Warszawa

Aromaterapia – czy faktycznie działa? Co warto wiedzieć?

Aromaterapia – czy faktycznie działa? Co warto wiedzieć?

Aromaterapia wielu osobom może kojarzyć się z naciąganymi, szamańskimi praktykami. Z dużym zaskoczeniem spotyka się fakt, że ogromna ilość olejków eterycznych została solidnie przetestowana w badaniach na ludziach, gdzie potwierdzono (lub wykluczono) liczne właściwości dla samopoczucia i zdrowia człowieka.

 

W jaki sposób można stosować aromaterapię?

 

Zacznijmy od informacji praktycznych, czyli w jaki sposób się tę „terapię” w ogóle przeprowadza. Otóż do aromaterapii używa się olejków eterycznych, pozyskiwanych z roślin w wyniku destylacji lub tłoczenia. Nie mylić z olejkami zapachowymi – olejki eteryczne pochodzą z natury i mają szeroki wpływ na biochemię, natomiast olejki zapachowe są zazwyczaj oparte na syntetycznych aromatach i nie nadają się do aromaterapii, a jedynie do perfumowania pomieszczeń. Pamiętajmy, że nie sam zapach czyni aromaterapię skuteczną. Składniki olejków eterycznych docierają do receptorów w śluzówce nosa, wpływając na sygnalizację w mózgu, a także trafiają do płuc, gdzie są wchłaniane. Stosując prawdziwe olejki eteryczne, można doświadczyć korzyści, nawet gdy mamy zaburzony zmysł węchu.

 

Olejki eteryczne można dyfuzować w powietrzu używając kominków, nawilżaczy powietrza, lub bardziej zaawansowanych dyfuzorów, które nie używają ani wody, ani wysokiej temperatury. Ten sposób jest najpopularniejszy, jednak nie jest jedynym. Olejki do aromaterapii można stosować też naskórnie. Ale uwaga! Większość z nich można stosować tylko w formie rozcieńczonej! By uniknąć podrażnień skóry lub reakcji alergicznych, olejki eteryczne rozcieńcza się w olejach bazowych (np. migdałowym, kokosowym, jojoba, z pestek winogron itp.) i wmasowuje w skórę. Ciekawą i wygodną formą aplikacji naskórnej są rozcieńczone mieszanki olejków eterycznych w buteleczkach z rollerem, do błyskawicznego i wygodnego nakładania bezpośrednio na skórę.

 


Sprawdź: Olejki eteryczne w rollerach


 

Aromaterapia dla lepszego samopoczucia

 

Olejków eterycznych bardzo często używa się do wspomagania relaksacji i poprawy nastroju. Niektórzy używają ich w kąpieli, inni rozpylają zapachy w sypialni. Aromaterapia każdym z tych sposobów jest dobra, jeśli wybierzemy odpowiednie olejki. A wybór tutaj jest spory i można pozwolić sobie na sporą elastyczność w komponowaniu mieszanek zapachowych.

 

Bardzo dobrą skuteczność w wyciszaniu, redukcji stresu i ułatwianiu zasypiania mają:

 

Faktyczna lista jest jednak dużo, dużo dłuższa. Wpływ na samopoczucie wywoływany jest głównie poprzez wpływ na sygnalizację neuroprzekaźników GABA i serotoniny, które odpowiadają za hamowanie układu nerwowego  oraz uczucie szczęścia i spełnienia.

 

 

Olejków eterycznych można używać dla podnoszenia energii i poprawiania pamięci

 

Choć większość olejków eterycznych ma działanie wyciszające i antystresowe, to jest wśród nich kilka, które wyjątkowo dobrze wpływają na poziom energii i zdolności poznawcze. Królem takich olejków jest olejek rozmarynowy, który ma najlepiej udokumentowany wpływ na poprawianie pamięci, stymulowanie zdolności poznawczych i wzrost energii. Choć korzystne działanie mają też inne olejki zawierające dużą ilość 1,8-cyneolu (np. eukaliptusowy, kajeputowy, szałwiowy), to z jakiegoś powodu właśnie rozmaryn wykazuje największą skuteczność.

 

Na poziom energii i do aktywności fizycznej świetnie się sprawdza olejek z mięty pieprzowej, który obfituje w mentol. W kategorii olejków sprzyjających pamięci i energii wymienić można też olejki: cytrynowy, jaśminowy, cyprysowy.

 

Aromaterapia dla dzieci

 

U dzieciaczków trzeba mocno selekcjonować olejki i bardzo ostrożnie je dawkować, jednak aromaterapia jest jak najbardziej możliwa. Niektórzy stosują aromaterapię nawet u noworodków, choć czasem budzi to kontrowersje. Nie jest zalecane stosowanie olejków eterycznych u noworodków do 3 miesięcy życia, a później decyzję należy uzależniać od ogólnej kondycji zdrowotnej dziecka. Dużo bezpieczniej się robi od pierwszego roku życia.

 

Za najbezpieczniejsze i możliwe do włączenia najwcześniej uważane są olejki: lawendowy, mandarynkowy i rumiankowy.

 

Najpopularniejsze sposoby to używanie plastrów nasączonych olejkami (również takich z apteki na katar i przeziębienie), łagodna dyfuzja olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko lub masaż z mocno rozcieńczonym olejkiem eterycznym w oleju bazowym.

 


Autor artykułu: Wojciech Nowosada

Pasjonat naukowego podejścia do zdrowia, amator neuronauki, biohackingu i tematyki fitness. Zdolny, ale leniwy. Specjalista ds. suplementacji, tej mniej i bardziej zaawansowanej. Prywatnie od młodych lat amator informatyki i programowania.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć