Warszawa

Auto z zagranicy? Sprawdź, jak je ubezpieczyć

Auto z zagranicy? Sprawdź, jak je ubezpieczyć

Polacy coraz częściej decydują się na zakup samochodu zza granicy. Jednak by móc go użytkować, należy dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest wykupienie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

 

Ubezpieczenie OC – czym jest?

 

Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed ponoszeniem ewentualnych kosztów naprawy samochodu, który został w wyniku ruchu naszego pojazdu. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, z którego nie można zrezygnować i bez którego nie można się poruszać po drodze. Bez względu na to, czy sprowadzasz auto samodzielnie, czy przez pośrednika, w pierwszej kolejność musisz wykupić tzw. ubezpieczenie OC krótkoterminowe.  Jest ono ważne przez 30 dni. W tym czasie masz obowiązek wykupić polisę długoterminową. Razem z OC krótkoterminowym otrzymasz tzw. tablice zjazdowe, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z auta do czasu jego właściwej rejestracji. Gdy już wiesz, co to jest oc samochodu (więcej na https://najtaniejuagenta.pl/), pora przejść do informacji na temat jej cen.

 

OC – co wpływa na jego cenę?

 

Na to, ile zapłacisz za polisę ma wpływ wiele czynników. W zależności od firmy mogą być one różne. Najczęściej jednak będzie to wiek i doświadczenie kierowcy, a także marka samochodu, jego silnik oraz wiek i przebieg. Choć zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC, jest wszędzie taki sam, gdyż jest to ustalone w ustawie, to ceny bywają różne. Za ubezpieczenie tego samego auta, ten sam właściciel może otrzymać wycenę o nawet kilkaset złotych większa w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli chcesz uniknąć przepłacenia, warto jest zapoznać się z ofertami różnych firm i je dokładnie porównać. Oczywiście chodzenie od firmy do firmy w celu zdobycia informacji jest czasochłonne, jednak jest coś, co może Ci pomóc, a mianowicie porównywarka cen. Dzięki niej szybko porównasz polisy i będziesz mógł wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie. Jeśli chcesz obniżyć koszt polisy i nie posiadasz zniżek za bezszkodową jazdę, możesz dopisać innego kierowcę, który je posiada jako współwłaściciela. Niekiedy otrzymasz także rabat za np. płatność z góry lub kartą kredytową.

 

Co warto wiedzieć o zarejestrowaniu auta zza granicy?

 

Zanim zdecydujesz się na zakup auta zza granicy, musisz zwrócić uwagę na jego stan. Przede wszystkim warto sprawdzić grubość lakieru, wyeksploatowanie wnętrza, oryginalność poszczególnych elementów wyposażenia, a także rocznik szyb i upewnić się, czy nie ma w nim wilgoci. Należy też sprawdzić książkę serwisową. Jeśli nie znasz się wystarczająco dobrze na tego typu rzeczach, warto skorzystać z pomocy. Niestety niekiedy możesz natrafić na oszustów i stracić swoje pieniądze. Gdy już kupisz auto, by go ubezpieczyć długo terminowo (na 12 miesięcy), będziesz musiał:

 

  • Opłacić podatek akcyzowy;
  • Przetłumaczyć dokumenty na język polski;
  • Wykonać przegląd techniczny;
  • Przedstawić aktualne ubezpieczenie krótkoterminowe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://najtaniejuagenta.pl/historia-i-rejestracja-samochodu-z-niemiec/.

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć