Warszawa

Obuwie dziecięce które nie ogranicza stopy dziecka? Poznaj ideę Barefoot

Obuwie dziecięce które nie ogranicza stopy dziecka? Poznaj ideę Barefoot

Wybór butów dziecięcych wydaje się być prosty - w końcu popularne marki i sklepy dają rodzicom szeroki wybór. Czy wystarczy jednak wybrać buty, których rozmiar pasuje na stopy dziecka? Odpowiedź jest prosta: aby Twoja pociecha dobrze czuła się w butach, a rozwój stopy nie został zaburzony, zwróć uwagę na to, czy zapewniają one swobodny i zgodny z fizjologią ruch.

 

Już w 1991 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne wystosowało wytyczne dotyczące obuwia dziecięcego. Specjaliści wskazali, że optymalny rozwój stopy dziecka zapewnia chodzenie boso, a sztywne buty mogą go zaburzyć.

 

Wybierz więc takie buty dziecięce, które zapewnią stopom środowisko maksymalnie zbliżone do chodzenia boso - na przykład elastyczne minimalistyczne buty dla dzieci, które znajdziesz w sklepach internetowych z butami typu barefoot

 

nie kupuj ciasnych butów dla dzieci, zwróć szczególną uwagę na kształt podeszwy i nie deformuj stóp

 

Dlaczego chodzenie boso jest ważne dla rozwoju stopy dziecka?

 

Mogłoby się wydawać, że stopa dziecka jest po prostu miniaturą stopy dorosłego. Nic bardziej mylnego! To skomplikowana struktura, która od urodzenia wymaga szczególnej troski. 

 

Rozwój dziecięcych stóp to kwestia pierwszych 18 lat życia, a samo kostnienie przebiega aż do 8 r.ż. Stopa dziecka jest więc wyjątkowo delikatna i podatna na odkształcenia, a każda jej nieprawidłowość wpływa na rozwój innych części ciała, np kolan, kręgosłupa, bioder. 

 

Dlaczego więc warto pozwolić dziecku chodzić boso? Bo to umożliwia stopie dziecka swobodę ruchu zgodnego z naturą i jej fizjologicznego niezakłóconego rozwoju. Ponadto w stopie znajdują się zakończenia nerwowe bezpośrednio połączone z mózgiem, systemem nerwowym i innymi częściami ciała. 

To fakty potwierdzone naukowo i właśnie z nich wynika idea barefoot, której propagowaniem zajmuje się sklep z butami dla malucha Bosa Stópka.

 

Cechy bardzo dobrych butów dla dzieci. Dobrze dopasowane buty to zdrowe stopy!

 

Dobre buty dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

 

Gdy chodzenie boso nie jest możliwe, zapewnij swojemu dziecku dobre i odpowiednie buty. Dobre - czyli zapewniające warunki zbliżone do chodzenia boso. To właśnie jest cecha butów dla dzieci typu barefoot, które znajdziesz m.in. w sklepie Bosa Stópka. 

 

Jak to działa? Ich konstrukcja zapewnia swobodny ruch zgodny z naturą dzięki:

 

  • kształtowi, który odpowiada budowie stopy: są odpowiednio wąskie w pięcie i szerokie w okolicach palców, więc nie uciskają palców i dobrze trzymają stopę
  • wyjątkowej elastyczności - takie buty z łatwością wygniesz w każdą stronę, a żadne usztywnienia nie będą ograniczały skoków, wspinania się na drabinki czy biegania 
  • cienkiej podeszwie, która umożliwia odbiór bodźców z podłoża, co ważne jest m.in. dla rozwoju umysłowego
  • miękkim, przewiewnym materiałom, które zapewniają odpowiednią termoregulację, więc nawet zimą czy w upalne buty nie będą narażały małych stóp na obtarcia czy przepocenie.

 

Ponadto dobre obuwie dziecięce umożliwia nawet najbardziej szaloną zabawę bez ograniczeń - to dzięki odpowiednim zabezpieczeniom przed nadmiernym zniszczeniem i możliwością utrzymania go w dobrym stanie przez długi czas.

 

Dlaczego klasyczne buty dziecięce nie są dobre dla stopy dziecka?

 

Funkcją obuwia dziecięcego jest ochrona przed chłodem i skaleczeniami - tylko tyle. I aż tyle, bo producenci “klasycznych” butów dla dzieci często pomijają ten fakt, a ich buty mają niepotrzebne “wspomagacze”. Może to być: amortyzacja, profilowanie albo gruba podeszwa, a także nieodpowiedni do stóp kształt, przez co buty ściskają palce i uniemożliwiają swobodny wzrost. Zazwyczaj to odpowiedź na panującą modę, jednak pamiętaj: to fizjologiczny i naturalny rozwój zawsze będzie na topie.

 

Poznaj Bosą Stópkę - sklep z misją

 

Bosa Stópka to jeden z pierwszych w Polsce sklepów z obuwiem dziecięcym, które sprzyja fizjologii stóp dziecięcych. Znajdziesz w nim barefootowe buty dla dzieci na każdą porę roku i na każdy etap rozwoju: niemowlęce, do nauki chodzenia oraz dla dzieci, które opanowały już sztukę chodzenia.

 

Ale Bosa Stópka to nie jest zwykły sklep ;) Na stronie znajdziesz masę specjalistycznej oraz przede wszystkim praktycznej wiedzy podanej w przystępny sposób, dzięki czemu będziesz mogła świadomie wybrać odpowiednie buty dla dziecka. Bosostópkowy team stale poszerza swoją wiedzę na temat rozwoju dziecięcego korzystając głównie z zagranicznych publikacji, współpracuje z topowymi polskimi ekspertami w tej dziedzinie, a następnie swoją wiedzą dzieli się z odbiorcami. Wiedza, porady, lifestyle, wywiady z ekspertami - to wszystko znajdziesz na blogu.

 

A jeżeli podczas zakupów będziesz miała wątpliwości bosy team udzieli Ci pomocy na każdym etapie zakupu obuwia dziecięcego.

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć