jedna z wizyt służyła będzie odbyciu egzaminu kończącego naukę w danej klasie. Mimo tego, że wizyty w szkole są nieliczne, warto wybrać szkołę przyjazną edukacji domowej. Taka szkoła rozumie założenia edukacji domowej i jest jej przychylna, ma też doświadczenie w organizacji egzaminów końcowych, co sprawia, że nie są one dla dziecka stresujące. W takiej sytuacji znaczenia nie powinna mieć np. odległość szkoły od miejsca zamieszkania. Kluczowe powinno być doświadczenie szkoły w prowadzeniu edukacji domowej i fakt, że jest ona przekonana do takiej formy nauczania. Jeśli szukasz takiej szkoły dla swojego dziecka koniecznie sprawdź ofertę szkoły ZIARNO https://www.ziarno.edu.pl/edukacja-domowa/ 

 

Artykuł sponsorowany: Szkoła Ziarno - https://www.ziarno.edu.pl 

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć