Warszawa

Wróżka Zębuszka i Dentysta Sadysta wreszcie razem!

Wróżka Zębuszka i Dentysta Sadysta wreszcie razem!

Wróżka Zębuszka i Dentysta Sadysta wreszcie razem!

 

Jeszcze nigdy Wróżka Zębuszka i Dentysta Sadysta nie byli ze sobą tak blisko. W nadchodzącym tygodniu oboje obchodzą swoje święto. 5 marca przypada Światowy Dzień Dentysty, a 10 marca do kin w całej Polsce, na czarodziejskich skrzydełkach, wlatuje „Wróżka Zębuszka”!

 

Jeśli nie chcesz mieć na pieńku ze swoim dentystą, bo Twoje dziecko alergicznie reaguje na szczoteczkę i pastę do zębów, oswój je z tematem i, już w przyszły weekend, wybierzcie się razem do kina na „Wróżkę Zębuszkę”!

 

Z okazji Światowego Dnia Dentysty, przybliżamy najdziwniejsze fakty z przeszłości tej zacnej profesji. Niektóre mogą Was zdziwić, rozśmieszyć a nawet przerazić. Jedno jest pewne. Będziecie szczęśliwi, że ból zęba nie dopadł Was w wiekach minionych!

 

Gałązki, skrobaczki, szczoteczki

5000 lat p.n.e

Z przekazów historycznych wiadomo, że już wtedy Hindusi używali rozwidlonych gałązek do czyszczenia zębów i specjalnych skrobaczek do czyszczenia języka. Dbałość o zęby cechowała też starożytnych Greków i Rzymian, a także Arabów, którzy używali czegoś w rodzaju szczotki. Narzędzie to znane było pod nazwą siwak.

 

Oko za oko, oko za ząb

1792-1750 p.n.e.

Kodeks Hammurabiego w Babilonii obejmuje również przepisy dotyczące zębów. W części dotyczącej odpowiedzialności zawodowej chirurgów jest mowa o karach za nieudane zabiegi. Praprzodkom dzisiejszych medyków groziły takie kary jak wybicie oka czy zęba lub złamanie kończyny.

 

Głowa zająca i trzy myszy

460-377 p.n.e.

Żył i działał grecki lekarz, jeden z prekursorów współczesnej medycyny, Hipokrates. W jego dziele pt. „Corpus Hippokraticum” znajdziemy wiele wiadomości o stomatologii. Opisał przyczyny powstawania próchnicy i innych chorób zębów, podał nawet wzór świdra i innych narzędzi dentystycznych. Zajmował się również higieną zębów, radząc czyszczenie ich proszkiem składającym się z popiołu z głowy zająca i trzech myszy.

 

Palce jak ze stali

I w. p.n.e.

Chiny mogły szczycić się wysoką kulturą i wiedzą medyczną. Dentyści chińscy, technikę usuwania zębów zdobywali, praktykując u cieśli i stolarzy i wprawiając się na desce z powbijanymi kołkami. Po trzech latach ćwiczeń dochodzili do takiej wprawy i siły, że umieli usunąć każdy ząb wyłącznie palcami.

 

Mocz dobry na wszystko

1580

Laurent Jourbut, nadworny lekarz króla francuskiego Henryka III, ordynował na zapalenie dziąseł płukanie ust ... moczem. Przez 100 lat płukanie ust moczem było klasyczną metodą leczenia wszelkich dolegliwości dziąseł. Specjalnymi zaletami pod tym względem odznaczał się mocz osłów hiszpańskich.

 

Proteza jak z horroru

1728

Pierre Fauchard, uważany za ojca nowoczesnej stomatologii, w dziele „Le chirurgien dentiste ou traite des dents” wyróżnił 103 choroby zębów i jamy ustnej. Opisał replantację i implantację zębów. Stosował plomby z cyny, ołowiu lub złota. Opracował metodę wykonywania protez. Sporządzał je z zębów ludzkich i zębów mułów, montując je na kości wołu. Wprowadził krzesło z oparciem - prototyp dzisiejszego fotela stomatologicznego.

 

Gazowy rozweselacz

1844

Horacy Wells, lekarz dentysta ze Stanów Zjednoczonych, wypróbował na sobie, podczas usunięcia zęba trzonowego, zwanego zębem mądrości, podtlenek azotu (tzw. gaz rozweselający). Po bezbolesnym usunięciu zęba Wells miał powiedzieć: „nastała nowa era w usuwaniu zębów”.

 

„Wróżka Zębuszka” tylko w kinach od 10 marca!

 

 

Sympatyczna Violetta szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką i móc wręczać dzieciom prezenty w zamian za ich mleczne zęby. Niestety mimo szczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, bo jedyne upominki, które potrafi wyczarować to… fioletowe kwiaty. A przed nią najważniejszy, doroczny sprawdzian. Kiedy i ten kończy się porażką, Violetta podkrada innej wróżce magiczny klejnot teleportacji i z jego pomocą przenika do naszego świata. Wszystko po to, by udowodnić niedowiarkom, że może być świetną Zębuszką. Pech chce jednak, że w trakcie lądowania w ludzkiej rzeczywistości skradziony klejnot ulega uszkodzeniu i Violleta traci możliwość powrotu do domu. Na szczęście poznaje Maxie – nową dziewczynkę w mieście, której życie wciąż uprzykrzają dwaj przyrodni bracia. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której grozi zniszczenie.

 

Zobacz zwiastun: https://youtu.be/RwGuZ2lfA4I

 

 

Gatunek: animacja, komedia, fantasy

Produkcja: Niemcy, Luxemburg 2022

Scenariusz: Silja Clemens („Ratunku, zmniejszyłem nauczycielkę”, „Królewskie dzieci”)

Reżyseria: Caroline Origer („Polo”, „Babar and the Adventures of Badou”)

Oryginalna obsada dubbingowa: Jella Haase („Kleo”, „Elfinki”), Lisa-Marie Koroll („Ojcowie kontra zięciowie”, „Krąg miłości”), Mary Murray („Zając Max: Misja pisanka”, „ Ups2! Bunt na Arce”), Julian Mau („Chłopcy z drzew”, „JazzDuck”)

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć