Laserowe usuwanie owłosienia to najtrwalsza forma depilacji, lecz nie gwarantuje, że efekt gładkiej skóry utrzyma się przez całe życie. Dla podtrzymania rezultatów należy regularnie wykonywać tzw. zabiegi przypominające. Dowiedz się więcej na temat skuteczności depilacji laserowej.
Czy laserowe usuwanie owłosienia to trwałe rozwiązanie?
Depilacja laserowa pozwala na zmniejszenie wzrostu włosów na danym obszarze, w zależności od klasy urządzenia – o 80-97%. To jedyna tak trwała metoda usuwania owłosienia. Niestety całkowite zatrzymanie wzrostu włosów nie jest możliwe. Dla uzyskania optymalnych efektów zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów, ponieważ podczas jednej sesji możliwa jest redukcja tylko owłosienia będącego w aktywnej fazie wzrostu (anagenu), czyli około 30%. Liczba oraz częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie. Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach zalecają depilację laserową w serii co najmniej 4, a najlepiej 6-8 lub więcej zabiegów. Niektóre osoby potrzebują więcej, inne mniej sesji, aby uzyskać niemal całkowitą redukcję owłosienia. Jednak pełna seria zabiegów nie gwarantuje, że na depilowanym obszarze włosy się już nigdy nie pojawią. Jeśli zależy Ci na efekcie trwałej redukcji owłosienia, musisz regularnie odbywać tzw. zabiegi przypominające. W zależności od indywidualnych predyspozycji wykonuje się je co kilka miesięcy lub lat.
Czynniki wpływające na trwałość depilacji laserowej
Efekty depilacji laserowej zależą od wielu czynników. Należą do nich:
- Kolor włosów – większość laserów najlepiej radzi sobie z usuwaniem ciemnego owłosienia, ponieważ zawiera ono najwięcej melaniny (barwnik włosów i skóry), a działanie laserowej depilacji opiera się właśnie na wychwytywaniu tej substancji.
- Kolor skóry – im jaśniejsza karnacja, tym depilacja laserowa jest skuteczniejsza. Kontrast między ciemnymi włosami i jasną skóry zwiększa skuteczność zabiegu i zapobiega podrażnieniom.
- Rodzaj użytego lasera do depilacji – zaawansowane urządzenia, takie jak Thunder MT są w stanie wychwytywać najmniejsze stężenia melaniny we włosach, co oznacza, że można za ich pomocą usuwać również owłosienie w kolorze blond i siwym, niezależnie od odcienia karnacji.
- Obszar ciała poddawany zabiegowi – miejsca, gdzie włosy rosną cieńsze i jaśniejsze wymagają częstszych depilacji laserowych również po zakończeniu serii zabiegów.
- Zaburzenia równowagi hormonalnej – trwała redukcja owłosienia jest trudniejsza do utrzymania w przypadku takich schorzeń, jak PCOS (zespół policystycznych jajników). Wówczas konieczne mogą okazać się częstsze zabiegi przypominające.
- Predyspozycje genetyczne – jeśli Twoi rodzice również mają problem z nadmiernym owłosieniem, prawdopodobnie będziesz potrzebować częstszych sesji przypominających.
Jak utrzymać trwałość laserowej depilacji?
- Poddaj się serii zabiegów zaleconej przez specjalistę. Jej skrócenie lub wydłużenie odstępów pomiędzy poszczególnymi sesjami, może skutkować brakiem efektów. Pamiętaj też o zabiegach przypominających – zgłaszaj się na nie w ustalonych przez kosmetologa terminach. Jeśli będziesz wykonywać je regularnie, z czasem będziesz prawdopodobnie potrzebować ich mniej.
- Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry, zarówno w trakcie trwania serii depilacji laserowej, jak i po jej zakończeniu. Regularnie złuszczaj naskórek.
- Jeśli masz schorzenia na tle hormonalnym, pozostań pod stałą kontrolą endokrynologa i stosuj zalecone leczenie. Utrzymanie równowagi hormonalnej zapobiega nadmiernemu wzrostowi owłosienia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat depilacji laserowej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Materiał sponsorowany