Warszawa

Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka? 4 proste ćwiczenia

Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka? 4 proste ćwiczenia

U maluchów coraz częściej rodzice zauważają problemy ze skupieniem uwagi. Brak koncentracji u dziecka może mieć różne podłoże i wynikać z odmiennych czynników. Najczęściej objawia się szybkim traceniem zainteresowania zabawą i zajmowaniem się określonymi czynnościami tylko przez bardzo krótki czas. Z czego mogą wynikać zaburzenia uważności? Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u dziecka? Co może pomóc w skupieniu uwagi? Odpowiadamy!

 

Jakie mogą być przyczyny braku koncentracji u dziecka?

 

Jednym z najczęstszych zaburzeń koncentracji jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), który charakteryzuje się m.in. nadmierną pobudliwością i impulsywnością. Innym czynnikiem, który wpływa na nieuważność u dzieci, jest brak snu, który w naturalny sposób może prowadzić do zmęczenia, znużenia i braku zainteresowania. Również problemy emocjonalne i odczuwanie silnych uczuć takich jak stres, lęk lub niskie poczucie własnej wartości mogą obniżać zdolność dziecka do skupienia się. 

 

Ponadto, niedobory kluczowych mikroskładników w diecie i nieodpowiednie odżywianie – podobnie jak u dorosłych – u dzieci też mają ogromne znaczenie dla zachowania koncentracji. Niedobór żelaza lub witamin z grupy B mogą wpływać na poziom skupienia maluchów. Problemy w szkole, takie jak brak zainteresowania tematem, trudności z wykonywaniem zadań i zapamiętywaniem mogą również negatywnie wpływać na koncentrację u dziecka. Na szczęście istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z nieuważnością.  

 

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u dziecka?

 

Problemy z uważnością u pociech można zwalczać na kilka sposobów: zmieniając dietę, wprowadzając suplementy i regularnie wykonując określone zadania – liczne pomysły na to, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka przedstawiono na mito-med.pl. Poniżej przytaczamy przykładowe ćwiczenia na koncentrację dla dzieci, które mogą pomóc w skupianiu uwagi.

 

  • Ćwiczenia oddechowe. Wprowadzenie technik oddechowych może pomóc dziecku zrelaksować się i skupić. Dziecko powinno usiąść w wygodnej pozycji i skupić się na oddychaniu. Poproś je, aby myślało o wdechu i wydechu, za każdym razem licząc do 5. Powtarzaj tę technikę przez kilka minut.

 

  • Ćwiczenia fizyczne: Joga, bieganie, jazda na rowerze mogą pomóc dziecku skupić się na swoim ciele i ruchu i pozbyć nagromadzonej energii, która może rozpraszać. Pomagają też w zwiększeniu przepływu krwi do mózgu, co poprawia zdolność do skupiania się. Należy wprowadzać sesje ćwiczeń fizycznych trwające mniej więcej 15–20 minut dziennie, aby zobaczyć pozytywny wpływ na koncentrację.

 

Gry pomagające ćwiczyć koncentrację u dzieci

 

Oprócz ćwiczeń oddechowych i fizycznych warto na co dzień grać z dzieckiem w gry pamięciowe i logiczne, by nauczyć malucha skupiania się na celu i zmobilizować do poświęcania uwagi na wykonanie konkretnych zadań. Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka przy pomocy gier?

 

  • Wykorzystaj gry zręcznościowe takie jak łamigłówki, układanki i gry planszowe. Są świetnym sposobem na ćwiczenie koncentracji dziecka. Znajdź gry, które wymagają myślenia strategicznego i planowania, co zmusi dziecko do skupienia się na konkretnych zadaniach. Układanie klocków czy puzzli wymaga poświęcenia większej ilości czasu i uwagi do osiągnięcia efektu, co może pomóc rozwijać umiejętność angażowania się w jedną czynność przez dłuższy czas.

 

  • Gry pamięciowe wymagają od dzieci skupienia uwagi na detalach, na tym, co widzą, słyszą lub czują, aby zapamiętać informacje. To pomaga wzmocnić ich zdolność do koncentracji. Np. Memory wymaga skupienia na jednym zadaniu przez dłuższy czas, a gry rozwijające pamięć operacyjną zmuszają do zapamiętania informacji, by wykorzystać je do wykonania zadania. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia może wzmocnić zdolność do rozwiązywania problemów.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć