Warszawa

Edukacja finansowa dziecka - jak o nią zadbać?

Edukacja finansowa dziecka - jak o nią zadbać?

Zastanawiasz się, kiedy wprowadzić edukację finansową dla swojego dziecka? Bez wątpienia, im wcześniej zaczniesz to robić, tym Twoja pociecha szybciej odnajdzie się w samodzielnym zarządzaniu pieniędzmi, a w przyszłości będzie wiedzieć, jak je oszczędzać, mądrze wydawać i inwestować. Jak więc zadbać o edukację finansową dziecka i kiedy jest najlepszy moment na pierwszą lekcję ekonomii?

 

Zalety edukacji finansowej dziecka

 

Dlaczego warto zadbać o edukację finansową malucha? Powodów jest co najmniej kilka.

 

  • Dziecko będzie bardziej wytrwałe i zorientowane na cel – wyznacz mu atrakcyjny cel oszczędzania i jednocześnie taki, który będzie skłaniał do wyrzeczeń. Tym sposobem nauczy się cierpliwości, wytrwałości i tego, że warto oszczędzać, by realizować swoje marzenia.

 

  • Wyrobienie dobrych nawyków – systematyczne odkładanie choćby drobnych sum pieniędzy wyrobi w dziecku pozytywny nawyk oszczędzania przynajmniej części z każdego kieszonkowego. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie zarządzać domowym budżetem, dbając, by zawsze mieć dodatkowe środki na różne nieprzewidziane sytuacje.

 

  • Właściwe podejście do finansów – dziecko, które uczy się systematycznie gromadzić i regularnie wydawać pieniądze, poznaje wartość różnych materialnych rzeczy.

 

  • Umiejętne planowanie – maluch, który dostaje kieszonkowe może na swoich pieniądzach uczyć się prowadzić własny budżet i nim gospodarować. Za sprawą kieszonkowego może przygotować plan, na co przeznaczy zaoszczędzone środki i ile jest w stanie na nie wydać.

 

Edukacja finansowa dzieci – nauka dostosowana do wieku

 

Wbrew pozorom nigdy nie jest za wcześnie na naukę – dotyczy to również nauki podstaw ekonomii, którą jako świadomy rodzic, możesz zacząć wdrażać już u swojej 3-4-letniej pociechy.

 

  • Nauka przedszkolaka

Na dobry początek warto nauczyć malucha najprostszych, a zarazem najbardziej podstawowych pojęć związanych choćby z rozróżnianiem nominałów pieniędzy. Dziecku w wieku 5 lat dobrze jest pomóc w liczeniu swoich oszczędności (zarówno monet, jak i banknotów). W sklepie możesz też pokazać, jak płacisz za zakupy gotówką i kartą.

 

  • Nauka dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Z czasem, gdy dziecko będzie starsze (6-10 lat), warto przejść do trudniejszych i bardziej skomplikowanych pojęć dotyczących np. oszczędzania, inwestowania czy wspólnego planowania budżetu np. na przyjęcie urodzinowe. Kilkulatek powinien dowiedzieć się choćby, jak może zdobywać pieniądze (kieszonkowe za dobre oceny w szkole, drobne prace i pomoc w różnych czynnościach, sukcesywne odkładanie określonej sumy np. na zakup wymarzonej zabawki).

 

  • Edukacja nastolatków

W przypadku kilkunastolatków można już śmiało przejść do zaawansowanych tematów, związanych choćby z oszczędzaniem, posiadaniem własnego konta w banku czy korzystaniem z karty płatniczej. To także świetny czas, by założyć dziecku pierwsze konto osobiste z kartą płatniczą.

 

Edukacja finansowa przez praktykę

 

Twoje dziecko będzie mogło najwięcej nauczyć się z praktyki. O ile wykłady mogą być więc dobrym wstępem do podstaw ekonomii, o tyle z czasem najlepiej postawić na naukę przez doświadczanie. Pozwól dziecku obcować z prawdziwymi pieniędzmi, zacznij dawać kieszonkowe i zachęcać malucha do zarządzania nim, planowania wydatków czy oszczędzania np. na nową zabawkę. Otwarcie opowiadaj, skąd bierzesz swoje pieniądze i jak długo musisz na nie pracować. Wprowadzaj elementy gry – bawcie się w sklep, opowiadaj ile kosztują poszczególne produkty, wskaż które są niezbędne, a z których można zrezygnować itd. Naucz swoją pociechę odróżniać potrzebne artykuły od chwilowych zachcianek.

 

Nauka oszczędzania i pierwsze produkty bankowe

 

Wiesz już, że najlepsza nauka to ta przez praktykę, dlatego jeśli czujesz, że Twoje dziecko jest gotowe na kolejny krok, śmiało opowiedz mu o różnego rodzaju produktach bankowych, o kartach płatniczych czy koncie osobistym. Koniecznie pomyśl także o założeniu konta dla dziecka, które pomoże zabezpieczyć jego przyszłość. Takie konto założysz np. w Santander Bank Polska. Szczegóły na: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci.

W tym przypadku za prowadzenie konta zapłacisz… 0 zł. Dodatkowo konto można potraktować jak elektroniczną skarbonkę (6% na koncie do 3 tys. zł). Co więcej, w razie potrzeby masz stały podgląd konta malucha w Santander internet 24/7. Wpłacaj na rachunek choćby drobne kwoty, które dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu będą dawać dziecku realny zysk. Dodatkowo do wspierania edukacji finansowej dziecka, możesz wykorzystywać portal Finansiaki z rozmaitymi materiałami do nauki podstaw programowych wychowania przedszkolnego i podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Maluch będzie mieć także dostęp do bezpłatnych gier i zabaw, animacji, kolorowanek itd. Możesz też pobrać za darmo internetową wersję książki „Finansiaki. To MY!”, by jeszcze lepiej przygotować się do przekazywania swojemu dziecku wiedzy o finansach.

 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć