Warszawa

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

Rodziny, w których wychowuje lub wychowywała się co najmniej trójka dzieci, mogą wnioskować o wydanie Karty Dużej Rodziny. Dokument ten zapewnia zniżki na usługi, a także zakup określonych kategorii produktów. O tym, czym jest KDR, jakie oferuje korzyści oraz jak ją wyrobić, przeczytacie w poniższym artykule!

 

Rodziny wielodzietne na co dzień muszą mierzyć się z ogromną liczbą wydatków. Zakupy spożywcze, odzieżowe i szkolne to zaledwie namiastka tego, na co wydaje się sporą ilość pieniędzy. Karta Dużej Rodziny ma stanowić pewnego rodzaju odciążenie finansowe dla rodzin 3+ - wiele firm i sieci sklepów oferuje zniżki i specjalne pakiety dla posiadaczy KDR. Gdzie i jak można korzystać ze zniżek? Sprawdź!

 

Jedna karta - mnóstwo korzyści

 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą na co dzień korzystać z wielu zniżek i udogodnień. Zniżki obejmują m.in. sprawy codzienne, jak wyposażenie mieszkania, zakupy żywnościowe bądź jedzenie “na mieście”, a także rozrywkę (bilety do kina, teatru, muzeów) i naukę (zakup książek i przyborów szkolnych, opłacenie czesnego oraz korepetycji). KDR uprawnia także do tańszych przejazdów PKP Intercity oraz transportem miejskim.

 

W portfelu i w telefonie

 

Karta Dużej Rodziny występuje w dwóch wersjach - fizycznej oraz cyfrowej. Każda z nich respektowana jest w tym samym stopniu. Podczas wnioskowania o KDR, można jednocześnie złożyć wniosek o wydanie jej w dwóch wersjach. Ponadto posiadacz karty tradycyjnej może w każdym momencie złożyć wniosek o wydanie jej elektronicznego odpowiednika. e-Karta znajduje się w aplikacji mObywatel, gdzie bezpiecznie można przechowywać wiele elektronicznych dokumentów, m.in. dowód osobisty czy prawo jazdy.

 

Kto może się o nią starać?

 

O wydanie Karty Dużej Rodziny mogą wnioskować rodzice, rodzice zastępczy bądź prowadzący rodzinny dom dziecka, którzy mają bądź mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Posiadaczem karty mogą być także dzieci do 18., 25. roku życia (jeżeli uczęszcza na studia wyższe) lub w każdym wieku, w przypadku osób z niepełnosprawnością umiarkowaną lub znaczną. 

 

Warto podkreślić, że Karta Dużej Rodziny nie jest honorowana wszędzie. Z pełną listą partnerów można zapoznać się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Jak wyrobić KDR?

 

Aby otrzymać dokument w formie fizycznej bądź elektronicznej, należy wcześniej złożyć wniosek w tej sprawie. Do wypełnionego formularza należy dołączyć szereg oświadczeń - ich ilość i zakres będzie zależał od sytuacji rodzinnej wnioskującego. Mowa m.in. o oświadczeniu o niepozbawieniu władzy rodzicielskiej, o planowanym terminie zakończenia nauki w danej placówce edukacyjnej, a także o pozostawaniu w rodzinie zastępczej lub domu dziecka.

 

Jeżeli składający wniosek nie posiada numeru PESEL, do formularza musi dołączyć również akt urodzenia dziecka, akt małżeństwa i dokument potwierdzający tożsamość - ponownie, zestaw dokumentów zależy od sytuacji rodzinnej.

 

Gdzie i jak wnioskować?

 

W przypadku Karty Dużej Rodziny, wniosek można składać dwojako - tradycyjnie bądź przez Internet. W przypadku tradycyjnego podejścia, dokumenty należy złożyć w miejscu wyznaczonym przez gminę - najczęściej jest to urząd miasta bądź ośrodek pomocy społecznej. Rekomendujemy jednak skorzystać z dobrodziejstw ery cyfryzacji i złożyć wniosek online, bez wychodzenia z domu. Umożliwia to platforma Emp@tia, stworzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Przypominamy, że aby złożyć wniosek przez Internet, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Założenie Profilu Zaufanego możliwe jest m.in. poprzez bankowość elektroniczną.

 

Jak widać, posiadanie Karty Dużej Rodziny może dawać wiele korzyści. Zainteresowany? Koniecznie zajrzyj na stronę https://jakiwniosek.pl - znajdziesz tam szczegółowy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez biurokratyczne zawiłości. Na stronie umieszczono również wzór wniosku i odnośnik do strony umożliwiającej zawnioskowanie o KDR online wraz z poradnikiem w formie video!

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć