Warszawa

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego online

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego online

Wedle danych UNICEF problem zaburzeń psychicznych dotyczy około 11% dzieci w Polsce. Wedle danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, samookalecza się o 130% więcej dzieci niż siedem lat temu. Wydawać by się mogło, że to „tylko” liczby. Stoją jednak za nimi maluchy przerażone szykanami ze strony rówieśników, a także maluchy, które nie dają już rady zaspakajać ambicji najbliższych. Nie zawsze pomocy są w stanie udzielić rodzice czy prawni opiekunowie. Najlepiej sięgnąć po profesjonalne wsparcie, którego może zapewnić psycholog dziecięcy online.

 

Czy twoje dziecko potrzebuje wsparcia psychologa?

 

„Córka twierdzi, że jest za pulchna i przestała jeść”, „Syn boi się chodzić na lekcje wuefu”, „Wnuczka co chwilę wpada w histerię”. O takich problemach z dziećmi często opowiadają sobie rodzice i opiekunowie prawni. Tymczasem to nie ich (dorosłych) problem, lecz dzieci i jako taki należy go traktować.

 

Poprzez swoje zachowanie kilkulatek czy kilkunastolatek manifestuje, że w jego życiu dzieje się coś, z czym nie jest w stanie sobie poradzić. Woła o pomoc. Twoją rolą jest to wołanie usłyszeć i pomóc. Młody człowiek może nie umieć nazwać swoich emocji. Nie oczekuj, że dziecko przyjdzie samo i powie, że potrzebuje terapii. Gdy więc dostrzegasz zmianę zachowania – reaguj!

 

Psycholog dziecięcy może pomóc, gdy dziecko:

 

  • zmaga się z zaburzeniami odżywiania,
  • jest agresywne, lękliwe, zmienne nastrojowo,
  • zmieniło otoczenie w wyniku przeprowadzki, rozwodu rodziców lub śmierci kogoś bliskiego,
  • z trudem nawiązuje relacje z rówieśnikami,
  • bardzo się zmieniło w krótkim czasie,
  • zachowuje się nieadekwatnie do etapu rozwoju.

 

Czego potrzebujesz, aby mogła odbyć się sesja z psychologiem dziecięcym online?

 

Terapia dziecięca ma szczególny charakter. Maluchy mogą nie umieć nazywać swoich emocji. Często też ukrywają wiele wstydliwych dla nich faktów. Właśnie dlatego tak ważna dla psychologa jest możliwość obserwacji reakcji dziecka.

Przez to sesje odbywają się wyłącznie w formie wideokonferencji. Aby ich zrealizowanie było możliwe będziesz potrzebować komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub smartfona oraz dostępu do internetu, głośnika i kamery. Spotkania prowadzone są przez komunikatory Skype lub Vsee. Pamiętaj więc o tym, aby zainstalować je wcześniej na wybranym urządzeniu.

 

Jak przebiega pierwsza sesja, którą prowadzi psycholog dziecięcy online?

 

Zanim odbędzie się pierwsza sesja z dzieckiem, warto, abyś jako rodzic lub opiekun prawny, umówił się wcześniej na konsultację rodzicielską (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psycholog-dzieciecy-online). Odbywa się ona bez obecności dziecka. Omówisz podczas niej trudne tematy, niepokojące zachowania zaobserwowane u malucha czy też wyrazisz swoje obawy dotyczące tego, że to być może Twoje zachowanie determinuje zmienione postawy dziecka.

 

To również konsultacja ważna dla psychologa dziecięcego. Pozwoli mu pozyskać informacje na temat problemów malucha z dwóch odmiennych punktów widzenia. Psycholog dziecięcy online może również zadawać pytania dotyczące szkoły dziecka, zajęć, w których chętnie uczestniczy, a także tych, których unika. Ważne mogą się okazać informacje na temat relacji z rówieśnikami i członkami rodziny. Przygotuj się więc na wiele pytań. Odpowiedzi na nie są niezwykle istotne dla zaplanowania procesu terapeutycznego.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się już z dzieckiem. Dzięki temu, że sesje prowadzone są przez internet, maluchowi łatwiej będzie się otworzyć, ponieważ przebywać będzie w bezpiecznej przestrzeni własnego domu. Może się jednak okazać, że to sytuacja w rodzinie wywołuje nietypowe zachowania dziecka. Wówczas obecność rodziców lub opiekunów prawnych może negatywnie wpływać na proces terapeutyczny. Zaufaj psychologowi i pozwól mu zostać z dzieckiem sam na sam.

Podczas sesji specjalista będzie rozmawiał o pozornie błahych tematach, takich jak zainteresowania malucha czy jego relacje z kolegami i koleżankami. Będzie jednak czujnie obserwował reakcje dziecka, pojawiające się emocje i sposób udzielania odpowiedzi. Wszystko to ma na celu dojście do sedna problemu i znalezienie jego rozwiązania.

 

Materiał sponsorowany

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć