Warszawa

L4 online na chore dziecko – czy można otrzymać je przez Internet?

L4 online na chore dziecko – czy można otrzymać je przez Internet?

Do wystawienia e-zwolnienia są uprawnieni lekarze wszystkich specjalności. Czy zwolnienie lekarskie przez Internet można otrzymać na chore dziecko? Podpowiadamy w artykule.

 

Zwolnienie lekarskie przez Internet — kto może z niego skorzystać?

 

Z e-zwolnienia (inaczej zwolnienia lekarskiego przez Internet lub L4 online), może skorzystać każdy, kto:

  • jest zatrudniony na etacie,
  • pracuje na podstawie umowy zlecenie (i opłaca dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe),
  • pracuje na podstawie umowy o dzieło (i opłaca dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe),
  • prowadzi własną działalność gospodarczą (i opłaca dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe).

 

Ile trwa wystawienie e-zwolnienia?

 

Zwolnienie lekarskie przez Internet może zostać wystawione bardzo szybko, bo już w ciągu kilku minut. Pracownik, który potrzebuje uzyskać takie zaświadczenie w trybie pilnym, powinien skorzystać z pomocy dowolnego podmiotu medycznego oferującego usługi zdalnie. Przykładowym z nich jest L4online.pl. Pierwszy krok to uzupełnienie krótkiego formularza — pacjent powinien w nim opisać zaobserwowane u siebie objawy, a także podać termin nieobecności w pracy. Kolejny krok to poniesienie kosztu prywatnej konsultacji z lekarzem. Następnie wystarczy poczekać na zdalną wizytę — po niej e-zwolnienia są automatycznie przesyłane do systemu.

 

Czy zwolnienie lekarskie przez Internet można otrzymać na chore dziecko?

 

L4 online można uzyskać także w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem bliskiej rodziny. Gdy pracownik skorzystał z e-zwolnienia na chore dziecko, nie może w tym czasie wykonywać pracy zarobkowej, natomiast ma prawo do pobierania świadczeń w postaci zasiłku lub wynagrodzenia (w wymiarze 80% podstawy wynagrodzenia z ciągu ostatnich 12 miesięcy).

 

Zwolnienie lekarskie przez Internet, bez wychodzenia z domu, to o wiele szybsze rozwiązanie, niż gdyby jechać specjalnie po zaświadczenie do przychodni. Korzystając z e-zwolnienia, pamiętajmy jednak, że poważniejsze objawy u dziecka wymagają udania się z maluchem na wizytę do lekarza. W niektórych przypadkach konsultacja z lekarzem przez telefon lub na czacie może nie wystarczyć, ponieważ nie dowiemy się, jak pomóc maluchowi.

 

Jak wygląda zwolnienie lekarskie wystawione przez Internet na chore dziecko?

 

L4 online zostaje po wystawieniu przesłane na Internetowe Konto Pacjenta. Aby je sprawdzić, można skorzystać z przeglądarki internetowej i zalogować się na stronie pacjent.gov.pl lub uruchomić aplikację mobilną Ministerstwa Zdrowia — mojeIKP. Na zaświadczeniu widnieją: rozpoznanie, wskazanie oraz czas niezdolności do pracy określony przez lekarza. Pacjent ma dostęp do wszystkich tych informacji, natomiast pracodawca może je podejrzeć w ograniczonym zakresie. Informacja na temat kodu choroby jest np. poufna i znają ją jedynie pacjent oraz lekarz.

 

Jak często można korzystać z e-zwolnienia na dziecko?

 

Długość zwolnienia lekarskiego przez Internet, wystawionego z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, zależy od wieku malucha. W przypadku, gdy dziecko ma mniej niż 14 lat, rodzicowi przysługuje 60 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku. Natomiast jeśli pociecha ma więcej niż 14 lat, można uzyskać maksymalnie 14 dni zwolnienia. Jeśli L4 online jest wypisywane z powodu opieki na innym bliskim, można je uzyskać na maksymalnie 14 dni.

 

Czy po skorzystaniu z e-zwolnienia trzeba o tym informować pracodawcę?

 

Zwolnienie lekarskie przez Internet trafia automatycznie do systemu ZUS oraz na konto PUE ZUS pracodawcy. Mimo to każdy pracownik powinien poinformować zakład pracy o nieobecności oraz fakcie skorzystania z e-zwolnienia. Nie trzeba donosić wydrukowanych potwierdzeń, wystarczy informacja przez telefon lub nawet poprzez wiadomość SMS. Pracodawca nie może dopytywać o to, z jakiego powodu zostało wystawione L4, takie informacje są poufne.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć