Warszawa

Przekwitanie a ciąża - poznaj wszystkie fakty

Przekwitanie a ciąża - poznaj wszystkie fakty

Menopauza to czas, kiedy ustaje krwawienie miesiączkowe, a jajniki mają już "wolne". Niemniej jednak o ile, gdy nastąpi już rzeczywiście ostatnia miesiączka kobieta nie zajdzie już w ciąże, tak w przypadku sporadycznych krwawień, czyli okresu premenopauzalnego może się to już zdarzyć. Warto dowiedzieć się więcej na temat przekwitania i możliwości zajścia w ciążę.

 

Dlaczego kobieta zachodzi w ciąże w okresie przekwitania? 

 

Samo przekwitanie określa się nie mianem procesu, a po prostu momentem, w którym ustaje miesiączka i aktywność jajników. Niemniej jednak zawsze u każdej kobiety należy wziąć pod uwagę okres przedmenopauzalny, kiedy już pojawiają się pewne objawy klimakterium, ale jeszcze sporadycznie występuje krwawienie. To czy kobieta w okresie menopauzalnym może jeszcze zajść w ciąże można określić w czasie badania u lekarza ginekologa, a dokładnie badania poziomu FSH, które jest związane z cyklami owulacyjnymi, a także płodnością. Gdy wynika badania będzie większy lub równy 30 mlU/ml, to będzie oznaczało, że kobieta rzeczywiście nie będzie mogła już zajść w ciąże. Na pewno chcąc odstawić antykoncepcję hormonalną z powodu menopauzy, najpierw trzeba dokładnie sprawdzić poziom hormonów. Wiele kobiet nie mając przez kilka miesięcy krwawień sądzi, że już nie mogą zajść w ciąże, a okazuje się, że może nastąpić owulacja w przypadku nieregularnych miesiączek w okresie premenopauzalnym. Trzeba zaznaczyć, że ciąża w tym okresie jest niezwykle niebezpieczna, a ciążę kobiety, która zachodzi w ciąże po 40 roku życia nazywa się geriatryczną. Gdy ciąża następuje w wieku ok. 50 lat jest to już niezwykle niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla płodu. Ryzyko wad rozwojowych płodu rośnie znacząco. 

 

Objawy menopauzy a objawy ciąży - czy można je pomylić?

 

W początkowej fazie na pewno, gdyż w obydwu przypadkach może dochodzić do rozdrażnienia, zawrotów głowy, zaniku krwawienia miesiączkowego, bólów głowy, tkliwości piersi czy przybierania na wadze. Często mają miejsce także infekcje intymne. Rzeczywiście kobieta w wieku premenopauzalnym może być zaskoczona wynikiem testu ciążowego, bo objawy są naprawdę bardzo podobne.

             

Czy kobieta w przypadku przedwczesnej menopauzy może jeszcze liczyć na zajście w ciąże?

 

Na przeciwnym biegunie w porównaniu z kobietami około 50 roku życia i 50+ są te, które niedawno skończyły 35 rok życia. Nie jest to jeszcze czas, gdy myśli się o menopauzie, zatem fakt jej stwierdzenia może być szokiem, nawet jeśli kobieta do tej pory nie planowała zajścia w ciążę. Czy w takiej sytuacji ma jeszcze jakieś szanse na urodzenie dziecka? Jeśli jest w okresie premenopauzalnym, kiedy sporadycznie występują jeszcze cykle owulacyjne, to jak najbardziej. Dodatkowo może zasięgnąć opinii lekarza, a także zdecydować się na terapię hormonalną. Dzięki niej możliwe jest jeszcze odwrócenie zmian menopauzalnych i nawet przywrócenie owulacji. Kobieta może jeszcze zajść w ciążę naturalnie, a jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe, to może skorzystać z metody zapłodnienia in vitro. 

 

Jak widać temat ciąża i menopauza nie jest tak jednoznaczny jak mogłoby się wydawać. Kobieta, która chce mieć dzieci powinna monitorować stan swojej płodności poprzez regularne badania lekarskie. Podobnie kobieta, która sądzi, że przeszła już menopauzę, powinna udać się do lekarza, by wykonać stosowne badania. Jednocześnie lekarz może wdrożyć odpowiednie leki i zalecenia.      

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć