Ciąża to szczególnie intensywny czas dla organizmu kobiety. Zachodzące zmiany i procesy powodują, że troska o zdrowie swoje i swojego maluszka jest kluczowym i obowiązkowym punktem każdej przyszłej mamy. Jednym z równie ważnych elementów jest dbanie o wzrok, który w trakcie trwania ciąży może płatać nam figle. Specjaliści jednak uspokajają — jakość widzenia może nieco pogarszać się w tym błogosławionym czasie, lecz jest to tylko okresowy stan. O czym warto pamiętać, dbając o wzrok w trakcie ciąży? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty i jakie badania wykonać?
Każda sytuacja, w której czujemy się zaniepokojeni staniem naszego wzroku, musi zostać skonsultowana ze specjalistą. Okulista przeprowadzi odpowiednie badania, jak sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, czy stanu siatkówki, a następnie wprowadzi odpowiednie leczenie. Warto jednak wiedzieć, że w takcie ciąży może dojść do chwilowego pogorszenia się widzenia. W tym okresie borykać możemy się z astygmatyzmem, który sprawi, że obraz stanie się zamglony i niewyraźny oraz krótkowzrocznością. Wśród pozostałych dolegliwości wyróżnia się również suchość i obrzęki gałki ocznej wynikające ze zmniejszonej produkcji łez. Sprawcami całego zamieszania okazują się hormony, których synteza gwałtownie wzrasta w tym okresie. Stan pogorszenia wzroku znika zazwyczaj wraz z rozwiązaniem ciąży i jest tylko chwilową dolegliwością.
Wiele z przyszłych mam borykających się z chwilowym pogorszeniem wzroku zastanawia się, czy w tym okresie warto zmienić okulary lub dobrać nowe soczewki. Jeśli chodzi o okulary, to specjaliści radzą poczekać do momentu rozwiązania ciąży, gdyż dolegliwości znikają zazwyczaj po porodzie i dopiero po tym czasie warto ponownie zbadać wzrok. Same soczewki mogą przyczyniać się do uczucia suchości gałki ocznej, podrażnień, czy pieczenia oczu, nie mają one jednak wpływu na przebieg ciąży. Ze względu na dyskomfort, jaki mogą powodować, lekarze doradzają używanie szkieł kontaktowych przez kolejnych 9. miesięcy i powrót do soczewek po porodzie.
Kluczowym elementem w przypadku pogorszenia się stanu wzroku jest wizyta u okulisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości i zbada nasze oczy. Na szczegółowej wizycie będzie on w stanie zalecić nam odpowiednie profilaktycznie działania, które nie tylko pozwolą utrzymać oczy w dobrej kondycji, ale również przyniosą ulgę. Same także możemy zadbać o wzrok w trakcie ciąży, stosując się do kilku prostych zaleceń:
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/przyszla-mama-w-okularach-czyli-jak-ciaza-wplywa-na-jakosc-widzenia/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.
Materiał sponsorowany