Warszawa

Jak sprawić, by lekcje chemii były ciekawe dla dzieci?

Jak sprawić, by lekcje chemii były ciekawe dla dzieci?

Chemia to jeden z tych przedmiotów szkolnych, z jakimi uczniowie radzą sobie najsłabiej. Nie da się ukryć, że wymagania systemu edukacji pod tym względem są bardzo wysokie, a ilość materiału do przyswojenia ogromna. Żeby jednak dzieci dobrze zrozumiały wszystkie zagadnienia chemiczne, trzeba sprawić, by lekcje chemii były ciekawe. Jak tego dokonać?

 

Dlaczego ciekawe lekcji chemii są tak istotne?

 

Wśród przedmiotów szkolnych w podstawówkach i szkołach średnich, chemia zajmuje dość niechlubne miejsce. Zazwyczaj wymienia się ją wśród najtrudniejszych lekcji, obok matematyki, fizyki czy biologii. Powód? Uczniowie nie czują zaangażowania i są po prostu znudzeni tematyką.

 

Nic zatem dziwnego, że korepetycje z chemii cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Okazuje się jednak, że sporo pracy stoi także przed nauczycielami w szkole, ale również rodzicami. Kluczem do sukcesu może okazać się zainteresowanie dzieci przedmiotem, bo nie ma nic gorszego, jak nudne lekcje w szkole.

 

Warto zatem sprawdzić, co można zrobić, żeby zachęcić młodych uczniów do nauki chemii.

 

Jak zainteresować dzieci chemią?

 

W zakresie przedmiotu chemia korepetycje mogą być najlepszym wyborem zarówno w podstawówkach, jak również szkołach średnich. Nie wystarczy jednak wkuwanie zagadnień „na sucho”, ponieważ jest to błędne podejście. Korzystają z niego zazwyczaj nauczyciele w szkołach, zanudzając uczniów do maksimum.

Oto garść użytecznych wskazówek, które mogą sprawić, że lekcje chemii staną się ciekawe:

 

  • Eksperymenty chemiczne. Nic tak nie pobudza wyobraźni podczas lekcji chemii, jak przedstawienie zagadnień teoretycznych w sposób praktyczny. Warto pokazać dzieciom interesujące zjawiska, które zachęcą je do dalszej pracy. Wizualizacja wiedzy powinna być podstawą kolejnych lekcji chemii.
  • Gry i zabawy. Chemii uczyć się można nie tylko z podręczników, ale również dzięki ćwiczeniom interaktywnym. Pozwalają one na lepsze przyswajanie wiedzy teoretycznej oraz powtórki bieżącego materiału.
  • Wizualizacje. W trakcie lekcji chemii warto także sięgnąć po prezentacje multimedialne, filmiki, wykresy i inne wsparcie wizualne. W ten sposób uczniowie mogą zobaczyć najważniejsze zjawiska na własne oczy, a nie tylko czytać o nich w książce.
  • Praktyczne przykłady z życia. Chemia jest wokół nas, więc warto pokazać to swoim uczniom. Chodzi o takie podejście do tematu, by znajdować odniesienia omawianych zjawisk w życiu realnym. Jeśli coś jest namacalne, to łatwiej można to zrozumieć.
  • Zachęcanie do dyskusji. Nudne lekcje chemii to takie, na których nauczyciel prowadzi monolog, albo nakazuje uczniom czytać podręcznik. Pora to zmienić. Warto inicjować dyskusje, pozwolić na zadawanie pytań, a także zachęcać do wymiany opinii na tematy związane z lekcją.

 

Warto wprowadzić powyższe elementy do lekcji w szkole, ale nie tylko. Z wymienionych porad mogą także korzystać korepetytorzy, którzy chcą uatrakcyjnić swoje zajęcia prywatne.

 

Jakie wyzwania czekają na nauczycieli i korepetytorów z chemii?

 

Wydaje się, że uczeń, który nie jest zainteresowany chemią, nigdy się nią nie zainteresuje. Nic bardziej mylnego. Kluczem do sukcesu jest jednak zmiana podejścia nauczyciela do omawianego przedmiotu szkolnego.

 

Ograniczenie czasowe w postaci 45 minut lekcji powoduje, że nie każdy jest w stanie wypełnić tę przestrzeń interesującymi zajęciami. Do tego dochodzi również brak dostępu do zaplecza pozwalającego na prowadzenie eksperymentów czy interaktywnych ćwiczeń.

 

Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem i sprawić, by lekcje chemii były ciekawe dla dzieci? Najważniejszym czynnikiem pozostaje wykorzystanie nowoczesnych technologii, z którymi dzisiejsi uczniowie są za pan brat. Warto zacząć mówić ich językiem, żeby docierać do dzieciaków bardziej bezpośrednio.

 

Lekcje chemii nie muszą być nudne, wystarczy tylko, że nauczyciele zrozumieją, jak ważne jest nowatorskie podejście do nauki.

 

Podsumowanie

 

Chemia to przedmiot trudny i złożony, co nie ulega wątpliwości. Ogrom materiału oraz jego skomplikowany styl sprawiają, że wielu uczniów nie przepada za tym przedmiotem. Chcąc zachęcić dzieci do nauki chemii, warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Eksperymenty, wizualizacje i wsparcie technologiczne to tylko wybrane ze skutecznych pomysłów na ożywienie klasy. Wypróbuj je podczas swoich zajęć, a nie pożałujesz!

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć