Warszawa

Ile razy można wszyć Esperal? Skuteczność i długość działania wszywki alkoholowej

Ile razy można wszyć Esperal? Skuteczność i długość działania wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa (Esperal) to jedna z najpopularniejszych metod farmakologicznego wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Lek wszywany podskórnie do ciała pacjenta zawiera substancję czynną – disulfiram. Zaszycie alkoholika polega więc na umieszczeniu w jego organizmie leku, który stopniowo uwalnia się do jego krwiobiegu. Dla trzeźwych nałogowców substancja lecznicza pozostaje całkowicie obojętna i nie odczuwają oni jej obecności w ustroju. Nie oznacza to jednak, że wszywka alkoholowa nie jest skuteczna, gdy uzależniony nie sięga po alkohol. Wręcz przeciwnie – tak działa mechanizm awersji, na którym opiera się działanie wszywki. Nałogowcy powstrzymują się od picia używki głównie z obawy przed konsekwencjami połączenia Esperalu i alkoholu. Znają objawy tzw. reakcji disulfiramowej, do której dochodzi w wyniku niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarskich. Choć dolegliwości te kojarzą się zwykle z zatruciem alkoholowym, przez swoje natężenie i dynamikę rozwoju są o wiele bardziej uciążliwe, a przede wszystkim – niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorego.

 

Esperal ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implementacji podczas mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Przeprowadzeniem procedury medycznej zawsze zajmuje się lekarz chirurg. Środek leczniczy stosowany jest coraz powszechniej w leczeniu uzależnienia od alkoholu etylowego jako metoda wspomagająca przebieg procesu terapeutycznego. Określa się ją jako wysoce skuteczną, przyczynia się bowiem do zwiększenia motywacji chorego do walki z nałogiem i utrzymania długotrwałej abstynencji. Zastosowanie wszywki alkoholowej wymaga przerwania ciągu alkoholowego, co stanowi zwykle pierwszy krok osób uzależnionych na drodze do trzeźwości. Stosując Esperal, niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu etylowego w jakiejkolwiek ilości. Lek Esperal uniemożliwia zatem picie alkoholu – nałogowiec obawia się objawów, jakie mogą wystąpić u niego po połączeniu Esperalu z substancją odurzającą.

 

Oryginalny lek Disulfiram WZF a substancja czynna wszywki alkoholowej

 

Substancją czynną leku powszechnie znanego jako Esperal, jest disulfiram. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, czemu specyfik zawdzięcza swoją nazwę rynkową. Dostępny jest bowiem w aptece jako Disulfiram WZF. Pacjenci mogą go nabyć wyłącznie na podstawie aktualnej recepty, czyli zlecenia lekarskiego. Oznacza to, że by skorzystać z możliwości, jakie daje awersyjna metoda wspomagania leczenia alkoholizmu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Konsultacja medyczna powinna poprzedzać każdy zabieg wszycia Esperalu. Aby wszywka (Esperal) była dla pacjenta nie tylko bezpieczna, ale również skuteczna, konieczny jest odpowiedni dobór dawki leku do potrzeb i możliwości indywidualnych każdego pacjenta.

 

Disulfiram należy do grona inhibitorów, czyli substancji blokujących przebieg niektórych reakcji biochemicznych lub metabolicznych, zachodzących w ustroju człowieka. Ta konkretna uniemożliwia fizjologiczny przebieg procesu trawienia alkoholu etylowego. Blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli jednego z najistotniejszych enzymów wątrobowych dla metabolizmu alkoholu. W wyniku zaburzenia szlaku metabolicznego etanolu w krwiobiegu zaszytego alkoholika kumulują się toksyny. Najgroźniejszą z nich jest aldehyd octowy, którego zwiększone stężenie staje się przyczyną objawów reakcji disulfiramowej. To możliwość ich wystąpienia powstrzymuje zaszytych nałogowców przed sięganiem po trunek.

 

Jak działa Esperal?

 

Blokując wydzielanie enzymu wątrobowego, Esperal działa w sposób odczuwalny wyłącznie na ten organizm, w którym znajduje się choćby minimalna dawka alkoholu etylowego. Dla trzeźwych nałogowców pozostaje obojętny. Utrzymanie wstrzemięźliwości od alkoholu jest zatem podstawowym zaleceniem lekarskim podczas stosowania Esperalu. Wszycie wszywki alkoholowej do wnętrza organizmu człowieka wywiera pośredni wpływ na jego psychikę. Już podczas wizyty konsultacyjnej pacjent poznaje mechanizm działania Esperalu i konsekwencje jego połączenia z substancją odurzającą. Lekarz informuje każdego chorego o konieczności zachowania wstrzemięźliwości od alkoholu w celu zwiększenia stopnia skuteczności terapii awersyjnej.

 

 

Większość specjalistów zaleca również alkoholikom jednoczesne korzystanie z kilku elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej jednocześnie. Działanie Esperalu wspiera przede wszystkim uczestnictwo chorych w psychoterapii (indywidualnej lub grupowej). Disulfiram motywuje pacjenta do sztucznego utrzymania abstynencji, zwiększając jego motywację zewnętrzną do zaniechania spożywania alkoholu. Jednak zwykle nie wystarcza to do całkowitego wyzdrowienia z choroby alkoholowej. Konieczne jest przekształcenie tego rodzaju motywacji w wewnętrzną chęć psychiczną do pokonania uzależnienia i utrzymania stałej abstynencji już po okresie działania Esperalu.

 

Konsekwencje implantacji Esperalu wewnątrz organizmu – reakcja disulfiramowa a skutki uboczne

 

Esperal staje się odczuwalny dla chorych decydujących się na ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej. Warto pamiętać, że jest to działanie niezgodne z zaleceniami lekarza. W związku z tym objawy reakcji disulfiramowej, występujące po połączeniu leku i etanolu, nie są uważane za powikłania po zabiegu czy skutki uboczne jego przeprowadzenia. Występują jako fizjologiczna reakcja organizmu na nadmierne stężenie toksyn poalkoholowych i półproduktów przemiany materii etanolu w krwiobiegu. Reakcja disulfiramowa niektórym alkoholikom przypomina nieco zatrucie alkoholowe. Jej objawy są jednak o wiele bardziej dotkliwe, uciążliwe, a przez to również niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

 

 Już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia alkoholu u zaszytego nałogowca występują pierwsze objawy zatrucia aldehydem octowym. Należą do nich zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, drgawki, przyspieszona akcja serca, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, nadpotliwość, zaburzenia snu. Wraz z upływem czasu i zwiększoną dawką spożywanego alkoholu dolegliwości te przybierają na sile i przekształcają się w stany zagrożenia zdrowia i życia. U pacjenta może dojść do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty przytomności, napadu drgawek, zaburzeń psychicznych oraz nagłego zatrzymania krążenia. Jeżeli pacjent w przebiegu reakcji disulfiramowej nie znajdzie się pod opieką specjalistów, może dojść nawet do jego zgonu.

 

Przygotowanie pacjenta do zabiegu wszycia Esperalu

 

Implantacja wszywki alkoholowej nie wymaga szczególnych przygotowań podejmowanych ze strony pacjenta. Wszystkim zajmują się specjaliści już podczas kwalifikacji chorego do zabiegu w Centrum Medycznym Galmedic. Warunkiem koniecznym do tego, by móc w organizmie chorego umieścić tabletki z Esperalem, jest jego trzeźwość. Musi zatem przerwać ciąg alkoholowy i zrezygnować ze spożywania alkoholu przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające wykonanie zabiegu. Lekarze chirurdzy przygotowują również skórę chorego do rozpoczęcia procedury medycznej. Ponieważ wszycie Esperalu wymaga przerwania ciągłości tkanki skórnej, skórę pacjenta należy oczyścić i zdezynfekować. By zabieg był komfortowy i bezbolesny, stosuje się znieczulenie miejscowe.

 

Gdzie można wszyć Esperal w Krakowie? Bezpieczeństwo zabiegu

 

Esperal Kraków

 

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej wykonują wyłącznie wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy. Przeprowadza się go w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych lub gabinetów lekarskich. Pacjentów chcących wszyć Esperal Kraków odsyła do Centrum Medycznego Galmedic, gdzie specjaliści pozostają do dyspozycji chorych. Służą pomocą i wsparciem oraz ekspercką wiedzą.

 

Wszycie wszywki alkoholowej jest bezpieczne i trwa około 15-20 minut. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta, tuż nad jego pośladkiem. Za pomocą skalpela chirurg dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam wypreparowuje specjalną kieszonkę, w której wnętrzu umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Powstałą ranę zaszywa, używając nici chirurgicznych. Na szwy zakłada się jałowy opatrunek, chroniący ranę przed zabrudzeniami i urazami mechanicznymi. Rekonwalescencję pacjent spędza w warunkach domowych, zabieg nie wymaga hospitalizacji. Wykonuje się go w ramach procedury chirurgii jednego dnia.

 

Przeciwwskazania do leczenia uzależnień z wykorzystaniem terapii awersyjnej

 

Esperal to środek stosowany powszechnie w celu wspomagania różnorodnych metod leczenia alkoholizmu. Nie każdy uzależniony może jednak z niego skorzystać. Wszywki nie wszywa się do organizmów chorych będących pod wpływem alkoholu lub po jego spożyciu. By móc poddać się zabiegowi, konieczne jest zachowanie 24-godzinnej trzeźwości. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ponadto nadwrażliwość pacjenta na którykolwiek składnik leku.

 

Wszywki dla uzależnionych nie powinno się implementować osobom po przebytym zawale mięśnia sercowego, z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi, schorzeniami układu krążenia, zapaleniem zarostowym tętnic, stanem zapalnym nerwu wzrokowego lub stanem zapalnym wielonerwowym. Terapia awersyjna jest niewskazana również w przypadku stwierdzenia u pacjenta zaburzeń psychicznych, łącznie z epizodami depresyjnymi i podejmowanymi w przeszłości próbami samobójczymi.

 

Jak długo działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

 

Skuteczność Esperalu sięga od 8 do 12 miesięcy. To czas, podczas którego substancja czynna leku uwalnia się stopniowo do wnętrza organizmu zaszytego alkoholika. Chorzy mogą wszywać do swojego ciała wszywkę alkoholową kilkukrotnie. Muszą jednak mieć na uwadze czas jej działania i skuteczności. Zabiegu nie powtarza się bowiem wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od wykonania poprzedniego zaszycia. W przypadku niektórych pacjentów wchłanialność leku może okazać się ograniczona. Czasami dochodzi bowiem do otorbienia wszywki alkoholowej, co skutkuje uniemożliwieniem jej uwalniania się do organizmu. Wówczas należy wykonać powtórną operację, dzięki której przywraca się skuteczność stosowanej terapii awersyjnej.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć