Warszawa

Wszywka alkoholowa Rzeszów - działanie i skuteczność

Wszywka alkoholowa Rzeszów - działanie i skuteczność

Choroba alkoholowa należy do schorzeń trudnych do pokonania, jednocześnie rozwijających się podstępnie i stopniowo. Dzięki nowym możliwościom i różnorodnym metodom walka z uzależnieniem jest coraz skuteczniejsza. Mimo iż specjaliści uważają, że całkowite wyleczenie nałogowca z alkoholizmu nie jest możliwe, alkoholik może spędzić swoje życie w stałej trzeźwości. Jednym ze sposobów na sztuczne podtrzymanie stanu abstynencji alkoholowej jest wszywka alkoholowa. To jałowe tabletki z disulfiramem, które umieszcza się pod skórą pacjenta podczas krótkiego i mało inwazyjnego zabiegu. To bezpieczny i skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego i rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej. Mechanizm działania wszywki opiera się na psychicznych reakcjach organizmu uzależnionego. Obawia się on niebezpieczeństwa wynikającego z możliwości połączenia leku z etanolem. Skuteczność wszywki określa się na wysokim poziomie. Charakteryzuje się ona również długotrwałym działaniem.

 

Wszywka alkoholowa polecana jest nałogowcom na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Za jej pośrednictwem można zarówno rozpocząć leczenie choroby alkoholowej, jak i wspomóc dotychczas osiągane efekty terapeutyczne. By wszyć ją do wnętrza organizmu pacjenta, musi on zachować przynajmniej dobową wstrzemięźliwość od spożywania i stosowania produktów zawierających w swoim składzie etanol. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest zatem odstawienie używek. Wszycie Esperalu stosowane jest również po detoksie alkoholowym i równocześnie z psychoterapią alkoholizmu. Nałogowiec już podczas procesu kwalifikacji do zabiegu poznaje mechanizm działania substancji czynnej wszywki. Disulfiram zaburza proces metabolizmu alkoholu w ludzkim organizmie. Z tego względu jego działanie jest odczuwalne wyłącznie dla tych chorych, którzy podczas terapii decydują się na próby przepicia wszywki. To działanie niezgodne z zaleceniami lekarskimi. Prowadzi bowiem do występowania nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. To jej skutków obawiają się alkoholicy, powstrzymując się przed spożywaniem alkoholu.

 

Czym jest popularna wszywka alkoholowa?
 

Wszywka alkoholowa powszechnie nazywana jest również Esperalem. W polskich aptekach substancję tę można znaleźć pod nazwą Disulfiram WZF. Lek Esperal jest dopuszczony do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym, jednak pacjent może go zakupić jedynie po okazaniu recepty. Specyfik produkują Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Dostępny jest nie tylko w aptekach, ale również w wielu placówkach medycznych, które specjalizują się w wykonywaniu zabiegu implementacji Esperalu. Jego optymalną dawkę do zaszycia ustala lekarz podczas wizyty konsultacyjnej pacjenta w placówce medycznej. Podczas badania i wywiadu medycznego bierze on pod uwagę przede wszystkim ogólny stan zdrowia chorego i fazę rozwoju jego uzależnienia. Nie bez znaczenia jest dla niego długość ciągów alkoholowych, częstotliwość i ilość wypijanego alkoholu etylowego, źródło jego pochodzenia oraz ewentualna długość stanów trzeźwości alkoholika.

 

Substancja czynna – disulfiram
 

Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. To organiczny związek chemiczny należący do grona inhibitorów. Oznacza to, że jego obecność w organizmie człowieka powoduje zaburzenie lub blokadę przebiegu niektórych procesów lub reakcji zachodzących w ustroju. W przypadku disulfiramu chodzi o wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. To jeden z najważniejszych enzymów wątrobowych biorących udział w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Jest on konieczny w ustroju w celu przekształcenia aldehydu octowego do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. W ten sposób przebiega bowiem fizjologicznie proces trawienia alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Zaburzenie jego szlaku metabolicznego prowadzi do szeregu konsekwencji zdrowotnych oraz zaburzeń. Są one niebezpieczne i odczuwalne jedynie wówczas, gdy w organizmie zaszytego alkoholika znajdzie się choćby śladowa ilość etanolu. Ze względów bezpieczeństwa i dbając o skuteczność leczenia z użyciem Esperalu, lekarze zabraniają podejmowania prób przepijania wszywki.

 

Jak wszywka alkoholowa działa na organizm?
 

Działanie disulfiramu nie polega zatem na bezpośrednim ograniczeniu ilości spożywanego przez alkoholika etanolu. Działa na organizm w sposób pośredni. Mimo iż nie jest lekiem na alkoholizm, w odpowiedni sposób wspiera nałogowca na drodze do trzeźwości, dbając o zachowanie jego trzeźwości. Sztucznie podtrzymuje stan abstynencji i wstrzemięźliwość. Osoby uzależnione po zaszyciu alkoholowym powstrzymują się od spożywania etanolu, działając zgodnie z zaleceniami lekarza. W ten sposób zapewniają najwyższą skuteczność farmakologicznej metody wsparcia terapii choroby alkoholowej. Przed zabiegiem chorzy poznają zalecenia i mechanizm działania wszywki. Wyrażają świadomą zgodę na wykonanie zabiegu zaszycia, co jest równoznaczne z wyrażeniem chęci na współpracę z lekarzem i terapeutami. Esperal wywiera wpływ na psychikę osoby uzależnionej. Wzbudza w niej uczucie awersji i obawy przed spożywaniem alkoholu etylowego podczas okresu skuteczności wszywki.

 

Reakcja disulfiramowa – spożycie alkoholu po zaszyciu alkoholowym
 

Disulfiram nie wpływa na strukturę i funkcjonowanie receptorów w mózgu człowieka. Zmienia jedynie sposób, w jaki ludzki organizm rozkłada alkohol etylowy i eliminuje toksyny w wątrobie. Lek wszywany alkoholikom decyduje zatem o tempie metabolizmu i wydalania z ustroju etanolu. Rozpoczyna ten proces od przemiany alkoholu w aldehyd octowy – substancję wysoce toksyczną, której nadmierne stężenie w organizmie prowadzi do wystąpienia objawów zatrucia. Wielu osobom dolegliwości występujące po próbach przepicia wszywki kojarzą się z zatruciem alkoholowym i kacem. Nie należy jednak utożsamiać tych pojęć. Reakcja organizmu na nadmiar toksyn poalkoholowych podczas stosowania Esperalu jest bowiem o wiele bardziej gwałtowna, a przez to bardziej niebezpieczna.

 

Po połączeniu etanolu z Esperalem u nałogowca zauważa się objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Pierwsze z nich pojawiają się już po upływie kilkunastu minut od przyjęcia pierwszych dawek alkoholu. Zależnie od ilości etanolu i częstotliwości przyjmowania kolejnych dawek, objawy reakcji mogą utrzymywać się nawet do kilkudziesięciu godzin. Wraz z upływem czasu najczęściej narastają. Najpierw nałogowcy zmagają się z bólem i zawrotami głowy, odczuwają nudności prowadzące do wymiotów. Czasami dochodzi do napadów drgawek, utraty przytomności, zaburzeń psychicznych. Pogłębiające się dolegliwości i brak opieki lekarskiej może skutkować wystąpieniem stanów zagrożenia życia chorego. Próba przepicia wszywki alkoholowej zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a także nagłego zatrzymania krążenia.

 

Kiedy wszyć oryginalny Esperal – wskazania i przeciwwskazania do leczenia alkoholizmu z użyciem wszywki alkoholowej
 

Wszywka alkoholowa zalecana jest nałogowcom, którzy potrzebują wzmocnienia podczas terapii alkoholizmu. Jest również odpowiednia dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę do trzeźwości. Przed zabiegiem konieczna jest kwalifikacja pacjenta do jego wykonania. Lekarz kontroluje stan zdrowia chorego, ocenia stopień jego uzależnienia i weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu. Koniecznie musi również wyeliminować ewentualnie istniejące przeciwwskazania. Do zabiegu nie dopuszcza się tych chorych, którzy znajdują się pod wpływem lub po spożyciu substancji odurzającej. By zaszycie było bezpieczne dla pacjentów, ich abstynencja przed zabiegiem powinna trwać przynajmniej 24 godziny. Przeciwwskazaniem do implementacji wszywki jest również nadwrażliwość pacjenta na substancje leku. Szczególne środki ostrożności podczas stosowania metod awersyjnych leczenia alkoholizmu należy zachować w przypadku chorych zmagających się ze schorzeniami przewlekłymi, również o charakterze metabolicznym. Zabiegu nie wykonuje się u osób z zaburzeniami psychicznymi, depresją i po podejmowanych w przeszłości próbach samobójczych.

 

Kto i gdzie wykonuje zabieg implantacji Esperalu?
 

Zabieg implementacji Esperalu wykonują wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy w specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień. W klinicznych warunkach Centrum Medycznego Galmedic pacjentowi gwarantuje się dyskrecję i komfort. Implementacja wszywki alkoholowej jest szybka i bezpieczna. Trwa około 20 minut, a przed jej wykonaniem lekarz przygotowuje pacjenta do przebiegu procedury medycznej. Konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja skóry. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zaszycie jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne i komfortowe. Jak wygląda zabieg? Jest mało skomplikowany, ale wymaga przerwania ciągłości tkanek skórnych.

 

https://www.youtube.com/watch?v=e0VASvI6d3o

 

Za pomocą skalpela lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, zwykle tuż nad jego pośladkiem. W ten sposób dociera w głąb tkanek chorego, aż do obszaru podpowięziowego. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę jałowych tabletek z disulfiramem. Powstałą ranę zaszywa z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada następnie jałowy opatrunek, chroniący ranę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Zastosowane szwy nierozpuszczalne należy usunąć z organizmu pacjenta po upływie kilku lub kilkunastu dni, zależnie od przebiegu procesu gojenia się rany.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat implementacji wszywki alkoholowej w Rzeszowie? Szczegóły poznasz, klikając link: https://rzeszow.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

 

Wszywka alkoholowa – powikłania i skutki uboczne
 

Zabieg wszycia Esperalu wzbudza konieczność powstrzymania się od picia alkoholu. Przerywa proces uzależnienia od alkoholu, ale nie wpływa na ograniczenie ryzyka wystąpienia objawów odstawiennych. Z tego względu zaleca się jednoczesne stosowanie kilku metod terapeutycznych, zwłaszcza połączenie Esperalu z psychoterapią. Wszywka alkoholowa stosowana ze wsparciem specjalistów pozwala na ograniczenie skutków ubocznych jej stosowania oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej.

Reakcja disulfiramowa nie jest uważana za powikłanie po zabiegu wszycia Esperalu. Stanowi bowiem fizjologiczną odpowiedź organizmu na niestosowanie się pacjenta do zaleceń lekarskich i zatrucie toksynami. Niewielkie grono pacjentów skarży się na pewne dolegliwości występujące po zaszyciu. Część z nich odczuwa metaliczny posmak w ustach, ogólne zmęczenie, osłabienie i drażliwość. Po wszyciu leku w formie wszywki na skórze pacjentów może wystąpić również miejscowa reakcja alergiczna. Niektórzy odczuwają świąd i pieczenie, czasami również dolegliwości bólowe. Jeżeli nie są nasilone, wystarczy zastosować dostępne bez recepty środki uśmierzające ból. W przypadku zauważenia nieprawidłowości w postaci krwawienia z rany, rozejścia się jej brzegów, wysięku lub nadmiernego bólu, należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre z uciążliwych dolegliwości mogą bowiem wskazywać na otorbienie wszywki. To z kolei może ograniczać jej skuteczność.

 

Jak długo działa Esperal?
 

Esperal działa w organizmie zaszytego alkoholika już w momencie wszycia wszywki alkoholowej. Substancja czynna leku stopniowo uwalnia się do jego ustroju. Zaburza proces trawienia alkoholu w organizmie, wzbudzając nieprzyjemne objawy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Takie działanie Esperalu utrzymuje się długotrwale. Wszywka alkoholowa jest bowiem skuteczna nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Skuteczność jest ponadto stała, pacjent nie musi bowiem pamiętać o konieczności przyjmowania kolejnych dawek leku, by w jego organizmie obecne było stężenie substancji czynnej. Z tego względu uważa się ją za jedną z najwygodniejszych i najskuteczniejszych metod wspierających walkę z nałogiem. Zabieg można powtarzać wielokrotnie.

 

Materiał sponsorowany

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć